CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:26 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Mai 03, 2014 11:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
kro scrie:
la 50-80g si culisant cred ca nici nu exista autointepare si ai creste cu siguranta rata rateurilor.


Incearca sistemul cu montura culisanta si plumb de 80-100g, exact cum l-am aratat in emisiunile Catch & Release, si vei fi surprins sa vezi ca:

(1) autointeparea functioneaza perfect, nu ai nevoie de greutatea plumbului,
(2) poti pescui lejer la distante mari, inclusiv la distante de peste 250m,
(3) prinzi la fel de bine sau mai bine decat la monturi semifixe,
(4) ansamblul nu prezinta niciun pericol pentru peste daca se rupe firul.

Mi-am tot planificat sa scriu un articol despre montura culisanta, care contrazice viziunea obisnuita despre rolul plumbului in autointeparea pestelui. Pana la publicarea articolului, uite-te la emisiuni. Varlaam, Horgesti, Bazinul 8, Teiu, Tancabesti - am folosit mai ales monturi culisante.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Mai 03, 2014 5:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:23 am
Mesaje: 29
Localitate: Bucuresti
Vlad eu unu nu imi aduc aminte sa fi vazut intr-o emisiune de a ta sa fi folosit plumbi mai mici de 120g.
E posibil sa ma insel dar nu cred.
Mai mult ca sigur daca dai cu plumbi usori pana in 80-100g la distante de 150-200m montura va fi miscata mai ales pe un substrat tare daca bate vantul din lateral si trebuie sa lasi varful lansetelor in apa sa nu o miste de pe locul unde ai plantat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Mai 03, 2014 5:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
CroKo, te inseli in privinta plumbilor. In general, folosesc plumbi de 85-100g, uneori si 113g, daca dau cu monturi culisante. Si dau mai ales cu monturi culisante de cativa ani, de cand am (re)descoperit avantajele lor.

CroKo scrie:
Mai mult ca sigur daca dai cu plumbi usori pana in 80-100g la distante de 150-200m montura va fi miscata mai ales pe un substrat tare daca bate vantul din lateral si trebuie sa lasi varful lansetelor in apa sa nu o miste de pe locul unde ai plantat.


Asa pare... pana nu incerci. Incearca si o sa te convingi ca nu e adevarat. Iti poti imagina ca n-as fi facut filme si n-as fi scris articole, recomandand monturi culisante cu plumbi usori, daca sistemul nu functiona cel putin la fel de bine ca sistemul cu plumb semifix.

Intr-adevar, daca ai un vant lateral puternic si un plumb foarte usor, curentul apei creat de vant poate muta montura din loc. Solutia e sa folosesti cel mai usor plumb care tine montura pe pozitie. Daca un plumb de 85g nu e suficient, treci la 100g. Daca nici 100g nu e suficient, atunci 113g. Si asa mai departe. Dar in majoritatea situatiilor un plumb de 100g va fi suficient, mai ales pe un substrat cu putin mal, la care un plumb de tip Grippa adera perfect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Mai 03, 2014 7:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:23 am
Mesaje: 29
Localitate: Bucuresti
Deci îți spun și eu din putina experienta pe care o am eu folosesc numai plumbi culisanti direct pe leadcore și în aruncare și la plantat am folosit plumbi mici de 80-100g și i-a mișcat de pe loc și pana la urma am ajuns la greutatea de 113g pt plantat și 106g pt aruncări ( numai plumbi culisanti pt ambele)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Mai 03, 2014 8:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad Pavlovici scrie:
kro scrie:
la 50-80g si culisant cred ca nici nu exista autointepare si ai creste cu siguranta rata rateurilor.


Incearca sistemul cu montura culisanta si plumb de 80-100g, exact cum l-am aratat in emisiunile Catch & Release, si vei fi surprins sa vezi ca:

(1) autointeparea functioneaza perfect, nu ai nevoie de greutatea plumbului,
(2) poti pescui lejer la distante mari, inclusiv la distante de peste 250m,
(3) prinzi la fel de bine sau mai bine decat la monturi semifixe,
(4) ansamblul nu prezinta niciun pericol pentru peste daca se rupe firul.

Mi-am tot planificat sa scriu un articol despre montura culisanta, care contrazice viziunea obisnuita despre rolul plumbului in autointeparea pestelui. Pana la publicarea articolului, uite-te la emisiuni. Varlaam, Horgesti, Bazinul 8, Teiu, Tancabesti - am folosit mai ales monturi culisante.


Nu vreau sa te contrazic pana nu incerc si eu metoda , dar astept un articol detaliat ca emisiunile nu am rabdare sa le vanez sau timp sa stau in fata televizorului , pana la sfarsitul lui iunie cand merg la prima partida de plantat sper sa ma edific si o sa incerc ambele monturi in paralel sa vedem ce se intampla ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Mai 03, 2014 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Fara a avea prea multa experienta in domeniul monturilor vin cu o intrebare in aceasta discutie: clipsurile pentru pescuit cu pietre care pot fi pierdute pe trasatura nu ar fi o solutie buna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Dum Mai 04, 2014 6:43 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Clipsurile cu pietre pot fi o solutie foarte buna, pentru ca pietrele sunt grele si cad automat pe trasatura - mai ales daca si clipsul e reglat in felul asta. Clipsurile cu coada scurta, pentru pescuitul in iarba, cum sunt cele de la Nash, fac plumbul sau piatra sa se piarda imediat.

Am si vazut pescari folosind clipsuri cu pietre si, din fericire, o balastiera ca Varlaam nu duce lipsa de materie prima.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Dum Mai 04, 2014 10:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Din cauza formei de potcoava si a faptului ca pestii sunt foarte puternici, pe sectorul A, se intampla ca pestele sa plece mult lateral stanga sau dreapta si sa agate si una doua linii ale pescarilor din vecinate (in weekendul acesta am fost martor la 4-5 astfel de evenimente) si binenteles ca este neplacut, dar in acelasi timp nu este vina nimanui.
Din acest motiv va recomand sa folositi back leads pe fir, cel de la Fox este de departe cel mai bun si il puteti gasi la Big Fish cei care nu-l au deja.
Pentru cei care nu stiu care este utilitatea lui; back lead-ul este un plumb care se pune pe linia principala in imediata apropiere a lansetelor si astfel firele raman culcate pe substrat din fata lansetelor pana la montura, si astfel nu mai exista pericolul ca firul sa fie agatat de peste sau de barca.

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Lun Mai 05, 2014 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Madalin Barnea scrie:
Din cauza formei de potcoava si a faptului ca pestii sunt foarte puternici, pe sectorul A, se intampla ca pestele sa plece mult lateral stanga sau dreapta si sa agate si una doua linii ale pescarilor din vecinate (in weekendul acesta am fost martor la 4-5 astfel de evenimente) si binenteles ca este neplacut, dar in acelasi timp nu este vina nimanui.
Din acest motiv va recomand sa folositi back leads pe fir, cel de la Fox este de departe cel mai bun si il puteti gasi la Big Fish cei care nu-l au deja.
Pentru cei care nu stiu care este utilitatea lui; back lead-ul este un plumb care se pune pe linia principala in imediata apropiere a lansetelor si astfel firele raman culcate pe substrat din fata lansetelor pana la montura, si astfel nu mai exista pericolul ca firul sa fie agatat de peste sau de barca.


Nu iti creste riscul sa tai firul totusi daca folosesti acest back-lead? Ar sta linia principala in contact mult mai mult cu fundul care este plin de scoici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandari pentru Varlaam
MesajScris: Lun Mai 05, 2014 9:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Eu fac drilul cu varful lansetei in apa , daca pompati pestele pe fundul apei nu are cum pleca in alte directii , la mine functioneaza si am testat metoda sii pe balastiere cu adancimi de 6-7 m si pesti foarte rai, cand eram cu varful lansetei in sus o lua la sanatoasa cand puneam varful in apa si pompam venea spre mine si ridic lanseta numai cand ajung la inaintas.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron