CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Iul 20, 2019 7:26 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Iun 28, 2019 9:57 am 
Neconectat

Mi a placut ideea ,cartile sa fie prezentate cat mai bine .Sa desemnam pe cineva care sa le prezinte cat mai bine,nu? Cei care citim,nu avem voie,ca nu le prezentam bine.

La 30 de ani de la revolutie,sau ce o fi fost,intr o tara libera,nu am voie sa imi notez pe un forum de pescuir ideile care mi au placut din niste carti de pescuit; nu mai voebesc ca antivirusul de pe ambele pc uri,si sunt antivirusuri diferite,ma avertizeaza ca nu e ok site ul.

Rezumate nu.mi am propus sa fac,m am multumit sa subliniez ,din fiecare carte,ce mi a placut.Asa e cu cartile,fiecare cand citeste aceeasi carte,ramane cu altceva.Ciudat nu?

Sus

MesajScris: Vin Iun 28, 2019 10:18 am 
Neconectat
Site Admin

Valter, imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul meu.

Foarte bine ca recomanzi cartile. Sunt carti bune, merita citite si recomandate.

Mesajul meu nu era o critica, era doar o sugestie - si poti sa ai incredere ca domeniul cartilor englezesti de pescuit la crap e un domeniu pe care il cunosc.

Voiam doar sa-ti spun - cu toata stima pentru efortul tau - ca, daca vrei ca oamenii sa tina cont de recomandarile tale, s-ar putea sa ai nevoie de mai mult decat de mici citate. Una e sa recomanzi, alta e ca recomandarile sa aiba efect. Asta-i tot.

Repet: nu te supara, ca n-ai de ce. Apreciez ce faci si sper sa aprecieze si altii.

Sus

MesajScris: Sâm Iun 29, 2019 5:50 am 
Neconectat

Ideile ,sa le numim asa,si nu citate, strabat si constituie acel filon de aur care strabate un munte,cu milioane de tone de pamant ,pietris,stanci,grohotis si restul.

Imi place sa discut idei.

E,sa spunem, amprenta pe care o las,modul meu de a fi ,in urma citirii cartilor.Rezumate nu as putea; as pierde ,cred,din ce este esential in ele( carti).
Cartile sunt valoroase prin prisma ideilor care le strabat,mai putin din multimea faptelor.

Ii rog,probabil sunt, cei care isi pot aduce un aport in plus,prin rezumate,sa o faca!

Scriitorii si,in general oamenii care iubesc cartile,cum imi place sa spun si despre mine,isi noteaza ideile din lectura pe care o au,mai putin rezumate..

Sus

MesajScris: Mar Iul 09, 2019 6:57 pm 
Neconectat

The philosophical fisherman '' Harold F.Blaisdell

Titlul nu induce in eroare ,din contra, e cea mai profunda carte despre pescuit pe care am citit -o.Si ma refer la primele capitole ,restul sunt despre pescuitul la pastrav si la alti rapitoi.

Sper sa nu dezamagesc pescarii de crap,nu e vorba despre pescuitul la crap , dar vorbeste ca nimeni altul despre pescuit si '' de ce '' pescuim.Stiu ca stiti de ce pescuiti, si eu stiam intr-o mare masura ,pana sa il citesc pe Harold.Se intreaba cati dintre pescari lasa o sansa pestelui ,in mod deliberat, adica practica pescuitul pentru el,in sine; si cati isi doresc doar sa intepe cat mai multe exemplare.

Pestele nu e inzestrat de la natura cu calitatilepe care le avem noi, insa natura l-a compensat cu acel instinct de conservare si cu un habitat atat de restrans, pe care sa il 'stie'' si cand e cazul de pericole instinctul sa il salveze. Pestele nu are curiozitate dar are instinct.Deci ce nu i se pare cunoscut, nu prezinta interes pentru el.

A pescuit si ,deci, scris cartea , in anii cand lansetele erau din bambus si incepusera sa apara cele din fibra de sticla.

Isi exprima nostalgia dupa vremurile apuse,deja ; si isi doreste sa se intoarca in timp,insa nu ar putea fara sculele moderne de pescuit....Imi place acest paradox,aceasta dorinta de intoarcere in timp dar si atasamentul de ce e nou, modern...

E genul de carte pe care o intalnesti rar, pentru ca e atat de greu sa o scrii, ai nevoie de multe pentru a o scrie.E un autor imens,ma incumet sa o spun. Si cred ca a fost un pescar de invidiat;eu o fac ,dupa felul cum a scris.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2