CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 6:48 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Oct 03, 2021 10:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Imi puteti recomanda 1/2 carti de preferat in limba romana, despre localizarea si hranirea crapului ? (In special daca exista explicatii despre hrana naturala a crapului pe care o putem procura si noi ca pescari sau inlocuitori ai acesteia pentru prepararea propriilor nade)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 09, 2021 9:10 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Din cate stiu, exista o singura carte serioasa in romana despre pescuitul la crap, e vorba de volumul lui Simon Crow si Rob Hughes "Discover Carp Fishing", care s-a tradus la noi cu titlul ""Pescuitul la crap. Ghid complet". Cartea e destul de veche. Unele lucruri raman valabile (cum ar fi partea despre localizare), altele nu mai sunt actuale. Nu am vazut versiunea in romana, nu stiu cat de reusita e traducerea.

E putin probabil sa apara alte carti in romana, mai ales carti care sa implice plata unor drepturi de autor si care sa fie vandute catre public. Lumea nu mai citeste si, oricum, foarte putina lume e dispusa sa plateasca pentru informatie (indiferent de calitatea informatiei) cand are atata informatie gratis. Noi am pierdut trenul publicarii de carti de crap in anii 2000, cand exista un mare interes din partea pescarilor, dar nu existau oameni care sa investeasca in directia asta.

Ca atare, singura solutie e sa citesti carti in engleza, fiindca in engleza gasesti cel mai mare numar de carti despre pescuitul la crap. Daca te intereseaza informatii despre localizarea pestelui, incearca volumul lui John Wood "Carp Fishing Science: A Guide to Watercraft for the Carp Angler". Il gasesti sub forma de ebook sau pdf pe internet.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 16, 2021 7:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 29, 2021 6:14 pm
Mesaje: 20
Multumesc pentru raspuns!
Ati putea sa mi recomandati si o carte strict despre "fabricarea" boilisurilor, nadelor etc.
Pe cele recomandate mai sus le am comandat deja, astept sa'mi ajunga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 17, 2021 2:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pentru a intelege cum se fac boiliesurile, nu ai nevoie de carti. Gasesti o multime de filme pe YouTube in care vezi tot procesul - cum se face mixul, cum se ruleaza etc. Lucrurile astea sunt mai usor de invatat din filme decat din carti.

Cartile iti pot da o baza teoretica solida, pe care n-o poti obtine din filme. Ca si in alte domenii, nu e rau sa ai si o pregatire teoretica, nu numai experienta practica. Iti recomand doua carti bogate in materie de teorie a nadelor: cartea lui Frank Warwick "Every Bit of Blue" si cartea lui Rod Hutchinson "Carp Inspirations", care e o colectie de articole pe diverse teme scrise de Rod si de invitatii lui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron