CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 27, 2024 5:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Localizare pe lacuri
MesajScris: Mie Dec 24, 2014 9:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Chestia cu sondarea cu pluta de marcaj, este ceva care te ajuta mai mult sa vezi praguri, diferente de adancimi, poate chiar platouri, dar nu iti ofera ceva clar cum este cazul plantarii. Cateodata te ajuta si pluta de marcaj, dar chestia cu trasul plumbului pe fund si sa iti dai seama unde sa arunci momeala si nada mi se pare destul de greu. Daca ai o zona de 2x2 o nimeresti o data din 10 ori, depinde de fiecare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizare pe lacuri
MesajScris: Mie Dec 24, 2014 7:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Dan Dumitru scrie:
Ai dreptate doar in privinta : fiecare perioada cu farmecul ei,in rest curatenia ar trebui sa inceapa din postarile tale pe acest topic.

Sunt multi pescari cu experienta care fix asta fac.Sondeaza,verifica daca s-a hranit pestele,fixeaza balize pe praguri si plaseaza montura intrand in apa.E drept ca mai mult pe balti salbatice sau unde permite standul de pescuit.

Personal nu vad cu ce s-a deviat subiectul topicului,este o metoda de localizare.


Se poate incepe cu oricine , atata timp cat se face in mod echidistant...

Orice ar spune oricine , sa mergi la plantat la pas cu firul in dinti mai bine te lasi de pescuit idem si pentru cei care pescuesc cu navomodel , asta e parerea mea .

Din punctul meu de vedere podding stickul este cel mai sfant si cel mai util iar daca ii vorba de balastiera cu adancimi mari un sonar cu down scan ii cel mai ok , in rest povesti i.e.n, in ceea ce priveste pluta de marcaj sunt si eu deacord ca nu ii prea relevanta si sincer nici nu imi place metoda :D

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizare pe lacuri
MesajScris: Mie Dec 24, 2014 7:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
kro scrie:
Orice ar spune oricine , sa mergi la plantat la pas cu firul in dinti mai bine te lasi de pescuit idem si pentru cei care pescuesc cu navomodel , asta e parerea mea .


Pe Brateni, jud Bistrita, pe vremuri era permisa intrarea in apa si plantarea monturilor, eu nu am prins aceea perioada, dar imaginati-va doar un lac de peste 20 de hectare si plin de pescari, care toti intrau in apa intre orele 19-20 pentru a-si planta monturile,orarul era strict in ce priveste aceasta operatiune, apa nu are mai mult de 1,5-1,6m.

Banuiesc ca era un tablou extrem de inedit sa vezi ca la un semn intrand in apa 20-30 de pescari nadind si plantandu-si monturile. Totdeauna cand am mers acolo la pescuit am incercat sa imi imaginez asta. Banuiesc ca era o imagine extrem de comica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizare pe lacuri
MesajScris: Joi Dec 25, 2014 1:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
in ceea ce priveste pluta de marcaj sunt si eu deacord ca nu ii prea relevanta si sincer nici nu imi place metoda :D


Eu nu sunt de acord cata vreme, in proportie de cel putin 70-80%, prin folosirea ansamblului marker, aflu despre ce substrat este vorba si pot masura si adancimile apei in zone diferite. Folosirea corecta a markerului tine mult de experienta, exercitiu si ... rabdare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Localizare pe lacuri
MesajScris: Joi Dec 25, 2014 7:42 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Markerul il folosesc exclusiv pentru a marca zona de pescuit, folosesc un sonar wirelles, apoi, dupa ce am gasit citeva locuri interesante, pun 1-2 markere pe ele, urmeaza o citire a substrarului doar cu un plumb asta doar pentru a intelege mai bine zona de pescuit . Apoi nadire si pescuitul . Daca am posibilitatea, las markerele pina la sfirsitul partidei, oricum ,pun si semne pe fir , plus, iau directii de pe celalalt mal , cind se poate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: