CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 10:54 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Vin Ian 16, 2015 8:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
veteranu scrie:
din pacate, ca in multe alte domenii, informatia din pescuit nu este structurata.


Informatia este suficient de structurata si se poate structura si mai mult, daca e cazul, dar nu asta e problema revistelor de crap din Romania, de orice fel ar fi ele.

Problema e continutul. Saracia de material. Dezinteresul pentru comunicare al celor care ar avea ceva sa comunice. Lipsa autorilor. Calitatea scrisului. Un motiv in plus sa nu asteptam carti de crap in viitorul apropiat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 11:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 02, 2014 5:32 pm
Mesaje: 19
va salut domnilor,cred ca o carte scrisa de Vlad ar fi un mare succes,care sa contina toate articolele pe care le-a scris,plus interviurile cu pescari consacrati din lumea crapista,totul despre nade,strategii,etc,eu unul as cumparao, si cand ma duc pe malul lacului,sa o citesc,si sa beau cea mai buna cafea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 1:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristi, multumesc pentru aprecieri, dar sunt sceptic.

Stii vorba aia, ca daca gasesti o hartie de 100 de dolari pe strada, e falsa. Daca era adevarata, o gasea altul inaintea ta.

Daca exista suficient public pentru carti, le-as fi scris deja.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 2:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 02, 2014 5:32 pm
Mesaje: 19
Eu sunt convins cu o publicitate buna ,pentru a stii toata lumea ,o sa reusesti

fa un studiu pe forum,si ai sa Vezi ca am dreptate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 3:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
radu cristi scrie:
Eu sunt convins cu o publicitate buna ,pentru a stii toata lumea ,o sa reusesti


Nu cred ca Vlad are nevoie de promovare / publicitate. Nu este un nume nou in domeniul pescuitului, deci cred ca nu se pune problema de reusita generata de catre advertising.

Singura problema care se pune este ca romanul este amator de lucruri mocca. Daca intr-un supermarket se dau tigai gratis, nu conteaza ca are 10 acasa, el ia una. Daca tigaia costa 15 lei, nu o mai ia.
O trupa de muzica, daca canta intr-un club si percepe o intrare de 10 lei, lumea nu se inghesuie. Daca aceasi trupa canta in fata casei poporului, pe banii primariei, traficul o sa fie blocat. Si tot asa....

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 3:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
radu cristi scrie:
fa un studiu pe forum,si ai sa Vezi ca am dreptate


O carte buna implica un volum de munca intins pe o durata de timp considerabila, care poate fi de ordinul anilor. Munca asta nu e rentabila pentru autori din domeniul pescuitului la crap decat in cazuri exceptionale. Nu numai in Romania, dar nici in Anglia. Gaz Fareham povesteste undeva ce a insemnat pentru el sa editeze o carte superba, The Forgotten Chapters, aparuta relativ recent. Atentie, nu s-o scrie, doar s-o editeze. L-a bagat in spital.

Intamplarea face ca, in urma cu multi ani, in urma am lucrat ca redactor de editura. Editam si publicam carti. Mai tarziu, am fost implicat in diverse participari la targuri de carte, inclusiv in participarea Romaniei la targul de carte de la Londra la un moment dat. E un domeniu pe care l-am cunoscut ca profesionist.

Asa ca nu se pune problema sa fac sondaje pe forum. Stiu foarte bine ce munca presupune sa scrii si sa editezi carti, ce costuri implica si ce asteptari poti avea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 3:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 16, 2014 12:25 pm
Mesaje: 53
Localitate: Ploiesti
Bun, cu cele 10 exemplare ce le-as achizitiona plus cel putin una pentru Dl. Radu, am ajuns la 11, uite asa creste numarul. Acum ceva timp am gasit la un amic, colectionar de "vechituri" cum ii zic eu, un almanah, an 1976, "Almanahul vanatorului si pescarului sportiv". Pot sa zic ca, m-a insotit de cel putin 10 ori in partidele de pescuit, si chiar mi-a facut placere sa-l citesc. Inca de atunci se scria despre pescuitul sportiv, prinde si "mai" si elibereaza, despre pescuitul diferitelor specii de pestii pe lunile anului, despre scule de pescuit (inca de atunci se vorbea de fibra de carbon) respectiv noduri de pescuit si cu nelipsita rubrica "Stiati ca", respectiv cea mai frumoasa captura. Inca o data spun, un articol sau o revista, vor fi citite si cel mai probabil uitat/uitata cu trecerea timpului la fel si autorul. O carte poate ajunge si obiect de colectie, iar autorul sigur nu va fi uitat. Din pacate in RO sunt putini cei care ar putea scrie o carte buna despre pescuitul la crap sau de ce nu, despre pescuitul la alte specii autohtone. Poate intr-o zi, un astfel de autor, o sa inceapa sa scrie un articol pe care sa uite sa-l incheie, si uite asa rezulta o carte, o altfel de "Pseudo-kyneghetikos" despre pescuitul crapului. Sunt sigur ca ar trezii inters, sunt multi care ar cumpara-o, dar sa fie insa si suficienti pentru a merita efortul?

_________________
Repetitia este mama invataturii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 11:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Parererea mea este ca fiecare smart phone care ajunge pe piata mai atarna o piatra de gatul presei scrise (cu cartile, poate lucrurile stau usor altfel). Personal am cumparat multi ani reviste de pescuit, insa cand au inceput sa ma dea afara din casa, m-am reorientat usor usor spre cele in format electronic. Sunt ferm convins ca majoritatea celor care spun ca si-ar dori sa aiba o revista de calitate dedicata pescuitului la crap nu ar cumpara-o cu regularitate si ar imprumuta-o, mai degraba, de un prieten. Internetul e viitorul prin simpla optiune pe care o ofera de a selecta informatia si de rapiditatea cu care ajungi sa afli ce vrei. Insa aici sta ascuns diavolul: e foarte greu sa discerni intre ce e corect si merita asimilat si ce nu. Pentru un incepator, postarile de pe un forum au mai mult sau mai putin aceeasi valoare, numele din spatele articolelor asemenea. Si aici observ eu ca ar fi buba pescuitului actual in Romania: informatie e multa, cum n-a fost niciodata, insa prima care ajunge sub ochii celui interesat este cea de proasta calitate, care decat sa-l directioneze spre un pescuit etic si de viitor, il tine la nivelul stramosesc, putin peste mamaliga si bomba. Si pana nu vom ajunge sa avem o masa suficient de mare de pescari cu adevarat educati (nu doar autointitulati pescari de carpfishing), nu vom avea nici balti, nici reviste, nici carti, nici producatori autohtoni de echipament, nici consultanti pentru brandurile mari pentru ca nu vom avea o piata sanatoasa si care sa conteze.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 12:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ai dreptate.
Pescuitul nostru la crap e departe de ce inseamna asta la altii.
L-am balcanizat si pe asta si l-am transformat in ceva pur romanesc.

Marian Oprea scrie:
informatie e multa, cum n-a fost niciodata, insa prima care ajunge sub ochii celui interesat este cea de proasta calitate, care decat sa-l directioneze spre un pescuit etic si de viitor, il tine la nivelul stramosesc, putin peste mamaliga si bomba


imi place asta, cu mici exceptii asta e informatia promovata pe mai toate canalele, asta e profilul pescarului de crap de la noi si asta-i ofera si piata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carte despre pescuitul la crap
MesajScris: Mar Ian 27, 2015 9:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
cati pescari autentici de c&r mai raman?


Piata produselor pentru pescuit la crap - inclusiv filmele, articolele sau cartile - nu se adreseaza doar pescarilor C&R. Sunt mii de pescari care cumpara produse crapiste si le folosesc ca sa prinda peste, chiar daca nu-l elibereaza. Nu spun asta intr-un sens critic. Acolo unde e permis sa retii peste, e dreptul lor sa-l retina. Toti acesti pescari care "consuma" informatie, echipamente si nade moderne formeaza piata. Daca piata s-ar reduce la pescari C&R, ar fi microscopica.

Problema e ca, pe piata din Romania, cu specificul ei, abundenta de informatie gratuita de pe internet nu justifica investitia in carti. Nici pentru editori sau autori, nici pentru public. Nu vad cum o carte buna, cu multa ilustratie, ar putea sa coste mai putin de 10 euro si nu vad cum ar putea fi rentabila fara mii de cumparatori. Mii de pescari sa dea acum 10 euro pe o carte in Romania? Exclus.

O problema suplimentara si descurajanta o constituie pirateria. Nu e mare filosofie pentru cineva sa scaneze o carte si sa o puna pe internet. A se vedea cazul filmelor Korda, pe care le-a vazut toata lumea, dar nu le-a cumparat aproape nimeni. Toata lumea intreaba de unde se pot descarca gratuit.

Iar Korda poate avea un anumit castig chiar si de pe urma pirateriei, pentru ca filmelele sunt pline de produse Korda si au o valoare de reclama, dar ce castiga autorul unei carti de pe urma piratarii ei?

Pentru moment, deci, nu vad sa existe cumparatori de carti. Poate ca vor exista in viitor, pe masura ce piata si cultura crapista se vor maturiza. Peste cinci ani, peste zece ani, cine stie?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: