CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 13, 2024 11:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 2:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
tie ti se pare corect ca el copiaza absolut tot si in acelasi timp arunca cu noroi in firmele de la care copiaza?


Corect din ce punct de vedere? Economic? Repet, doar bilantul contabil iti poate spune asta! Moral? Primo, ca morala e o chestie 100% subiectiva (eu ma feresc, de regula, de a face aprecieri asupra moralitatii unuia sau altuia), si, secundo, n-am luat niciodata acest tip de personaj pe buletin ca sa-i dau lectii de comportament! Din punctul meu de vedere un astfel de comportament nu face decat sa enerveze o mare parte a potentialilor clienti. Nu sunt asociat cu el (deci partas nici la pierdere, nici la profit) ca sa-i dau importanta sau lectii! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 2:21 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
sculele scumpe sunt un fel de "wanna have" al pescarilor, exact cum cei pasionati de masini (daca am tot vorbit despre ele) sunt intr-o continua cautare a unora mai puternice, frumoase etc. exact asa, pescarul, in limita posibilitatilor financiare proprii e, de multe ori intr-un continuu "upgrade", fiecare are un plafon propriu pana unde se poate intinde, problema e ca multi considera acest plafon mult mai inalt decat isi pot permite cu adevarat, urmarea fiind prabusirea lui, bineinteles.......exemplu: multi prieteni de-ai mei care isi cumpara scule foarte scumpe, ca mai apoi si isi dea seama ca, pentru cele 25-30 de zile pe an petrecute (de un pescar de placere NU de competitie) pe malul lacului nu merita sa tina o suma asa mare blocata in "scule de calitate" !!!! probabil de aici si acei multi delkim txi la sectiunea vanzari......
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ps: din nou, nici o legatura intre sculele si nada scumpa si individ !!! ca pescar si ca om !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 2:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Spune-mi o singura persoana care promoveaza diverse stiluri de pescuit (si diverse categorii de echipamente, de la cele scumpe la cele mai ieftine), Vald Pavlovici, Calin Visoianu, Sorin Rudeanu, Andrei Vladeanu, Cipica, Coco Copescu, Vasilica Baboieru, TLH etc pe care ai auzit-o tu sa promoveze "bomba" si umplutul portbagajului!

Ionut, iti spun eu:

Daca ma uit pe un alt site, ce promoveaza pescuitul la crap, pe lista de parteneri ce platesc publicitate, iti pot arata, unii dintre acestia care vand bombe. Pe site. Altii sunt un pic mai inteligenti, nu vezi asa ceva pe site, le vezi in propriul magazin. Asta unu. Doi: eu personal am intrebat, intr-o emisiune radio, un pescar cunoscut, pescar de competitie, proprietar al unui magazin de pescut, cu putere de influentare, daca magazinul sau vinde bombe. Raspunsul sincer (si de apreciat) a fost ca da.

In alta ordine de idei, din pacate pentru mine, sunt un personaj care suporta greu nedreptatea, si macar sa iau o pozitie fata de o minciuna, mai am inca puterea, desi e si asta pe terminate, ca atunci cand aud spunandu-se, de exemplu, pe tama pierderii sau nu in timp a proprietatilor unei lasete (e vorba de mtx14): ca oricum majoritatea lansetelor sunt autoclavate (inclusiv aceasta). N-am intervenit, pt ca miniuna era atat de mare incat n-avea rost.
De asemenea nu-mi place copia. Personal ma straduiesc sa cumpar originalul, inventia. O trupa de muzica preferata spunea: daca vreti sa ne auziti si in viitor, cumparati cd-ul original.
Ceea ce observ, e ca, desi sunt produse copiate, originalul e criticat ca e scump de catre copiator. As aprecia daca ar spune: multumim originalului si multa sanatate in viitor, pentru alte creatii, evident, e bine si pentru noi, asa avem ce copia in continuare.
Despre pescuit, intotdeauna am considerat de rahat ca pescarul sa fie catalogat in vreun fel in functie de echipamentul de pescuit. Atata timp cat are bun simt si etica in tot ceea ce face, are tot respectul meu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Adrian, eu fac diferenta intre a vinde un produs si a promova efectiv acel produs. Insusi faptul ca e posibil ca, la acesta intrebare, destui proprietari de magazine sa fie tentati sa minta sau sa nu recunoasca e un argument ca bomba nu e promovata, ci, din contra!

Repet, eu n-am vazut pana acum vreo emisiune si n-am citit vreun articol care sa promoveze braconajul, pescuitul la bomba, arici, parasuta sau lipsa respectului fata de natura etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 9:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Din pacate si in pescuit se vede foarte clar puterea de cumparare si educatia oamenilor din tara, eu personal sunt adeptul sculelor de calitate in limita posibilitatii fiecaruia chiar cred ca nu tot ce e scump e neaparat bun sau invers, inclusiv ca valoarea pescarului nu se vede din sculele pe care le are dar de aici si pana la niste copii a lui cineva sa fie mai bun de cat orice este pe piata mi se pare in cel mai bun caz penibil.
Iar legat de stilul de pescuit la momitor cu plastice, poate gresesc, dar eu personal vad in asta stilul de pescuitul la bomba reinventat adica bomba cu un singur carlig. si din pacate ce se promoveaza asta o sa fie.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Sâm Ian 31, 2015 12:13 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 24, 2014 1:36 pm
Mesaje: 53
Localitate: Bruxelles
Eu in schimb am vazut promovate sloganuri de genul : Nu bei nu prinzi ! Asta da educatie pentru viitorii pescari de catch and release :D ' Persoane importante nu spui cine'


Ultima oară modificat de cris_ti pe Sâm Ian 31, 2015 8:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Sâm Ian 31, 2015 12:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Copierea e o tehnica intalnita frecvent in mai toate domeniile, nu doar in pescuit. Daca vrei sa nu fi copiat, te aperi legal, iti inregistrezi produsul, marca, culoarea etc. Revenind la pescuit, copierea apare chiar si in Marea Britanie. Fox a inventat patul modern de pescuit, acum mai toate firmele au paturi moderne in oferta. Cazuri asemanatoare sunt senzorii moderni, cutia modulara de accesorii, clipsul pentru plumb pierdut etc. Problema e alta la noi: popularitatea pe care o are copia si ridicarea in paralel a unui val de ura (a unui segment din masa pescarilor, din fericire) impotriva originalului. Cred ca e mult spus moralitate, insa cu siguranta este o depreciere a simtului realitatii.
Totul pleaca de la legi si aplicarea lor: atata timp cat nu va exista un control strict al brandului, o verificare atenta a originii si (foarte important in schema) pastrarea unui echilibru de concurenta loiala, lucrurile nu se vor schimba. Insa si in piata articolelor de pescuit, natura are grija sa regleze lucrurile, printr-o lege proprie simpla: cine nu se adapteaza, moare.

Din pacate, o mare parte a celor care sustin ideea de produse de proasta calitate importate cu snopul din China, sunt cei care ne golesc apele (comune, ale tuturor, la care avem drepturi egale cu totii) de peste. Daca am avea peste in ape, ar conta prea putin cu ce il prindem, atata timp cat eliberam ce este de eliberat, oprim in limita bunului simt si avand in permanenta constiinta viitorului (principii mai importante decat dimensiunea minima legala). Haul care se casca intre pescarii 'sportivi' este mult mai adanc decat cel al sculelor din China. Asta e doar varful unui iceberg cat un munte de inalt.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 10:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 31, 2013 9:11 am
Mesaje: 224
Un link interesant despre cine si ce a inventat: http://www.carpology.net/articles/featu ... rp-fishing
Asa cum se vede, nu a venit nimic din Estul indepartat. Pescuitul crapului, in forma in care ne bucuram de el astazi, cumparandu-ne plasa solubila de la Gardner sau din Dragonul Rosu, nu ar fi existat daca oamenii din articolul asta s-ar fi multumit doar sa copieze. Chiar daca asta e legea firii, sa cumparam de acolo de unde primim o oferta mai buna, ar trebui macar ca mesajul de urcare in slavi a lucrurilor venite din China sa fie altul.

_________________
http://www.bigfish.ro Magazin online articole de pescuit
http://www.blogpescuit.ro De la profesionistii pescuitului
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 1:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am gasit si eu link-ul http://www.carpology.net/articles/featu ... rp-fishing, foarte interesant.

In schimb am gasit ieri unul pe un forum autohton, un post si mai interesant, unul in care se afirma ca tehnica lui Mark Hutchinson si Terry Edmonds e gresita, ca omologarea rezultatelor lor e un fals, ca arunca doar cu vant din spate si fire subtiri, ca sunt doar campanii de marketing...nu mai continui ca eu zic ca e suficient. Mie imi pare ca lucrurile deja merg prea departe, sau e vorba de disperarea promotorilor articolelor din china sau face parte dintr-o campanie publicitara agresiva.
Banuiesc ca toti posesorii de lansete din Dragon si Niro au citit cu mare satisfactie postul, fiindca normal ca s-a aratat ca si astea fac acelasi lucru, ca aruncatorii romani nu sunt cu nimic mai prejos...
Ce e nasol e ca aceste acuze vin din partea unui pescar care e formator de opinie la noi si intamplator sau nu comercializeaza articole de pescuit lowcost.

Dar sa mai contiunui cu o caracterizare:
Tot pescarul roman e sportiv, unde se intalnesc 5 pe balta pun bani de 3 cupe si fac un podium. Aproape fiecare pescar de crap are acasa un raft de cupe, eu sunt curios in ce masura pescuitul la crap influenteaza vanzarile celor care comercializeaza articole de acest gen(cupe, medali...), banuiesc ca a devenit un segment important in vanzarile lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Profilul pescarilor
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 1:57 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Am avut o discutie cu persoana la care se refera Alin despre ultimul campionat mondial din Italia, in care dansul mi-a explicat "pervertirea" voita a pescuitului prin stilul zig-rig (ideea fiind ca prin "natura sa" crapul e numai un peste de fund), pentru a dezavantaja toate loturile care nu au acest stil foarte popular in tara. Argumentul meu ca "natural" este sa vezi unde si de ce sta crapul intr-o anumita balta a fost total desconsiderat, mi-au fost date argumente de genul "sa facem mondialul la varsarea Dunarii in ape salmastre si sa pescuim cu totii la turnesol sa vedem coloana de apa".


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: