CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Mai 11, 2024 6:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 10:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
oare e chiar asa de greu sa ne dam seama ca indiferent de problema abordata, institutia de care vorbim, profilul individului cand e acolo sus sau jos si in cazul de fata pescar C&R = pescar balcanic.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 10:57 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Alexandru_Sebastian scrie:
oare e chiar asa de greu sa ne dam seama ca indiferent de problema abordata, institutia de care vorbim, profilul individului cand e acolo sus sau jos si in cazul de fata pescar C&R = pescar balcanic.


Imi pare rau dar nu inteleg: ce inseamna "pescar balcanic" si de ce "= pescar C&R"?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 12:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
simplu horatiu. si ma refeream strict la acei pescari care cred ca daca participa la un concurs si reprezinta un steag indiferent de culoare sau inscriptie se considera superior unuia care practica de placere pescuitul C&R si automat se considera mai bun. din punctul meu de vedere singurul lucru care-l motiveaza este remunerarea si nu partea cu pescuitul C&R care-l practica altii. pescuitul in concursuri este un lucru si C&R altceva.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Pai asta nu inseamna balcanism asta e frustrare si incercarea de a masca un complex de inferioritate.

Pentru mine pescuitul la crap inseamna doar C&R (cel cu retinere acolo unde regulamentul o permite nu ma intereseaza ca subiect de discutie desi nu am nimic impotriva celor care il practica) iar concursurile, pescuitul de placere, pescuitul dupa peste mare, etc sunt doar "ramuri" ale acestui domeniu.

Totodata cred ca noi neavand traditie in pescuitul C&R (si cand zic traditie nu ma refer la 10-20 de ani) avem nevoie de modele cu care sa incercam sa ne identificam si chiar nu vad ceva rau in a incerca sa-i copiem in anumite privinte. Aici ar fi cazul acelor Academii de care vorbea Cristi mai devreme. Dar cum la noi in tara avem foarte putine modele in adevaratul sens al cuvantului (pentru mine model nu inseamna doar cineva care stie sa prinda pesti) ar trebui sa ne orientam in alta parte.

Dar asta tine de fiecare ce isi doreste si cum se identifica cu pescuitul C&R. Eu tind sa cred ca foarte multi dintre pescarii actuali din Romania sunt foarte multumiti de cum se desfasoara lucrurile si de directia in care se indreapta pescuitul C&R.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Apr 07, 2015 4:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
eu unul cred ca si o mare parte a posesorilor de balti gresesc.Cand faci un regulament al baltii in care stipulezi ca poti retine 5 sau 7 kg de crap,nu faci altceva decat sa incurajezi retinerea crapului nu ? Daca chiar vroiau sa sustina pescuitul C&R,treceau clar in regulament doar optiunea de pescuit C&R.Cui ai convenea bine,cui nu-i convenea se ducea pe lacuri sau balti salbatice sau se lasa de pescuit la crap.Cei care detin balti,ca sa atraga pescarii se bazeaza exact pe ceea ce s-a mai discutat pe acest topic,obiceiul romanului de-a consuma mai mult peste de apa dulce decat cei din vestul europei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Apr 07, 2015 5:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gabriel Culcea scrie:
eu unul cred ca si o mare parte a posesorilor de balti gresesc. Daca chiar vroiau sa sustina pescuitul C&R,treceau clar in regulament doar optiunea de pescuit C&R.


Proprietarii de lacuri nu au ca scop sustinerea pescuitului catch & release. Au ca scop dezvoltarea unor afaceri profitabile cu ajutorul pestelui.

Catch & release e o anomalie in raport cu traditia noastra de a manca pestele, nu e ceva natural. Faptul ca avem totusi lacuri de catch & release tine de faptul ca, pe anumite lacuri, s-au putut dezvolta afaceri profitabile prin catch & release.

Nu putem critica proprietarii de lacuri care aleg alt tip de administrare pentru lacurile lor. Putem doar sa sustinem lacurile de catch & release. Cu cat vor avea mai mult succes, cu atat reteta lor de facut bani va atrage atentia si altor proprietari de lacuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Apr 07, 2015 6:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
eu unul cred ca si o mare parte a posesorilor de balti gresesc


Scopul posesorilor de balti (ca a oricarei alte afaceri) e profitul. Nu "educarea" pescarilor catre un anumit mod de pescuit. Ori, cine crede ca (cu foarte putine exceptii) o balta poate fi profitabila doar prin practicarea stilului C&R, se inseala.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron