CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 27, 2024 4:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Festivalul crapului
MesajScris: Joi Feb 12, 2015 3:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Salut, ma gandeam zilele acestea, inspirat de un eveniment pentru posesorii unei anumite marci de masini, sa organizam un festival al crapului. Am tot citit in ultima perioada ca sunt foarte multi colegi care ar vrea sa pescuiasca in apele publice, insa nu au timp/colegi/curaj. Asadar, ma gandeam la un festival al crapului (CarpFest, ca referinta la site-ul acesta) pe o apa publica (spre exemplu barajul Siriu) prin care promovam pescuitul catch&release si socializam intre noi ca pescari. Chiar daca vor fi colegi care nu vor avea capturi, relatiile si cunostinele castigate, atmosfera creata si spargerea monotoniei ar fi spre folosul tuturor. Poate iesim un pic din ideea impregnata in ultima perioada ca pescarii la crap sunt doar cei care participa la competitii. In plus, aratam ca se prinde crap oriunde si exista si alte modalitati de a atrage noi pescari si, evident sponsori.
Ce parere aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Joi Feb 12, 2015 7:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
O idee tentanta, prin prisma posibilitatii de socializare, pe o apa atragatoare. Va fi greu de orchestrat un asemenea eveniment, dar nu imposibil, atat timp cat va exista interes si, bineinteles, putina seriozitate.


Ultima oară modificat de Borza Luca pe Joi Feb 12, 2015 8:08 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Joi Feb 12, 2015 8:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Liviu, nu stiu in ce masura lumea e interesata de o partida de pescuit pe un lac despre care nu se stie mai nimic. Ce motiv ai sa propui lacul de la Siriu? Ai pescuit acolo? Poti sa dai detalii despre populatia de crap?

Si cum sa promovezi pescuitul catch & release pe un lac de acumulare public? Sa-l promovezi cui si in ce fel? Concret, ce iti propui sa faci si ce rezultate speri sa obtii?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Joi Feb 12, 2015 9:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Este o idee extraordinara, doar ca nu mi-ar placea sa se transforme intr-o bauta si atat. Chestia cu promovarea c&r mie unu mi se pare cam imposibila la modul asta, dar poate cine stie. Cred ca in prmul rand ar trebui sa stim ceva despre lacul respectiv.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Vin Feb 13, 2015 11:55 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Hai sa incerc sa dezvolt un pic:
Conceptia mea despre acest „CarpFest” presupune in primul rand socializare intre membrii acestui forum (incluzand aici si pe cei care doar il urmaresc, nu-i obligatoriu sa fie activi). Consider ca sunt comunitati diferite de pescari in functie de zona geografica. Ar fi foarte interesant ca, macar o data pe an, sa ne intalnim si sa facem un schimb de experienta. Presupun ca sunt stiluri diferite de pescuit dezvoltate in fiecare comunitate si cu totii am avea cate ceva de invatat. In plus, pe langa pescarii deja initiati pot fi facute invitatii si pentru incepatori care pot invata ca eliberarea pestelui este la fel de placuta ca prinderea acestuia.
De ce m-am gandit la o apa publica: toti mergem pe parcursul unui an pe lacuri private si avem parte de capturi mai mici sau mai mari. O data pe an am putea iesi din rutina. Cred ca putem face un efort sa demonstram ca se pot prinde si elibera crapi frumosi si pe o apa publica.
De ce m-am gandit la barajul Siriu: sincer, putea fi orice alta locatie publica (Dunare, Olt, Jiu, Mures, lacul Bicaz imi trec acum prin cap), insa acest lac este amplasat oarecum central si relativ accesibil, este lac de acumulare si foarte probabil ascunde capturi capitale, oricat de braconat ar fi nu poate ramane fara peste. In plus, ofera posibilitatea de a atrage ca sponsori importatori/producatori de barci si sonare pentru testare si evaluare de catre pescari cu si fara experienta. Se subintelege ca restul producatorilor de produse destinate pescuitului pot fi atrasi pe orice balta. In urma evaluarii produselor pot rezulta si articole pentru revistele de nisa. Nu am informatii cu privire la populatia de crap, insa, rasfoind forumurile, se pot gasi cateva informatii care pot ajuta la organizarea evenimentului.
Cum vad eu promovarea pescuitului catch&release: in primul rand evenimentul va avea nevoie de mediatizare. In clipa in care se obtine mediatizare, avem si posibilitatea promovarii acestui stil de pescuit. Atragerea de sponsori pentru eveniment va aduce cu sine si expunerea in revistele de specialitate. Din pacate nu activez in domeniul publicitatii, si nu cunosc mecanismele de promovare pentru un astfel de eveniment insa promit sa aprofundez. Ce oportunitati poate oferi un astfel de eveniment: expunerea unor produse in alte medii decat concursurile. Cred ca sunt destui pescari care ar vrea sa citeasca si altceva decat clasamente si declaratii de tipul ”multumesc lui……pentru nada…….care a dus la castigarea concursului”. Cui promovam stilul? Celor care vor afla de rezultatele evenimentului din media, celor invitati sa participe din postura de incepatori si, nu in ultimul rand, localnicilor care pot intelege ca turismul piscicol poate fi o sursa de venituri. In acest sens se poate aborda si autoritatea locala pentru sustinerea evenimentului.
Sunt ferm convins ca un astfel de eveniment nu va avea grandoarea pe care o merita inca de la inceput. Evident, ca orice inceput, organizarea va fi foarte dificila. Insa, revenind la sursa ideii, in primul an au fost la intalnire zece posesori de automobile. Anul acesta (dupa un deceniu) vor fi cu siguranta peste 50 de automobile din tara si invitati din tarile vecine. Tot ce as putea spera este ca evenimentul sa creasca de la an la an.
Revenind la intrebarea lui Vlad, in ce masura este lumea interesata de o partida de pescuit pe un lac despre care nu se stie nimic. Nu stiu, tocmai de aceea am deschis acest topic. Sper insa ca spiritul de aventura pentru care ne-am apucat de pescuit si dorinta de a aborda macar o data pe an un „teren de vanatoare” necunoscut sa reprezinte parghiile pentru un astfel de eveniment.
Stiu ca am cam lungit-o, insa sper ca acum am reusit de explic ceea ce mi-as dori de la comunitatea creeata pe acest forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Vin Feb 13, 2015 12:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Liviu, daca organizezi un eveniment, trebuie sa ai cat mai multi factori sub control.

Pe o apa publica, despre care tu, ca organizator, nu stii nimic, iti asumi riscuri nepermise. Ce se scrie pe forumuri e irelevant. Cineva care a prins doi ciortani de gratar sau care sta aproape de lac poate fi incantat. Dar pentru oameni care vin de la sute de kilometri, problema se pune altfel. Am fost sa vad un lac de baraj de genul asta acum cativa ani - a fost un spectacol de groaza. Plin de gunoaie si de turisti. Locuri de pescuit putine, acces pe malul apei greu, deranj maxim din partea turistilor, iar daca ploua mai ieseai doar cu elicopterul.

Legat de sponsorizari, n-ai nicio sansa sa fii sponsorizat daca nu poti prezenta eventualului sponsor un proiect clar, cu rezultate masurabile. Un banner pus in spatele cortului nu e un rezultat masurabil.

Iar ideea de a-i convinge pe localnici sa faca turism piscicol e o utopie. Nu se intampla asta in Delta, cum o sa se intample la Siriu? Trebuie convinsa politia sa-i faca pe braconieri turisti la Jilava, asta e solutia.

Nu incerc sa te descurajez. Te felicit pentru ca vrei sa faci ceva, sper sa reusesti, dar lucrurile sunt mai complicate decat par la prima vedere.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Vin Feb 13, 2015 12:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul vin cu o alta idee care a fost pusa in practica de colegii de la rapitor, care au mers in diverse zone si au facut curatenie, cred cu tarie ca acest lucru poate chiar sa apara pe tv si sa strapunga mai bine decat orice alta activitate. In acelasi timp daca se ajunge la TV atunci poti sa si zici de prinde si elibereaza, ca de C&R nu intelege nimeni.

De asemenea exista organizatii non-profit care sprijina si chiar suporta anumite cheltuieli pentru astfel de campanii. Acum depinde ce se vrea, eu unul as fi capabil sa pierd o zi facand ceva de genul asta. Daca ne dorim sa promovam acest hobby si sa ajutam cu adevarat comunitatea sa se dezvolte cred ca ar fi cea mai palpabila idee.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Vin Feb 13, 2015 12:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ma alatur si eu scepticilor.
Din pacate astfel de evenimente la noi nu prea au succes, oricat de buna si frumoasa ar fi prezentarea si scopul lor. Nici nu stiu daca locatia ar fi principalul impediment cat fragmentarea comunitatii crapiste in multe bisericute si grupuri, fiecare animata de propriile interese si orgolii.
Iar sa mobilizezi totusi macar un numar mic de pescari e nevoie sa oferi ceva palpabil, mi-e si greu sa imi dau seama care ar putea fi motorul unui astfel de eveniment.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Vin Feb 13, 2015 1:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Motorul unor astfel de evenimente sunt deobicei gratuitatile : sarmale , mici , peste prajit sau cea mai tare varianta niste moaste , de preferat al ultimului crap de 20kg prins in Romania

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Festivalul crapului
MesajScris: Vin Feb 13, 2015 1:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
KRo scrie:
Motorul unor astfel de evenimente sunt deobicei gratuitatile : sarmale , mici , peste prajit sau cea mai tare varianta niste moaste , de preferat al ultimului crap de 20kg prins in Romania

Mai Roland ,in trei cuvinte ai pus pe masa mentalitatea romaneasca :) .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: