CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 12:08 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Care vi s-au parut mai interesante ?Ma refer ,in primul rand, la cele tehnice.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 1:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
valter scrie:
Care vi s-au parut mai interesante ?Ma refer ,in primul rand, la cele tehnice.


Depinde ce domeniu tehnic te intereseaza. Pentru nade sunt unele, pentru monturi sunt altele si asa mai departe...

Cauti carti de crap in romana sau in alte limbi?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
In lb romana stiu ca e tradusa cea scrisa de Simon Crow si Rob Hughes.E o carte ok.Ma refer la cele din lb engleza,pentru ca la acest capitol nu prea avem mare lucru scris.Tot ce tine de partea tehnica si care li s-au parut interesante sau din care au avut de invatat.Fiecare are parti preferate ,unii pun accentul pe monturi,altii pe nade si tot asa.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Ultima oară modificat de valter pe Joi Mar 19, 2015 2:07 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ok, in ce domeniu tehnic? Nade, monturi, strategii, lacuri, toate la un loc?

Englezii au sute de carti de crap, faci o biblioteca din ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Depinde de fiecare ce a gasit mai ineteresant.Nu am de unde sa stiu pe care dintre domenii e fiecare mai interesat

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 3:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
eu unul,cred ca literatura de specialitate din Romania n-a dat o prea mare importanta acestei ramuri a pescuitului la crap.Si de aici rezulta banuiesc si putinele carti scrise pana in prezent strict pe aceasta nisa.Majoritatea dintre cele scrise abordeaza pescuitul la crap intr-un cadru generalist,nu separat cum cred ca se intampla in Anglia sau in alta parte.Este doar parerea mea si este posibil sa ma insel :roll:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 11:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
valter scrie:
Care vi s-au parut mai interesante ?Ma refer ,in primul rand, la cele tehnice.

Daca intelegi limba italiana:
Carpe Revelation: 15 anni dopo” di Leon Hoogendijk


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 1:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
O carte foarte interesanta -Every bit of blue - scrisa de Frank Warwick .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 28, 2016 11:46 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Pentru ca nu am primit foarte multe reactii/raspunsuri,de ceva vreme m-am apucat sa citesc cam tot ce mi-a picat in mana ,asa ca va impartasesc si voua placerea pe care am avut-o citind cartea lui Martin Clarke ''Strictly carp''.Un pescar deosebit ,pe langa inovatiile in materie monturi,am gasit numeroase retete de boilies din cele 3 categorii:HNV,birdfood si fishmeals.Pentru fiecare categorie are cate 5-6 retete .
Un alt capitol care mi-a placut a fost ''Ingrediente pentru succes''.Acestea fiind:
a)cunoasterea;
b)nada;
c)cei 4 A(atitudine,practica,abordarea,iscusinta sau aptitudinea);
d)efort,incredere,timp si sincronizare(timing);
e)prezentarea.
Colectia mea de carti despre pescuit a trecut de 15 volume iar cea a lui Martin Clarke este una dintre preferate nu numai pentru ce am enumerat mai sus dar si pentru multe alte lucruri interesante .
Lectura placuta!
Profit de ocazie pentru a-l ruga pe Vlad,daca are ocazia/posibilitarea unui interviu cu Martin.Cred ca ar fi interesant.Din cate stiu,lui Martin nu ii place foarte mult sa apara ''in fata'' ,ma refer la presa,interviuri etc,dar,cine stie:)

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 29, 2016 12:51 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Carpworld's ''The big interviews",o carte care contine cateva interviuri publicate de-a lungul timpului in revista Carpworld.Interviurile sunt luate de Tim Paisley si Jim Foster.

Printre protagonisti ii gasim pe ; Rod Hutchinson,Martin Locke,Ian Chillcott,Pete Springate,Dave Lane,Kevin Nash,Danny Fairbrass ,Lee Jackson.
Sunt ,pe langa unele lucruri tehnice legate de pescuit,si picanterii din viata personala sau cum au inceput afacerile cu produse de pescuit,aici referindu-ma la cei care sunt in aceasta situatie : Martin Locke,Danny Fairbrass,Kevin Nash .

Unii au si alte pasiuni pe langa pescuit ,cum ar fi cea pentru muzica a lui Martin Locke si Danny Fairbrass.Danny si-ar fi dorit,daca nu activa in industria pescuitului,sa devina DJ si/sau sa inceapa o afacere cu un club disco.Ne destainuie si locul preferat unde isi petrece vacantele :Ibiza .

Martin Locke descrie,printre altele,intalnirea cu lacul Rainbow si adaptarea la stilul de pescuit de acolo cu plumbi de 12 oz ,fir textil ca linie principala si pledoaria pentru utilizarea acestuia(firul textil) in majoritatea cazurilor pentru simplul motiv ca este mai sigur pentru peste.Captura importanta pentru el pe Rainbow ,care cantarea nu mai putin de 94 pounder..Tot aici aflam de unde vine logoul firmei pe care a infiintat-o ,Solar Tackle.

Kevin Nash este primul care a utilizat montura blowback cu anou metalic si succesul pe care l-a avut cu ea imediat dupa ce a inventat-o.
Ca si concluzie,mi-au placut articolele adunate in carte si sper ca unii au devenit curiosi sa o citeasca:)

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: