CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 10, 2020 8:54 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Pescuitul la crap,ghid complet, Simon Crow si Rob Hughes

Simon Crow si Rob Hughes, castigatorii cupei mondiale de pescuit la crap din 1996.

Titlul e concludent in privinta continutului,si pot spune ca e o adevarata enciclopedie a pescuitului la crap, avandu i ca autori,in vremea cand a fost scrisa, pe doi dintre cei mai talentati pescari tineri.


Cartea e tradusa si in limba romana si cred ca multi dintre cei pasionati o au deja in biblioteca.

Din cuprinsul cartii: despre crap,echipamentul necesar acestui stil de pescuit, monturi,nade,tactici,momeli de carlig, abordarea partidelor de pescuit in functie de cele 4 anotimpuri, pescuitul pe rauri etc

Veti descoperi un tabel cu ingredientele mai folosite sau mai cautate in construirea unui boilies, ce atractie,nutritie sau daca leaga sau nu mixul de boilies dar si ce cantitate se recomanda pentru a se folosi in mix.Cateva din ingrediente : robin red,caseina,pulbere de kelp, faina de peste alb,faina de ansoa,gris,lactalbumina,gluten de grau,multivitamine,concentrat din proteina de zer.

O vad ca fiind cea mai buna carte pentru un pescar, de la nivel incepator pana la cel mediu, in ea o sa gasiti tot ce e nevoie pentru a cunoaste ,chiar in cele mai mici detalii, aspectele unui pescuit modern la crap.Cartea abunda in fotografii,de la monturi,locuri de pescuit etc.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 17, 2020 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Big carp hunters : Derek Rance

Introducerea ii apartine lui Rob Maylin, care spune despre Derek,autorul cartii,'' a fost unul dintre cei mai buni pescari care au fost vreodata..L-a prins pe Bazil,PE Heather de 3 ori,Mary si Mary's Mate,apoi cel mai mare peste din lacul Horton,cel mai mare din Road Lake,cel mai mare din Mill Lane,cel mai mare din Match Lake"

Intr-ununul din capitole,Derek isi dezvaluie o parte din filosofia in materie de pescuit ,foarte important sa nu -ti fie teama sa experimentezi in materie de nada sau de tehnica .

Primul boilies cu care a pescuit,conceput de el,era formulat astfel:pelete de pastrav macinate bine, curry bine maruntit ( 2 linguri)si 4 oua de marime medie.

Pescuitul in sezonul de iarna poate fi incununat cu succes daca temperatura ramane constanta o perioada mai lunga de timp.Personal,consider aceasta informatie,cea mai valoroasa din cartea lui Derek...

Crapul nu se hraneste in mod natural noaptea,dar din cauza presiunii pescarilor,in special ziua, nu se hraneste doar ziua. Pe lacurile cu presiune scazuta din partea pescarilor,prezentarile sunt in special ziua.

Pe Bazil l-a prins la greutatea de 47 lb.
Pe Heather l-a prins avand greutatea de 45 lb,DE 3 ORI in aceeasi sesiune,ceea ce mi se pare o performanta greu de egalat pentru orice pescar.

Montura preferata era helicopter.

Era atent ca boiliesurile cu care pescuia sa fie proaspete,tinea mult la acest aspect.

O strategie pe care si eu vreau sa o adopt, a pastrat montura pe vad timp de 5 zile,cand era sigur ca vadul tinea peste...
Cel mai mare peste al carierei a fost Mary ,la greutatea de 51 lb 12 oz

Derek a avut multe capturi de peste 40 lb,in pofida handicapului ,era surdo-mut.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 10, 2020 3:08 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
The syndicate,vol 1, Mark Cunnington


Un intreg sezon de pescuit pe o apa de tip sindicat,inceputul anilor '90


Doi prieteni : autorul cartii si Rambo.Cel din urma,de meserie mercenar,luptase in Angola cu vreo 2 ani in urma,un tip enigmatic pentru ceilalti membrii ai sindicatului,tacut,dar impunator prin statura si conditie fizica.


Dorind sa castige trofeul pus in joc de catre unul dintre membrii sindicatului si autor de articole in Carpworld, se hotarasc sa apeleze la o strategie nepermisa de sindicat, prenadirea .Astfel ca inainte cu vreo4 zile de inceperea sezonului ,noaptea,merg pe balta si nadesc o cantitate importanta de boilies,fapt ce ii avantajeaza pe tot parcursul sezonului.Un aspect important ,pe langa prenadire, calitatea bilei , formulata dupa criterii nutritive.Acest amanunt a facut ca ambii,pescuind pe standuri diferite,sa aibe capturi importante.

Atmosfera intre grupurile de membrii ai sindicatului nu e una dintre cele mai amicale, din contra, e chiar foarte incarcata.

Poate cel mai important aspect,si care tine strict de pescuitul in sine,prenadirea si nadirea constanta pe o apa dificila, paveaza drumul catre succes.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 15, 2020 4:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
The Syndicate,vol 2, Mark Cunnington


Aceeasi 2 eroi: autorul si Rambo,dar intr-o alta locatie,de aceasta data in Franta pe ''Lac Fumant''.

Inainte de a petrece 2 saptamani pe acest lac, cei doi merg la Pup, care le face boiliesurile,din cele 75 kg de mix,acelasi mix din primul volum,care a avut succes.De mentionat ca cei doi aleg sa nu foloseasca conservanti ,avand in vedere ca partida urma sa se desfasoare in perioada imediat urmatoare.
Pup este cunoscut pentru pop upurile sale de succes,de unde si numele de Pup.Le divulga cum isi testa retetele de boilies,pe pisica.Daca le manca,inseamna ca acel mix era bun,insa o data a uitat boliesurile pe masa si a mancat pana a murit...Pup isi da seama,are deja ochiul format, ca mixul lor e bun si ca vor prinde bine.Pup le ofera si cateva pop uri facute de el.


Lac Fumant ,o apa de vreo 8 acri,in forma de 8,o apa clasica de crap,cum insusi autorul o descrie.
Cei doi beneficiaza de o harta cu locurile bune (vaduri) in care au fost capturi insemnate,pusa la dispozitie de proprietar ,Bob.

Capturile sunt numeroase,iar in ultima zi au si un peste de 55 lbs

Mark isi depaseste recordul personal in cateva randuri in aceasta partida, in parte si datorita pop upurilor lui Pup,dar si a talentului sau,un tip atent la detalii.


Montura din aceasta partida, o inventie personala ''Tarantula', pe firul de par fiind atasate doua inele metalice in loc de unul...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 01, 2020 11:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Return of the Syndicate, part 3,Mark Cunnington

Cei doi se inscriu in sindicatul Hamworthy care ii apartine lui Mihael si care are instituite reguli stricte : fara caini,fara vizitatori in standurile de pescuit, fara inaintasi,fara lead core,fara fire textile, un singur carlig la montura, nu se da voie sa se aprinda foc pe balta, fara fire sub 15 lbs,nu se da voie ca pestele sa fie retinut mai mult de 15 minute deci fotografiile trebuiesc facute in acest interval de timp, fara arme de foc, fara gunoi lasat in standuri,no bent hooks...

Lacul a fost preluat de Michael in 1984 si l-a populat cu peste provenind in special din : Italia,Germania si Belgia dar si cu exemplare locale.

Pana in 1991 nu s-a pescuit iar Michael a amenajat lacul ,de la locuri de parcare pana la standurile de pescui,toillete etc,astfel ca din 1992 s-a pescuit in regim de sindicat .

In final autorul devine proprietarul lacului,dupa ce Michael se sinucide si ii lasa mostenire lacul.

O idee care mi-a placut ,poate cel mai mult,din acest volum '' Cei mai buni manageri au convingerile lor la care nu renunta iar daca vrei sa te apropii de ei,cel mai probabil nu vei reusi..."

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 06, 2020 6:59 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
The Beekay guide to carp baits-Ken Tiownley

Trebuie sa marturisesc ca''misiunea'' de a asterne cateva idei,care mi s-au parut mai bune din aceasta carte,asa cum am facut pana acum,o consider ( misiunea),ingrata.De ce? Cartea ar trebui postata in intregime,pentru ca toate informatiile sunt foarte bune si oricat as incerca sa las cateva idei mai bune,cu siguranta vor ramane destule pe care nu le voi scrie...

A fost publicata in 1998,si chiar daca unele lucruri au mai avansat intre timp,veti gasi destule care sa va ajute.
Cand pe un lac o bila are succes iar pescarii,din ce in ce mai multi, adera la acel boilies, cu cat se prind mai multe exemplare, cu atat pericolul ca pestele sa nu mai raspunda, devine iminent.Pescarii experimentati acum fac trecerea catre alta bila.Pescarii de succes au insa ingredientul care face diferenta,INCREDEREA in ceea ce fac,in bila pe care o folosesc,si nu se abat de la drumul lor.

Ken Townley considera boiliesurile HNV ca fiind cele mai bune,cele mai complete, sunt '' inceputul si sfarsitul'', cum se exprima '' nu exista nada mai buna ca bilele HNV''.

Dipurile se folosesc in sezonul rece,datorita atractiei,cand pestele e apatic, si nu recomanda atasarea saculetului de nada langa bila de carlig dipuita .Daca se foloseste bila dipuita ,e bine,deci, fara saculet,pur si simplu fara nimic altceva,pescuit izolat...
Un fishmeal va incepe sa prinda cam dupa 24-36 h,de la inceputul partidei.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 25, 2020 8:55 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Running the syndicate,part iv,The team Rambo,Murk Cunnington

Povestea celor doi prieteni Matt and Rambo continua,de aceasta data pe parcursul celor 3 zile de concurs pe lacul al carui proprietar este Matt.Cartea este saraca in chestiuni legate de tehnica de pescuit,dar abunda in ceea ce priveste atmosfera si partea de socializare intre participantii la concurs.

''...cautam boiliesul perfect,montura perfecta.....,dar boiiesul cel mai bun ,montura cea mai buna nu pot prinde peste pe vadul gresit ales,care nu tine peste;dar o montura obisnuita si nada ,puse pe vadul care trebuie,vor prinde.Schimba de fiecare data,neavand incredere in nimic,nu dau sansa sa functioneze niciunei strategii''.As retine de aici aspectul neglijat chiar si de mine,si care cred ca e cheia in reusita unei partide de pecuit , Increderea in ceea ce faci.

Inchei cu un aspect pe care nu reusesc sa il inteleg nici eu la unii ,obsesia de care pescarii sunt condusi in pescuit,uitand de fair play si chiar de bunele maniere.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 12, 2021 7:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Tackle and tactics , Ken Townley

Este prima carte scrisa de Ken Townley.

Capitolul despre tactici si localizare merita mentionat.E unul dintre cele mai bine scrise din ce am citit pana acum.Bogat in explicatii si insotite de exemple ,prin felul cum a abordat anumite vaduri.

Vantul.Majoritatea pescarilor stiu ca vantul caldut dinspre S sau SV semnaleaza locurile fierbinti,de hranire.Dar Ken vine sa infirme aceasta teorie,pescuind cu succes pe vaduri unde batea vantul de N sau NE ,ceva mai rece.Presiunea pescarilor ,in timp,face ca obiceiurile sa se schimbe,zonele de patrulare sa sufere modificari si locurile care pana la un moment dat sa nu fi tinut peste,deodata sa fie productive.

Ken ne prezinta cateva reguli generale,de tinut minte,nu neaparat obligatorii:
1)Pestele tinde sa urmeze vantul cald decat cel rece;
2)Daca nu cunosti apa,pescuieste in directia vantului;
3)Se prinde mai bine in conditii de vant decat cand nu adie deloc vantul.

Pe lacurile cu intindere mica, vantul are o influenta destul de mica spre deloc,pe cand pe intinderile mari de apa,devine important in reusita unei partide de pescuit.

Temperatura scazuta asociata cu vantul puternic determina scaderea apetitului de hranire..

A observat ca pestele se hraneste cand temperatura e in crestere decat atunci cand e in scadere.




Presiunea atmosferica e in stransa legatura cu vantul.O presiune ridicata face ca vantul sa nu bata si ,asa cum am zis mai devreme,nici pestele sa nu se hraneasca,pe cand o presiune scazuta face ca vantul sa isi faca simtita prezenta si sa stimuleze apetitul de hranire.Cand presiunea atmosferica e in schimbare pestele nu mai mananca.


In loc de concluzie,nu toate intinderile de apa sunt afectate de conditiile meteo,dar lacurile mari au tendinta sa fie influentate mai mult decat cele mici.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 02, 2021 10:12 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Carp Book,Rod Hutchinson

A treia carte pe care o citesc scrisa de Rod Hutchinson si cu ocazia asta mi-am propus sa citesc toate cartile scrise de el.Exista informatie ''garla '' pe net,dar ceea ce e in carti nu se compara cu lucrurile gasite pe net,si nu ma refer doar la pescuit.

Rod Hutchinson e trecut in ''tacere '',si pe nedrept,pentru ca ceea ce a oferit si a lasat lumii pescuitului,e inegalabil,un tezaur pe care cei cu minte ingusta nu l pot recunoaste.
Poate Rod nu a fost iubit pentru ca era adeptul boiliesurilor HNY,teoriei lui Fred Wilton,in care ingredientele principale sunt caseinatele , ingrediente care fac parte din dieta culturistilor iar fainurile de peste regasindu se cu mici exceptii,ma refer la cele veterinare,doar in cele de pescuit?

Revenind la cartea de fata ,este Acel gen de carte pe care l-am cautat,cu informatie de calitae,cu multa generozitate oferita,pe care doar spiritele inalte si care sunt libere,il ofera.E una dintre cartile de care m-am bucurat cand am citit-o.

Dar sa purcedem in a lasa cateva idei care merita mentionate.Desigur,Rod,ca oricare pescar mare,da importanta localizarii si pleaca de la un principiu ,care sunt nevoile crapului?Sunt 2: nevoia de a se hrani si de a respira.Tinand cont de cele 2,succesul pescarului e garantat.

''Un pescar de succes nu se opreste niciodata din a invata''.

Un capitol aparte prin bogatia informatiilor este legat de aminoacizi .Este cartea care face lumina la acest capitol,nimic din ceea ce am citi pana la aceasta carte nu se compara.Cand ph-ul apei e 7,inseamna ca e neutra.Daca scadesub 7,apa devine acida iar Glycina este aminoacidul care echilibreaza ph ul.Daca ph ul este peste 7 ,atunci apa e alkalina si e nevoie de Triptophan,,metionina si alanina.Deci e nevoie sa se testeze apa pt a vedea ce ph are si boiliesul sa fie formulat ,in functie de ph ul apei,daca e acida sau alkalina.Ca o paranteza,se gasesc solutii(substante) de testare ph ului apei in magazinele fitosanitare ,pt agricultura.Rod a facut teste si a constatat ca atunci cand a folosit cantitati de aminoacizi mai mari,pestele nu a raspuns iar cand concentratia a ramas la un nivel relativ scazut,rezultatele au fost mai bune.Deci atentie la cat de multe ingrediente de atractie folositi,pe termen scurt pot da rezultate dar pe termen lung,sunt bani irositi,

La sfarsitul cartii Rod raspunde catorva intrebari ,intre care cine e pescarul care l-a impresionat.Raspuns : Chris Yates.
De ce? Rod: Am observat ca pescarii buni au picioare frumoase....si Chris are picioare frumoase...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 03, 2021 7:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Notează ca:
=>la o adâncime de 1,5m ph scade cu pana la 0,5pct
=>noaptea ph scade cu pana la 0,3pct
=>intr-un lac de 1h poți găsi o variație de pana la 1,5 pct
M-am amuzat o data cu un aparat de măsura digital


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: