CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 15, 2024 5:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Unde sa plantez!
MesajScris: Dum Iul 19, 2015 5:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Fişiere ataşate:
20150719_185233.jpg
20150719_185233.jpg [ 62.71 KiB | Vizualizat de 10853 ori ]


Stalutare tuturor. Pescuiesc pe un lac salbatic in finlanda unde am avut in primavara asta si anul trecut partide reusite. De vre-o 3 partide nu mai reusesc sa prind si nu stiu unde gresesc. am pus o schema cu locul unde pescuiesc si v-as ruga sa v-a dati cu parerea unde ar trebuii sa plantez si cam ce strategie de nadire ar trebuii sa adopt pe un asemenea lac. In partidele precedente toti pestii au fost prinsi aproape de mal cca 50 si aproape de locul cu adancime de 1,8m. multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 4:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Chiar nimeni nu are nici o sugestie? :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 5:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Catalin,

Cred ca nimeni de pe acest forum nu iti poate spune (dintr-un desen) unde sa plantezi. Cu atat mai mult cu cat in Finlanda este un alt climat decat in Romania. Deci nu putem aplica teoria de manual de pescuit pe vreme caniculara a pescarului din Romania.

Anul trecut in luna iulie ai pescuit ? Daca da, cu ce rezultate ? Daca au fost pozitive, incearca o strategie asemanatoare.
Nu stiu cum e in Finlanda, dar aici in Romania, eu unul m-as intreba inclusiv daca balta (mai ales salbatica) mai are peste ?! Incearca sa afli daca pestele mai este acolo.
Lacul are hrana naturala ? Daca da, din ce este compusa ?

Din schema ta, se intelege ca pe o distanta de 500 metri apa are adancime de 1.6 metri. Esti sigur ca nu exista si alte diferente de nivel ?

Cele trei partide in care nu ai reusit sa prinzi, ce durata au avut ?

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 6:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Lucian,am pescuit si anul trecut in luna iulie pe acelasi lac si pe acelasi loc si rezultatele au fost aproape la fel ca si anul acesta ,am prins 1 sau 2 crapi in 4 partide. Lacul are crap si aici in finlanda pescarii care pescuiesc dupa crap ii numeri pe degetele de la maini,sunt aproape singurup pe acel lac care pescuieste la crap. Este adevarat ca crapul are destula hrana naturala care este compusa din scoici ,melci si larve de chironomida. Distanta de 500 de metrii e de la un mal la altul. Am intrat cu barca si sonarul de multe ori si in afara de adancimea de 1,8 m care e imediat la 30 m de malul unde stau nu am gasit nimic special nici o denivelare sau prag iar fundul este tot malos pentru ca am incercat cu un proding stick,totusi malul nu e foarte moale. Partidele mele dureaza in general de la 72 ore pana la o sapt. Am posibilitatea sa nadesc si inainte de partida deoarece eu sunt singurul care pescuieste acolo. Am invatat crapul cu boiliesuri in timp iar acum nadesc numai cu boiliesuri. In partide facute in lunile mai,august ,septembrie am prins si 10-12 crapi intr-o partida cu o medie de 12 kg,deci crap este in lac chiar daca e salbatic. In partidele reusite nadeam mereu extins cu o cantitate nu foarte mare de boiliesuri,acum in luna asta cand nu am avut rezultate am incercat si cu farfuria de nada pe fiecare lanseta dar nu a dat rezultate. Sunt convins ca pestele este pe aproape pt ca uneori il vad sarind sau il aud in stuful de langa mine dar nu mananca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 9:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Avand in vedere ca ai adancime constanta, ai incercat o nadire extinsa?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 10:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Da Matei am incercat si a functionat nadirea extinsa in lunile mai august si septembrie dar in iulie pare sa nu mearga nimic. Am incercat si nadirea punctuala pe fiecare lanseta dar se pare ca in aceasta luna nu merge nimic :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 10:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Catalin, raman la parerea ca este destul de greu ca cineva sa iti spuna cum sa pescuiesti pe un lac, din spatele unui pc, fara sa cunoasca lacul.
Totusi uite cateva aspecte care sper sa te ajute:

- incearca sa iti aduci aminte, in partidele cu rezultate bune, cum a fost directia vantului...a batut din fata ta, ai avut vant lateral, etc;
- pestele se hraneste zilnic, eu nu cred in expresia ca "pestele nu mananca" . Iti dai seama ca mananca, ca doar nu se hraneste cu apa. E adevarat ca uneori e mai apatic, mananca mai putin, nu se deplaseaza pentru a cauta hrana, etc...dar el mananca;
- nu te limita numai la a da nada compusa doar din boilies. Crapul mananca si seminte si uneori, le prefera in detrimentul boilies-ului;
- daca ai obisnuit pestele sa accepte si o alta hrana, nu doar cea naturala, nu cred ca ai nevoie de o prenadire. Nu vad rostul. Poti in schimb, daca claritatea apei o perminte, sa nadesti anumite zone cu putina nada si sa verifici dupa ceva timp, daca acolo mai este nada ta sau a fost mancata de peste. Astfel poti descoperi daca pestele se hraneste in acele zone.

Sper sa iti fie de folos cele de mai sus.
Fir intins si asteptam vesti si poze.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 11:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi mult Lucian. Sper sa revin in curand cu vesti bune si poze. Fir intins si tie !!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 12:04 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Ai incercat sa muti montura de-a lungul stufului unde apa are 1.8 adancime ? Incearca sa schimbi ceva,nadeste si cu seminte,boiles de diferite marimi si culori,bile mai mici in carlig,chiar si pop-up pe un pat de seminte,ai multe variante.Citeste articolele domnului Vlad in special acesta. Incearca si alta aroma de boiles. http://carponline.ro/articole/cireasa-de-pe-tort-88035. Poate te inspira,iti doresc fir intins !

P.S pescuitul este atat de frumos,dar in acelasi timp imprevizibil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Unde sa plantez!
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 8:53 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca ideea ar fi sa variezi de la ceea ce te-ai obisnuit pana acum. Fie faci schimbari la nivel de nada, folosind seminte, fie faci schimbari la nivel de prezentare. Pana la urma despre asta este vorba. Sa ai monturile puse pe adancimi diferite, incearca sa plantezi chiar in marginea nuferilor. Daca ai barca, poti sa plantezi chiar in agatatura, daca nu ai scoici sau pietre abrasive. Oricum e foarte greu sa poti sa iti dai seama, mie unu mi-e greu si cand sunt pe lac sa citesc pe unde e pestele.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: