CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 3:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amur (Cten)
MesajScris: Sâm Iul 25, 2015 7:01 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Am urmarit video-ul domnului Vlad despre pescuitul la ten,luni am de gand sa fac o partida la ten si as avea cateva nelamuriri.In perioada calda vara,despre localizare,am inteles ca nu este nevoie neaparat de un fund tare,atata timp cat pescuim aproape de stuf/plaur daca am inteles bine,in caz contrar,balta nu are stuf/plaur ,cum se face cea mai corecta localizare?

Despre structuri din ce stiu se cauta platouri cu fund tare,care ar fi adancimea ? mica,medie,mare fund tare ? Multumesc.

In balta se gasesc teni de 2-5 kg in general,dar si cativa mai batrani .Am de gand sa folosesc porumb,grau,spartura de porumb,cu lapte de porumb.Voi incerca si cu momitor si cu saculeti solubili,ma voi folosii de norul facut de spartura uscata adaugata la nada etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Sâm Iul 25, 2015 8:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut,

Încearcă sa nu te zgarcesti cu nada ( porumb, pastura, spărtură de porumb , etc ). In ceea ce priveste localizarea, este de preferat daca poți sa găsesti portiuni cu substrat tare , nisipos, daca nu, un substrat cu mal ar trebui sa dea si el rezultate.
La carlig încearcă o prezentare cu momeala flotantă sau critic echilibrată.

Poți sa citesti câteva detalii si pe link-ul de mai jos. Sunt doua partide la Tancabesti in care am urmarit exclusiv tenul.

viewtopic.php?f=16&t=1599

Fir întins,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Sâm Iul 25, 2015 9:05 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Despre adancimea apei in perioada asta de vara ce parere aveti ? apa mai adanca ?

P.S ce pastura folosesti ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Sâm Iul 25, 2015 10:18 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Ceci sa inteleg ca de preferat sa caut platouri cu fund tare (pietros sau nisipos),daca este plaur sau stuf sa pescuiesc in vecinatate pe orice fel de substrat.Sa caut tenul la apa mica / medie si sa ma feresc de apele adanci ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Dum Iul 26, 2015 12:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
daca este plaur sau stuf sa pescuiesc in vecinatate


Ar cam trebui sa ai cateva informatii despre balta pe care urmeaza sa pescuiesti. Informatia legata de topografia lacului nu trebuie sa fie o necunoscunata avand in vedere ca mergi la pescuit maine.

Citat:
Sa caut tenul la apa mica / medie si sa ma feresc de apele adanci ?


Nu cred ca trebuie sa iti faci griji legate de adancimea apei. Lacurile de la noi sunt cam la fel, cu adancimi constante si destul de colmatate. Tenul nu este deranjat de caldura, din contra...se hraneste bine pe canicula.
Incearca sa nadesti constant, la punct fix daca se poate, iar daca pescuiesti lansat, cu momitor, incearca sa schimbi lansetele relativ des.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Dum Iul 26, 2015 1:29 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Pai voi pescui cu momitor,dar voi nadii si cu spombu cu seminte si cativa bulgari pentru inceput,apoi intretin vadul din momitoare,voi nadii in functie de cum mananca pestele.Voi avea si saculeti solubili cu mine pentru efectul de nor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Lun Iul 27, 2015 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Lacul are o portiune cu stuf si niste busteni,dar acolo este mal de 25-30 cm ? pescuiesc in fata la stuf ? sau caut o zona tare.Ce montura recomandati pentru mal ? ma gandeam la plumb pierdut cu forfac de 25 de cm .Ma gandeam sa pescuiesc cu momitor,dar nu il folosesc daca este mal.Sau sa folosesc plumb usor inline si montura culisanta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Lun Iul 27, 2015 9:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
ritesco scrie:
Lacul are o portiune cu stuf si niste busteni,dar acolo este mal de 25-30 cm ? pescuiesc in fata la stuf ? sau caut o zona tare.Ce montura recomandati pentru mal ? ma gandeam la plumb pierdut cu forfac de 25 de cm .Ma gandeam sa pescuiesc cu momitor,dar nu il folosesc daca este mal.Sau sa folosesc plumb usor inline si montura culisanta?

Pentru mal cred ca mai bun e momitorul ca nu este asa greu si volumul nu il lasa sa se afunde prea mult. Daca pescuiesti la ten de 3,4 kg aproape ca este obligatoriu momitorul, nada poti sa ti-o faci singur din spartura, malai, srot de soia, combinat pentru pasari, seminte mici fierte, ttx, faina de grau si pesmet si o legi cu dextroza si nu te zgarci cu ea, faza cu intretinutul din momitor nu merge la ten. Pune in proportie de 30-40 % in nada porumb inmuiat amestecat cu seminte mici, porumb in lapte si porumb dulce. Forfacul scurt cam 9-10 cm ridicat de pe substrat, carlig mic 6-8, de preferat cu varful drept gen long shank sau twister, fir de par scurt si boabe de porumb flotante de diverse culori respectiv albe, rosii, verzi si sa ai ai 3-4 monturi pregatite ca sa nu pierzi timpul, ca tenul vine in banc si rade nada in 30 de minute. Pescuiesc mai ales la ten de multi ani cred ca ce spun va avea efect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Lun Iul 27, 2015 9:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Inca un sfat incearca sa mergi putin prin apa sa vezi umde substratul e mai tare de obicei pprtiunule de lut se intind sub apa cateva zeci de metri si uita- te dupa resturi tocate de stuf sau papura aduse de apa la mal cand bate vantul din fata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amur (Cten)
MesajScris: Lun Iul 27, 2015 11:35 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Nada am hotarat ce voi folosii,nadesc cu spombul seminte de toate felurile si dau si cu bulgari cu ceva seminte + amix + pesmet englezesc +spartura de porumb + nada de cten,folosesc saculeti solubili cu seminte.spartura si cu activator.Mai importanta e localizarea pentru mine pentru ca e prima partida dedicata tenului :d

P.S nu merg prin apa pentru ca voi sonda cu plumb marker


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: