CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 6:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 3:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca anul acesta am fost extreme de ghinionist si spun asta pentru ca in majoritatea cazurilor cand am pescuit, vremea a fost in schimbare, coroborat cu faptul ca nu prea am cum sa fac partide mai lungi de 48h, a insemnat ca nu prea am reusit sa prind ceea ce am vrut anul asta. Cei care au pescuit pe Varlaam si au facut mai multe partide acolo, cred ca si-au dat seama de anumite fineturi si anumite caracteristici ale lacului. Ii rog sa imparta informatia cu noi.

Incep chiar eu, ceea ce am observant ca si comportament, este ca depinde foarte mult daca au fost cateva zile cu vreme constanta, fara schimbari de temperatura. De fiecare data cand am ajuns si vineri era putin soare, dupa care sambata s-a facut urat, iar duminica nu mai zic, nu am reusit sa prind nimic. Chiar si in perioadele lungi cu vreme mohorita si ploioasa, este greu sa provoci trasaturi.

A prins cineva o partida cu o furtuna de vara pe Varlaam? Are efect asupra comportamentului pestelui, asa cum se intampla pe alte lacuri?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 4:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei, am modificat titlul topicului tau, pentru ca intrebarile tale se refera la Varlaam si e mai usor sa discutam despre un anumit lac, decat despre lacuri in general.

Gasesti cate ceva despre influenta factorilor meteo la Varlaam intr-un film pe care l-am facut in aprilie. Vezi https://www.youtube.com/watch?v=Sq_p8_gLsiY de la minutul 12.18.

Cele mai bune rezultate pe care le-am avut la Varlaam (intelegand prin asta nu un peste izolat, indiferent cat de mare, ci capturi constante) au fost in conditii de stabilitate. Prefer o vreme stabila - senina sau inorata, calda sau rece, dar stabila – uneia schimbatoare.

Schimbarile de la vreme buna la vreme rea mi se par de obicei nefavorabile, mai ales schimbarile bruste si accentuate, cu diferente mari de temperatura.

Daca pe alte lacuri am prins bine in cele mai mizerabile conditii, cu ploaie, frig si vant puternic, la Varlaam asta nu s-a intamplat. Repet, ma refer la perioade cand am prins constant, cum mi s-a intamplat de exemplu la partida din aprilie, cand am prins 15 bucati in trei zile, nu la capturi izolate, care pot veni in orice moment.

Zilele luminoase au si ele un efect bun, mai ales in perioada rece. La sfarsitul lui octombrie si inceputul lui noiembrie 2013, a fost o perioada de vreo zece zile ca de vara! La pranz, stateai in tricou. Am avut atunci o partida foarte buna pe A9. Cu doua saptamani mai devreme, pe o vreme inchisa, nu se prindea nimic.

Despre influenta vantului s-a mai discutat. In perioadele calde, pestele poate fi influentat de vant. De exemplu, un vant sustinut care bate dinspre A9 spre A6, cum se intampla frecvent, poate face ca A6 si A7 sa prinda bine, iar A8 si A9 sa prinda slab.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 7:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
De fiecare data cand am ajuns si vineri era putin soare, dupa care sambata s-a facut urat, iar duminica nu mai zic, nu am reusit sa prind nimic


Daca nu eram pe A4 in perioada 10-13 Septembrie cadeam de acord cu cele afirmate de tine si confirmate de Vlad. Partida a inceput joi cu ajutorul lui Nea' Costica in ceea ce priveste campatul si umflatul barcii. Eram contra cronometru deoarece vantul batea cu putere si norii isi faceau aparitia. Toate acestea dupa ce echipamentul a fost incarcat in masina cu aproximativ 2 ore inainte, in pantaloni scurti si tricou.
Joi si vineri a batut vantul si a ploaia nu s-a oprit. Echipa de pe A5 si A6 s-a dus sa doarma acasa vineri seara (lasand echipamentul pe stand) - fiind pescari cu state vechi. Sambata a fost acceptabil iar duminica am strans pe un soare timid.
Balanta celor 72 ore pentru mine a fost 4 crapi si 3 teni - crapii nu mari, netrecand niciunul de 15 kg. A5 si A6 (cu o noapte in paturile de acasa) au cumulat peste 15 pesti, printre care si ten. Este adevarat ca A7 si A8 nu au prins (A8 oricum fiind un stand capricios).

Concluzionand, sunt de acord ca este de preferat sa ai parte de stabilitate pe durata partidei de pescuit, ba chiar si inainte de aceasta cu cateva zile - fie ca e frig, fie ca bate vantul, etc.
Dar cred ca mai sunt si alti factori care duc la partide de genul celor avute de mine si de colegii de stand.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 7:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian_man scrie:
cred ca mai sunt si alti factori care duc la partide de genul celor avute de mine si de colegii de stand.


Indiscutabil. Vremea e doar un factor si nu cel mai important. Undeva, exista intotdeauna un crap care se hraneste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 8:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
De acord.

Este mai important sa ai peste in fata si o vreme potrivnica (fie canicula, fie vreme schimbatoare) decat sa ai o vreme ideala si stabilitate iar pestele sa nu fie acolo.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 9:23 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
lucian_man scrie:
Citat:
De fiecare data cand am ajuns si vineri era putin soare, dupa care sambata s-a facut urat, iar duminica nu mai zic, nu am reusit sa prind nimic


Daca nu eram pe A4 in perioada 10-13 Septembrie cadeam de acord cu cele afirmate de tine si confirmate de Vlad. Partida a inceput joi cu ajutorul lui Nea' Costica in ceea ce priveste campatul si umflatul barcii. Eram contra cronometru deoarece vantul batea cu putere si norii isi faceau aparitia. Toate acestea dupa ce echipamentul a fost incarcat in masina cu aproximativ 2 ore inainte, in pantaloni scurti si tricou.
Joi si vineri a batut vantul si a ploaia nu s-a oprit. Echipa de pe A5 si A6 s-a dus sa doarma acasa vineri seara (lasand echipamentul pe stand) - fiind pescari cu state vechi. Sambata a fost acceptabil iar duminica am strans pe un soare timid.
Balanta celor 72 ore pentru mine a fost 4 crapi si 3 teni - crapii nu mari, netrecand niciunul de 15 kg. A5 si A6 (cu o noapte in paturile de acasa) au cumulat peste 15 pesti, printre care si ten. Este adevarat ca A7 si A8 nu au prins (A8 oricum fiind un stand capricios).

Concluzionand, sunt de acord ca este de preferat sa ai parte de stabilitate pe durata partidei de pescuit, ba chiar si inainte de aceasta cu cateva zile - fie ca e frig, fie ca bate vantul, etc.
Dar cred ca mai sunt si alti factori care duc la partide de genul celor avute de mine si de colegii de stand.



Am avut si eu o mini-experienta similara cand eram pe A9 17-20 august, pe o vreme schimbatoare, cu alternanta mare de temperatura zi-noapte si intre zile. Eu am ratat 3 pesti foarte probabil cteni toti (1 sigur ca a fost scapat in gura minciogului), A8 a prins un crap de 12kg si A7 a prins 3 pesti (1 cten, 2 comuni dintre care 1 s-a intamplat sa fie mare). In ultima zi, dupa 2 zile de vreme continuu inchisa si A4 s-a trezit cumva cu 2 pesti in 6h, deci pare sa valideze importanta constantei ( ultimii 2 pesti si eu i-am scapat tot pe finalul perioadei).

In partidele celelalte de pe A8 (iulie) si A4 (septembrie) am avut vreme constanta, pe A8 probabil a fost cea mai rea perioada a caniculei. E mai putin relevanta partida de pe A8 deoarece eram doar 2 echipe pe lac iar eu am prins enorm de mult cten care se stie ca iubeste caldura, dar pe A4 am avut lacul plin - eu am avut 13 trasaturi (cten + comun), A6 5 trasaturi cten+comun (in 6 zile), A8 2-3 trasaturi, A2 parca 4 trasaturi (singurul peste mare de aici a venit).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Influenta vremii pe Varlaam
MesajScris: Mie Oct 14, 2015 7:34 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Un lucru e clar, schimbarile de vreme sunt foarte importante. Cred foarte tare ca si presiunea pe balta are o importanta foarte mare. In cazul lui Lucian, exista posibilitatea ca din aceasta cauza sa se fi desfasurat partida in felul respectiv.

La sfarsitul lui Martie, au fost cateva zile superbe, dupa care vremea s-a schimbat brusc. S-a prins peste pana in ziua in care s-a schimbat vremea, dupa care a urmat o zi de pauza, iar dupa aceea A8 a prins extraordinar, de sambata seara pana duminica pe la 11, au ajuns 4 pesti pe salteaua de primire. De asemenea si A7 a luat un peste de pe o zona cu apa adanca, iar eu pe A6 am facut niste poze reusite la rod-pod. Presiune nu exista pe balta, iar de la A4 in colo nu mai era nici macar un stand liber.

Totusi nu mi-a raspuns nimeni legat de o furtuna pe Varlaam, daca se intampla ca pe alte lacuri, sa fie o frenezie a hranirii.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: