CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 1:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 1:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Roby Solticzki scrie:
si asa-i iarna, mai mult pe forum... ;)


Banuiam ca despre asta e vorba dar nu eram sigur :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 4:33 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Mai baieti eu cred ca totul tine de perceptia fiecaruia lasand la o parte lectiile de economie de piata.Cred ca fiecare dintre noi s-a aflat la un moment dat in fata produsului X cu pretul Y si s-a gandit ca nu face.Bunul simt a intervenit la fiecare la un moment dat si a generat o reactie de genul "pretul asta e nesimtit" sau din contra.Nu cred ca cineva la raft isi pune problema atunci cand pune in cos un produs de cati angajati are firma respectiva,cate taxe plateste...etc.Pur si simplu bunul simt iti dicteaza daca sa pui produsul ala in cos sau nu.Nu cred ca moare nimeni de grija profitului altuia si nu pune in cos doar de-al dracu sa nu se imbogateasca ala.Daca bunul simt iti dicteaza ca merita il pui in cos si gata.Ca sa dau un exemplu concret cred cu tarie ca o lanseta bine construita care imi place si mi se potriveste face 1000RON sau mai mult sau din contra o saltea de primire undeva la 500RON m-i se pare jecmaneala pe fata pentru ca in perceptia mea o bucata de material si patru picioare nu au cum sa coste atat.Nu ma intereseaza ca au cusut-o manual niste virgine sau ca e din piele de strut sau ca ala care o produce e mare platitor de taxe si impozite.Asta e perceptia mea si gata si poate fi total diferita de a altuia.Altul e gata sa dea o avere pe senzori pentru ca sunt polifonici sau poate asculta la ei Radio Zu sau mai stiu eu ce nazdravanii si nici un pret nu i se pare prea exagerat in timp ce se stramba daca i se cere 1000RON pe o lanseta fie ea si cea mai buna.La fel si cu boiliesurile...sunt unii care nu pot obtine o erectie daca nu arunca in apa boiliesuri de 50RON+ in timp ce altii considera ca mai mult de 35,20,10 RON nu fac...de la caz la caz.Normal ca e piata si pentru unii si pentru altii.Tehnic vorbind Vlad are dreptatea lui cand spune ca nu exista preturi de bun simt,nesimtite...etc.Practic,acolo la raft,cand omul se intalneste cu produsul si implicit cu pretul lucrurile nu stau deloc asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 6:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Nu cred ca cineva la raft isi pune problema atunci cand pune in cos un produs de cati angajati are firma respectiva,cate taxe plateste...etc.


Ei, as! :lol: Exact asta e, mai nou, grija majora a unor legiuni intregi de indivizi: dar taxe plateste? Si daca le plateste, raman in tara sau sunt mutate in "paradisuri fiscale"? Are angajati la negru/gri? Cine stie ce vila si ce masini o avea asta, nenorocitul!

Ce nu intelegi tu, e ca una e ca tu, personal si subiectiv, sa consideri ca nu merita sa dai suma X de bani pe produsul Y, si alta e sa-i consideri pe vanzatorii care cer pretul ala (si, implicit, pe clientii care-l platesc), lipsiti de bun simt.

Citat:
m-i se pare jecmaneala pe fata pentru ca in perceptia mea o bucata de material si patru picioare nu au cum sa coste atat.


Asta pentru ca, asa cum spuneam intr-un comentariu anterior, iti lipsesc cunostintele necesare sa cunosti corelatia si cauzalitatea corecte intre costuri (care si ele sunt, de fapt, preturi) si pretul de vanzare, de consum, cel la care se incheie tranzactia (singurul relevant).

Jecmaneala, zici? Pai ce, iti pune cineva pistolul la tampla si te obliga s-o cumperi? :lol: Sau ai nostalgii cu mercurialul impus de la centru de catre tatucul atotstiutor? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 6:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Cei care au mers la universitate sa urmeze facultati de economie s-au pacalit, aici sunt cursurile de marketing si administrarea afacerilor :roll: . Oricum am vazut ca incep producatori sa scada cantitatile si preturile per punga, oare care o fi cauza?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 6:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
E Black Fraier Day!De aia :lol: Cat despre definitii si teorii eu unul sunt satul.Astea sunt bune la scoala si pentru cine are rabdare sa le citeasca.In realitate 1+1 nu face niciodata 2.Ori e ~1.98 ori 2 si un pic si asta o va spune orice inginer.


Ultima oară modificat de Adrian Novac pe Dum Noi 22, 2015 6:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 6:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Oricum am vazut ca incep producatori sa scada cantitatile si preturile per punga, oare care o fi cauza?


Pai, evident, si-au dat seama, in sfarsit, ca aveau preturi nesimtite, preturi la care clientii cumparau totusi, dar bombaneau marunt din dinti. Si s-au calugarit! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 6:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
adnov scrie:
Bunul simt a intervenit la fiecare la un moment dat si a generat o reactie de genul "pretul asta e nesimtit" sau din contra.


Adrian, si clientii, si firmele nu fac decat sa-si urmareasca interesele. Clientul, care vrea sa cumpere cat mai ieftin, e la fel de lipsit de bun-simt (desi "bunul-simt" e o notiune fara continut in discutia asta) ca si firma care vrea sa vanda cat mai scump.

Cand pescarii isi fac firme de nada si trec din tabara clientilor in tabara firmelor, ce fac? Pun preturile mici, de bun-simt, la care visau cand erau clienti? Nu, pun preturile de care au nevoie ca sa castige cat mai mult. Sunt aceiasi oameni si intr-o parte, si in alta, cu acelasi instinct de a-si satisface nevoia sau dorinta de profit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 7:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul cred ca marile probleme pentru preturi sunt taxele si cadrul fiscal roman. Oarecum in momentul de fata magazinele romanesti nu sunt competitive, au preturi mai mari cu pana la 15-20% fata de magazine din austria, germania. Eu am fost in magazine din londra si aveau aceleasi preturi la majoritatea produselor la unele produse chiar mai mici, exceptand nada. La ei spre exemplu un kg de bile era undeva la 10-14 lire.

Ideea e ca sunt produse pentru care nu se merita sa faci comanda afara, cand iti iei bete, mulinete, cort, rod pod, poti sa le iei foarte bine de afara. Un alt lucru pe care poti sa il faci si de cele mai multe ori te ajuta, este sa cumperi dintr-un singur loc, iar de cele mai multe ori fidelitatea iti este recompensata cumva.

Astfel de cele mai multe ori beneficiezi de preturi corecte.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 8:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Eu unul cred ca marile probleme pentru preturi sunt taxele si cadrul fiscal roman.


Avand in vedere ca multi producatori romani le ocolesc, nu acesta e raspunsul. Preturile la unele dintre boiliesuri sunt cat sunt dintr-un singur motiv: exista clienti dispusi sa le plateasca. E absolut deranjant si aiuritor insa, sa-i numesti pe acestia nesimtiti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 8:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
nu ii vorba de bun simt , asta ii clar ... totul se invarte in jurul cererii si a rezultatelor obtinute cu un boilies , daca sunt rezultate bilele se vand singure.Nu neaparat daca nu prinzi crapi boiliesul ii de vina si pescuitul asta nu ca si gripa sa fie suficient sa fi intr-o camera cu cineva si gata esti pescar , un boilies trebuie pus in valoare.

Ca si adaos eu cred ca un producator nu are cum sa mearga sub 100% din multe motive nu ca are sau nu bun simt, o comparatie relevanta este cu restaurantele. Asa cum unii prefera mancarea "ready-made" la restaurant altii prefera sa isi faca singuri mancare din te miri ce motive .

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: