CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 13, 2024 12:16 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Mie Noi 25, 2015 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În opinia mea există două posibile explicații (care se cam exclud):
- există o conspirație mondială a producătorilor de boilies prin care s-a indus timp de zeci de ani pescarilor de crap ideea că nada cea mai bună pentru crap este boilies-ul
- timpul a demonstrat că boilies-ul funcționează de cele mai multe ori (în detrimentul altor nade).

Din punctul meu de vedere experiența și inteligența pescarului sunt cele care contează și care de cele mai mule ori fac cu adevărat diferența dintre o captură și contemplarea zile la rând a apei pe care pescuim (indiferent că am nădit cu boilies, semințe etc.).

Tot experiența și educația pescarului (din punct de vedere al consumatorului) îl ajută să nu devină victima marketingului (fie că vorbim de boilies, fie că vorbim de orice alt produs care ține de pescuitul la crap).

Pe de altă parte, experiența îi poate face pe unii să devină conservatori sau chiar "extremiști" (ex. să pescuiască exclusiv cu boilies sau cu semințe, mămăligă).

Eu am convingerea că în cele mai multe cazuri există o singură combinație câștigătoare (localizare, prezentare montură, tip de nadă, cantitate de nadă etc.) și o infinitate de cazuri în care pescarul face ceva greșit prin care își minimizează șansele.

Nu în ultimul rând, să nu uităm că pescuitul nu este o știință exactă în care există leme, axiome, teoreme pe care le aplicăm și avem rezultate garantate (de multe ori lucruri făcute "ca la carte" nu funcționează așa cum ne-am așteptat).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Mie Noi 25, 2015 8:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Pe Sanpaul ai o foarte mare probabilitate de a nu prinde nici macar un crap la porumb, alune tigrate, spartura, seminte etc. Eu sunt un mare fan al alunelor tigrate dar cu toate astea pe Sanpaul am renuntat total a le mai folosi dupa cateva partide in care am insistat bine pe alune fara rezultat.
Si nu spun doar eu asta, fara boiles probabil ar trebui sa te reprofilezi pe stationar acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Mie Noi 25, 2015 9:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am vazut multe situatii in care boiliesurile au facut selectie si au dat la o parte orice alte nade - mai ales pe ape salbatice, nu pe carpodromuri.

Cand am inceput sa nadim cu boiliesuri Bazinul Mare de la Sulina, la sfarsitul anilor 90 si inceputul anilor 2000, am prins la boilies crapi mai mari si mai multi decat pescuind cu porumb. Prietenul meu Brad Radulescu, care e acum unul dintre administratorii de la Varlaam, prindea exemplare de 14-15kg, care pe vremea aceea erau trofee absolut spectaculoase. La porumb, se prindea numai ciortan si era interesant ca, daca pescuiai la porumb alaturi de zonele pe care se nadea cu boilies, prindeai slab.

Cand am facut o echipa de nadire cu cativa prieteni si am nadit cu boiliesuri niste balastiere, la jumatatea anilor 2000, capturile la porumb pe balastierele respective au scazut semnificativ. Am mai povestit asta, localnicii ne intrebau cu ce le-am otravit apa.

Acelasi lucru s-a intamplat cand am nadit cu boiliesuri pe Caldarusani la sfarsitul anilor 2000: capturile la boilies erau incomparabil mai mari si mai multe decat cele la porumb.

Doar cateva exemple...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 9:39 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Marius Sârbu scrie:
Am inteles. Tu esti ofticat pe boilies pentru ca nu te scapa de somnul pitic :lol:

Normal, tu nu te-ai oftica? Bine, ofticat e mult spus.Eu nu ma oftic la pescuit. Pentru mine e in continuare o provocare sa-i evit desi absolut toata lumea mi-a spus ca n-am nicio sansa si ca cel mai bine ar fi sa schimb balta. :lol:

Marius Sârbu scrie:
Cum selectezi crapul cu porumb si mamaliga? Pui cate 7 boabe la carlig, cat mai uscate?

Dar cine a spus ceva de selectat? Eu vreau sa-l prind. Ca unde prind 10 de 1 kil intra si unul de 15 daca e acolo :)
Marius Sârbu scrie:
Hai mai Albert...Ti-a explicat lumea ca....

Nu mi-a explicat nimeni nimic. Doar mi s-au dat exemple din experientele personale. Ca voi le ridicati la rang de adevar absolut e problema voastra :)
Daca insistati pot sa dau si eu exemple:
..ala de are firma Solar a prins ditai crapu' la viermi pe-o balta unde boilesul e religie. Sunt x concursuri castigate la mamaliga si bile din Decathlon, sunt y crapi capitali prinsi la porumb pe Dunare, pe ape "salbatice" sau -soc- pe carpodroame.
E bine ca din tot ce mi-ati scris voi aici rezulta urmatoarele: boilesu' prinde peste mare si face selectie pisti tãt. Bilele de la Decathlon sunt naspa. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 11:01 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
In opinia mea toata lumea are dreptate.

Cu un plus pentru Vlad&co. Desigur, si cele spuse de Albert se aplica, dar mai rar. Procentajul de a prinde crap mare cu un boilies de calitate este mai mare decat cu alte nade.

Sigur ca cineva poate prinde recordul unul lac la boilies iar mai apoi un alt pescar sa il prinda la seminte.

Mihaela Radulescu (in rolul crapoaicei) a fost prinsa la un boilies HNV, pe nume Elan Schwartzenberg. Dupa ce s-a saturat de nutritie si proteine, a lasat boilies-ul si a preferat o aluna tigrata, in persoana lui Dani Otil. A observat in scurt timp ca nu ii tine de foame si a revenit pe un mix bogat in proteine conceput de Felix Baumgartner.

Textul de mai sus este un pamflet si trebuie tratat ca atare :)

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 12:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Albert scrie:
..ala de are firma Solar a prins ditai crapu' la viermi pe-o balta unde boilesul e religie. Sunt x concursuri castigate la mamaliga si bile din Decathlon, sunt y crapi capitali prinsi la porumb pe Dunare, pe ape "salbatice" sau -soc- pe carpodroame.


Astea sunt exceptii.
La concursurile unde se puncteaza calitatea nu prea o sa vezi pe nimeni castigand cu mamaliga si bile din Decathlon ;).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 1:30 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
alin pitters scrie:
Si nu spun doar eu asta, fara boiles probabil ar trebui sa te reprofilezi pe stationar acolo.


Si la stationar ce mumeala sa folosesti?

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 2:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
cipibm scrie:
alin pitters scrie:
Si nu spun doar eu asta, fara boiles probabil ar trebui sa te reprofilezi pe stationar acolo.


Si la stationar ce mumeala sa folosesti?
,

Viermi, porumb, sparturi...pentru a prinde caras, platica, cu putin noroc cate un ciortan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 3:09 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Albert

Care sunt cei mai mari trei crapi prinsi de tine in ultimii doi ani, pe ape salbatice, exceptand Dunarea si Delta ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Joi Noi 26, 2015 5:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Razvan, ce relevanta are asta in discutia pe care o purtam? :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: