CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 15, 2024 12:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Capturi si fotografii
MesajScris: Mie Dec 02, 2015 9:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am publicat astazi un clip pe tema fotografierii capturilor: https://www.youtube.com/watch?v=0yXmWA5msAk.

E un subiect rareori discutat, desi o buna parte a fotografiilor cu capturi pe care le vad publicate - inclusiv de lacuri, nu numai de pescari - nu sunt chiar ceea ce ar trebui sa fie.


Fişiere ataşate:
Capturi si fotografii.jpg
Capturi si fotografii.jpg [ 92.33 KiB | Vizualizat de 7931 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi si fotografii
MesajScris: Mie Dec 02, 2015 10:43 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Like! :D

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi si fotografii
MesajScris: Mie Dec 02, 2015 6:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
BIG LIKE , mai ales ultima remarca cu impinsul pestelui in fata :)

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi si fotografii
MesajScris: Vin Dec 04, 2015 11:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Bune recomandari! ;) Mai trebuie sa se tina seama de ele de multe ori se uita esentialul. :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi si fotografii
MesajScris: Sâm Dec 05, 2015 10:52 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gusti scrie:
Bune recomandari! ;) Mai trebuie sa se tina seama de ele


Ca sa se tina seama de ele, cred ca un rol important l-ar putea avea lacurile.

Deocamdata, doar presa respecta un anumit standard de calitate in materie de fotografie. De fapt, nu numai ca il respecta, il si produce. Evolutia fotografiei de trofeu, la crap, a fost determinata de fotografiile publicate in presa. Pescarii au cautat sa copieze imaginile de impact pe care le-au vazut in presa si in felul asta s-a format o idee general acceptata despre cum ar trebui sa arate o fotografie de trofeu buna.

Acum, pe langa presa, avem si lacurile cu site-urile lor si cu paginile lor de Facebook sau de Instagram, care sunt tot o forma de presa. Daca lacurile vor pune accent pe calitatea imaginii, lucrul asta ar putea avea o anumita influenta asupra pescarilor, pentru ca multi pescari vor sa-si vada fotografiile publicate de lacuri. Evident, daca lacurile publica orice fotografie, indiferent cum e facuta, atunci nivelul fotografiilor n-are cum sa fie prea ridicat.

Desi multe lacuri nu inteleg asta, lacurile au cel mai mare interes sa publice fotografii de trofeu bune, pentru ca fotografiile bune inseamna doua lucruri esentiale pentru un lac: reclama si credibilitate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi si fotografii
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 2:05 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 11:28 am
Mesaje: 14
Vlad Pavlovici scrie:
Evident, daca lacurile publica orice fotografie, indiferent cum e facuta, atunci nivelul fotografiilor n-are cum sa fie prea ridicat.

Desi multe lacuri nu inteleg asta, lacurile au cel mai mare interes sa publice fotografii de trofeu bune, pentru ca fotografiile bune inseamna doua lucruri esentiale pentru un lac: reclama si credibilitate.

Sunt prea putine administratii de lacuri ce isi dau interesul in a promova propria afacere prin imagini bune. De cele mai multe ori orice poza facuta cu un telefon care are si blitz la camera, e suficienta ptr. a reda vizual o captura deosebita. Nimic mai fals. Cele mai multe controverse si dubii legate de capturi, de balta in sine ori de administratia ei, apar dupa astfel de imagini (neclare, strambe, subexpuse, la rezolutii mici, prost facute in definitiv). In mod normal, cine are interes in a publica imagini bune cu pesti, ar trebui sa stie ca, in primul rand, calitatea e data de marimea sezorului de pe aparat, nu de numarul de pixeli si ca atare, pozele facute cu telefonul mobil sau tableta, nu vor depasi niciodata performantele unui DSLR. In lipsa de alt aparat la dispozitie, e buna si o camera de pe telefon, insa in momentul ala, ca sa scoti o poza acceptabila, ai nevoie de mult mai multa atentie in ati alege cadrul, incadrarea, timpul de expunere, eventual compensari de lumina (blitz fortat), setare ISO, diafragma ori zoom (ptr. camerele care isi pot modifica lungimea focala). Stiu ca sunt multi parametrii si ca functia Auto e preferata de mai toata lumea, dar daca tineti sa aveti imagini ca in reviste, va trebui sa stiti la ce se refera fiecare termen in parte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron