CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 22, 2024 4:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Obiective 2016
MesajScris: Vin Dec 18, 2015 9:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Hai sa mai abordam si chestiuni constructive.
Din ce am vazut sunt multi cei care se simt blocati si cauta noi provocari pentru sezonul urmator.
Ce ziceti? Ce obiective v-ati fixat pentru noul sezon? Nouati in materie de echipament, nade, tehnici noi, locatii noi, PB-uri de doborat?

Poate ne mai inspiram unul de la altul.
Eu zic ca ar fi util un asemenea topic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Vin Dec 18, 2015 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Sa fac un test pe perioada de 1 an de zile intre bile+seminte si pelete+seminte ca si nadire. Adica mi-am propus in acest an sa vad daca exista diferente intre cele 2 metode de nadire, sper sa am taria de caracter prin care sa pastrez aceasta idee pe toate partidele din 2016.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Vin Dec 18, 2015 10:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
1. Nada - vreau sa fac teste sa imi dau seama de rolul ficarui ingredient dintr-o nada, ma refer la cele consacrate.
2. Echipament - am o noua etapa de compactare a echipamentului, mai mic, mai eficient, fara a afecta confortul.
3. Locatii- o rezervare pe Ecsed in mai, sunt curios, am auzit doar reviw-uri bune.

inca lista nu e inchisa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Vin Dec 18, 2015 11:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
alin pitters scrie:
1. Nada - vreau sa fac teste sa imi dau seama de rolul ficarui ingredient dintr-o nada, ma refer la cele consacrate


Si sa ne spui si noua peste 20 ani ce concluzii ai tras :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Vin Dec 18, 2015 11:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În ordine:
  1. Lacuri: să pescuiesc pe lacuri din afara României (am o rezervare pe Pelagicevo dar mi-aș dori să ajung și pe altă baltă). Pe lângă faptul că va fi o experiență nouă, sper să-mi depășesc recordul personal (21kg).
  2. Echipament: aștept cu nerăbdare noile lansete care sunt în lucru la Chris Orme (mai ales că mi-e dor de pescuitul din mână - ultimele două sezoane pescuind plantat).
  3. Nadă: după mai multe experimente de-a lungul timpului cu nade ale producătorilor englezi, unguri, români și chiar rețete personale mi s-a confirmat și reconfirmat faptul că "locul si pescarul fac minuni" (Cornel Șerban) și "Nada conteaza intr-o oarecare masura. [...] conteaza foarte mult locul si pescarul" (Bogdan Drăgan). Prin urmare, în 2016 voi pescui cu nada unuia dintre producătorii englezi, motivul fiind că este o nadă de calitate și o pot procura ușor (stoc permanent la importator).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 8:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Partide:
Ecsed - in aprilie.
Sanpaul- cat imi permite timpul.
Echipament:
sunt full, nu mai schimb nimic.
Nada:
Doar bile proprii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 10:50 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
ionutserban scrie:
Sa fac un test pe perioada de 1 an de zile intre bile+seminte si pelete+seminte ca si nadire. Adica mi-am propus in acest an sa vad daca exista diferente intre cele 2 metode de nadire, sper sa am taria de caracter prin care sa pastrez aceasta idee pe toate partidele din 2016.

Revin
Locatii:
Am programate 2 partide pe Nagykallo (balta mea de suflet ) imi place atmosfera de acolo si faptul ca pot sa imi duc familia cu mine
Sper sa ajung pe Mika Alas si sa incerc 1-2 belti noi anul acesta.
PB:
Ca si pb dupa ce l-am prins pe cel peste 20 kg nu prea mai am dorinta de a depasi acest record nu stiu de ce 25kg mi se pare la fel ca si 20kg asa ca ma axez pe prins de pesti si daca vine si cel mare sa fie bine primit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 11:09 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
1. Insusirea temeinica a folosirii markerului
2. Diversificarea prezentarii momelilor, diverse combinatii de bile, jumatati de bile, pop-up...
3. O sa incerc diverse modalitati de a pescui pentru selectia capturilor
4. Evident, capturi capitale
5. Sa-l invat pe Alin limba maghiara :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 11:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
1. Sa ma obisnuiesc cu interpretarea sonarului in functia de Side Imaging.
2. Sa aloc un intreg sezon unei monturi de pop-up. Daca voi dori o prezentare de pop-up voi folosi o singura montura.
3. Sa ma concentrez pe sezonul de primavara de la Varlaam pentru a imi completa lista de capturi
4. Sa beau mai putina Coca-Cola pe balta, ca sa nu ma mai certe Adi Botin :D

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiective 2016
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Daca e sa urmaresc structura: lacuri, echipament, nada ar fi cam asa:

1. Lacuri - as incerca niste lacuri noi (de ex. Sanpaul ca tot am primit o invitatie :) si in Ungaria ) si mi-ar placea sa ma reintorc la Bled in Slovenia.

2. Echipament - dupa ce anul trecut l-am schimbat aproape in totalitate cu scopul de a fi mai "flexibil" si a putea sa ma concentrez mai mult pe placerea de a pescui anul acesta ma voi concentra pe atelier :)

3. Nada - homemade, CC Moore Odyssey XXX si Equinox putin customizate. Dar in special ma voi concentra spre boiliesurile de carlig si pop-up.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: