CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 22, 2024 6:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 3:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Gabi, subscriu la aproape tot ce-ai scris, mai puțin la:
Gabriel Calin scrie:
...cu siguranta erau mai mult de 19 crapi ca pe Conningbrook.
Cum zicea și Vlad:
Vlad Pavlovici scrie:
...lacurile grele din Anglia iti ofera avantajul ca stii ce contin.
Mie exact informația câți pești 20+ sunt în B mi-a lipsit atunci când am analizat dacă merită să mă lupt cu brădișul (deși prima mea partidă pe Varlaam a fost chiar pe B). În afară de Haplea și de încă unu' prins de Vlad (sau parcă doi) 20+ nu existau alte informații cu privire la existența altor pești capitali.

În afară de exemplarele capturate (peste sau sub 20+), nu se știa cu certitudine ce conține sectorul B. În aceste condiții nu aveam nicio informație cu privire la cât de mare este concurența pe hrană.

Dacă Haplea ar fi fost cel mai mare crap din Europa (sau chiar din România), m-aș fi dus după el în B, deși dacă nu știm care este populația, al captura pe Haplea pe B s-ar putea să fie chiar mai dificil decât prinderea lui Two-Tone pe Conningbrook.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 4:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Pe sectorul B de la Varlaam exista cel putin Haplea. Motiv suficient, daca te intereseaza partidele de genul "prinderea unui peste tinta", de a pescui acolo fie si un sezon intreg sau mai mult. Altfel, prezenta mai multor pesti capitali, sau doar a pestilor capitali, poate scadea , dupa 4-5 partide, interesul pentru un lac. E unul dintre motivele pentru care nici n-am fost si nici n-am sa ma duc, pe Monster Lake. Cand cel mai mic peste din lac are (dupa spusele proprietarului) 18 kg, pentru mine unul, nu mai exista "trofeu" in lacul ala. Poate fi interesant, cel mult, ca lac de test pentru nada.

Alta poveste cu un lac precum Sarulesti, unde, la fiecare trasatura, nu stii la ce sa te astepti: poate fi un ciortan de 3-4 kg, sau un 20+.

In ceea ce priveste lacurile salbatice din Romania, aici eu vad 2 probleme. Prima ca acei pesti mari vizati au mari sanse sa fie doar niste legende, si a 2-a, dupa cum spunea si Matei Niteanu, este vorba despre lipsa de siguranta a pescarilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
Salut Victor,

Pai a prins Pompiliu la o partida pe B1 anul trecut in primavara 15 crapi, cel mai mare de 17 kg, fara sa-i prinda pe cei mai semnificativi care iesisera deja, crapul prins de Vlad, cel prins de Horia Damian, si alti 3 crapi trecuti de 15 kg, deci cu siguranta erau mai mult de 20 de crapi.

Daca e sa ne luam dupa certitudini, anul trecut in primavara nu aveai nici o certitudine nici in privinta numarului de exemplare peste 20 kg din sectorul A, nu se stia mai nimic despre ambele lacuri, dar toata lumea a preferat sectorul A pur si simplu din comoditate, era mult mai simplu si mai usor de pescuit, toata lumea plangandu-se de prezenta bradisului in asemenea masura incat Madalin a incercat chiar sa "tunda" bradisul suficient cat sa se poata folosi motoarele electrice, nu spun asta ca un repros catre cineva anume, e doar o constatare a ceea ce s-a intamplat in primul sezon pe Varlaam.

@Matei

Daca ai avea posibilitatea sa alegi intre a pescui pe sectorul B sa poti prinde mai mult de 10 buc de 11 kg intr-o partida, cu consecintele de rigoare(iesit pe apa si plantat noaptea, dril din barca in eventualitatea in care pestele se parcheaza, etc, sau a pescui pe sectorul A si sa prinzi un singur crap de 23-25 kg, ce ai alege?
Iarasi, nu o spun ca un repros, dar este in natura umana sa fim comozi si sa cautam cea mai "comoda" solutie.

Pana la urma cred ca cel mai mare dezavantaj al sectorului B este vecinatatea cu sectorul A, chiar si cand vor oferi aceleasi conditii de campare si pescuit, pestii vor fi cu cativa ani buni in urma ca si crestere fata de cei din sectorul A.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 5:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gabriel Calin scrie:
in realitate "sutele" de pescari plictisiti de lacurile consacrate sunt extrem de comozi si ar continua sa pescuiasca pe aceleasi "lacuri consacrate" si nu s-ar aventura pe un lac necunoscut pur si simplu din comoditate.


Gabi, de acord cu ce ai scris. Stim ca pescarii sunt comozi si asta e greu de schimbat.

Ce se poate schimba e felul in care lacurile grele incearca sa-si atraga clientii. Lacuri grele, nu lacuri necunoscute. Ma refer la diverse lacuri private relativ dificile pe care am pescuit in ultimii ani si care ar putea deveni mai profitabile daca administratia ar investi in infrastructura si in promovare.

Daca administratia le poate spune pescarilor: da, avem un lac greu, dar in care sunt cu certitudine X crapi mari, prinsi recent si fotografiati in mod credibil, atunci unii pot deveni interesati. Iar daca lacul are o infrastructura buna (siguranta, acces usor, standuri comode, facilitati) si o promovare adecvata, cred ca se vor gasi clienti pentru lac. Mai ales pentru unul aproape de Bucuresti.

Fara indoia ca, daca lacul e considerat greu, daca nu se stie ce peste exista, daca infrastructura e proasta si daca promovarea e inexistenta, atunci n-o sa vina nimeni, cum e si normal. Si nu e vina pescarilor pentru asta.

Lacurile necunoscute sunt alt subiect. Lacurile necunoscute nu dezvolta piata. Lacurile private grele, dar bine administrate, o pot dezvolta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 5:31 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Gabriel Calin scrie:

Pana la urma cred ca cel mai mare dezavantaj al sectorului B este vecinatatea cu sectorul A, chiar si cand vor oferi aceleasi conditii de campare si pescuit, pestii vor fi cu cativa ani buni in urma ca si crestere fata de cei din sectorul A.


Eu unul, cred ca, din contra! Vecinatatea cu sectorul A, unde pescarii se bat pentru a prinde un loc bun intr-o perioada buna, e un avantaj ... pentru sectorul B.

La momentul asta (tinand cont de situatia rezervarilor), eu unul, nu m-as duce sa pescuiesc decat pe sectorul B. Am mult mai multe sanse sa prind un loc bun al sectorului, intr-o perioda buna pentru pescuit, pe un sector care ofera mai multe provocari, si care mai si contine recordul lacului, pe Haplea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 6:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 19, 2014 3:20 pm
Mesaje: 16
[quote="Ionut-Paul"] Cand cel mai mic peste din lac are (dupa spusele proprietarului) 18 kg, pentru mine unul, nu mai exista "trofeu" in lacul ala. Poate fi interesant, cel mult, ca lac de test pentru nada.''

Conningbrook: 19 pesti /7.5 hectare - 6 ani a pescuit dupa trofeu impreuna cu multi alti pescari.

Lacul de care ai amintit: x pesti/6 hectare; crapi si sub 10 kg dar si exemplare 30+ Desi poate parea ciudat,esti orice tip de lac dar nu unul pentru test de nada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Dan Dumitru scrie:

Lacul de care ai amintit: x pesti/6 hectare; crapi si sub 10 kg dar si exemplare 30+ Desi poate parea ciudat,esti orice tip de lac dar nu unul pentru test de nada.


Dan, din 2 una: ori proprietarul lacului amintit ne spune "povesti pescaresti" (inclusiv pe site-ul oficial de prezentare al lacului, 250 de crapi/6 ha, cel mai mic 18 kg), ori tu nu esti bine informat. Mi-as dori ca tu sa gresesti! :)

Eu n-am afirmat ca Siclau ar fi un lac usor de pescuit din toate punctele de vedere. Din unele este ( lacul e mic, fara structuri, fara gatatura, nu-ti trebuie cantitati industriale de nada etc), din altele nu (pestele are, din auzite, destula hrana naturala, e destul de batran incat sa devina extrem de suspicios).

Am spus doar ca, pentru mine unul, personal, intr-un lac in care colcaie pestii peste 15kg, un 20+ nu mai are aceeasi valoare (evident subiectiva), ca un 20+ prins pe Sarulesti. Sau Caldarusani. Si chiar si pe Varlaam (unde ai un altfel de substrat, cu diverse structuri, diferente de nivel, platouri de catva m patrati, hrana naturala suficienta incat sa fie destul de neinteresat de nada).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Lun Dec 21, 2015 8:00 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 19, 2014 3:20 pm
Mesaje: 16
Una e una; nu vorbesc din auzite,personal am pescuit pe Siclau.Mi-as dori ca astfel de lacuri sa fie mai aproape de Bucuresti.Ai dreptate,este plin de hrana naturala,combinat cu instinctul de supravietuire al exemplarelor batrane face un lac extrem de dificil.

Doua sezoane de pescuit am fost cu minim o medie de o iesire de 12 ore/saptamana,partide numai de noapte pe un lac langa Bucuresti,fara un obiectiv anume.Lacul era cu retinere si pescuit intens tot sezonul.

Legat de interviul prezentat de Vlad,m-as intoarce cu drag la un astfel de pescuit dar avand certitudinea ca pestele trofeu,este acolo :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Mar Dec 22, 2015 9:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
@Gabi

Mie nu imi place sa fiu ipocrit si sa iti dau un raspuns care sa nu para real. In mod clar as allege sectorul A, dar nu neaparat din cauza pescuitului usor, mai mult din cauza socializarii care se petrece pe A. Mergand singur simt nevoia sa mai vorbesc cate ceva cu cineva, iar pe B as vorbi singur.

Eu unul mi-am propus ca in urmatorii ani sa incep incet, incet sa ma rup de ceea ce inseamna lacuri usoare. Pentru a pescui plantat pe alte lacuri iti trebuie barca, baterie, pe care nu le am momentan. Baterie cred ca imi voi lua in primavera, dar barca nu cred ca pot.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri grele
MesajScris: Mar Dec 22, 2015 3:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
@Matei

In 2016 il scoatem pe Haplea :D

@Gabi

"Daca ai avea posibilitatea sa alegi intre a pescui pe sectorul B sa poti prinde mai mult de 10 buc de 11 kg intr-o partida, cu consecintele de rigoare(iesit pe apa si plantat noaptea, dril din barca in eventualitatea in care pestele se parcheaza, etc, sau a pescui pe sectorul A si sa prinzi un singur crap de 23-25 kg, ce ai alege?
Iarasi, nu o spun ca un repros, dar este in natura umana sa fim comozi si sa cautam cea mai "comoda" solutie."

Eu am facut asta :) si mi-a placut teribil !!! Desi dupa 48 de ore...nu mai eram om :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: