CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:40 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Noi 06, 2013 8:02 pm
Mesaje: 48
Localitate: Cluj Napoca
distanta pana la un lac bun si frumos, nu este o problema.
consider ca pescarii din Cluj sunt de acord.
referitor la "adevaratii" pescari C&R totul tine de regulament si de aplicarea cu strictete a acestuia.
personal nu retin crap pentru ca nu ma intereseaza. cand ma duc la rapitor, ii alta poveste, retin in limita legala.

la crap ma duc pe un lac cochet, cu reguli foarte clare, unde pe fiecare stand daca nu ma insel bat vreo 2 camere de vederi (destul de bune dupa cum arata). acest aspect ii super ok - n-am absolut nici un stres daca dorm noaptea, sau sa imi fac griji ca am echipamentul nesupravegheat.
practic ma simt in singuranta

_________________
Everything I learned in life, I learned from fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
suly scrie:
daca majoritatea celor dedicati acestui stil de pescuit ar fi adevarati pescari c&r, patronii lacurilor nu ar mai sta cu frica ca le furam sau mutilam pesti din lac


Lacurile nepazite pot ramane fara peste oriunde, nu doar in Romania. Franta, de exemplu, are probleme serioase cu furtul pestelui din diverse ape pentru a popula lacuri particulare, inclusiv multe lacuri aflate in proprietatea unor englezi. Francezii au organizatii crapiste care se ocupa (in limitele posibilitatilor lor) cu combaterea fenomenului. Acum cativa ani, la targul de la Montlucon, l-au "pus la zid" pe Kevin Nash, care a admis ca lacul pe care il avea in Franta, Chateau Cavagnac, fusese populat cu crapi din alte lacuri sau din rauri. Scandalul care a urmat si faptul ca francezii l-au amenintat cu boicotarea totala a brandului pe piata franceza, daca nu-si cere scuze si daca nu renunta la Chateau Cavagnac, l-au facut pe Nash sa-si vanda lacul.

Deci lacurile trebuie pazite. Vrei lacuri de buna calitate? Exista cateva si in Romania.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Mie Ian 27, 2016 9:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Sunt ferm convins ca probleme sant si in celelalte tari si acolo traiesc tot oameni .Si te cred ca si la noi sunt lacuri adevarate cu oameni de calitate ,de aceea revin cu drag de cate ori am posibilitatea so fac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 9:30 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 11, 2015 3:29 pm
Mesaje: 16
Foarte multi am punctat vrând sau nu, despre mentalitate... a proprietarilor de lacuri, a pescarilor, a romanilor, a altor nationalitati. Cred ca mentalitatea este de fapt elementul principal in ecuatia acestui subiect. Aceasta influenteaza toate celelalte ... :cry:. Schimbarea mentalitatii implica vointa, dorinta si o anumita capacitate mentala. Avand in vedere ca nu intotdeauna noi toti, nu le putem avea pe toate, pentru schimbarea mentalitatii este foarte bine sa existe grupuri de indivizi care sa intruneasca cele 3 conditii si care sa lucreze pentru schimbarea mentalitatii.

Noi trebuie sa intelegem ca Vlad prin emisiunile lui, prin aceasta revista online, impreuna cu ceilalti moderatori formeaza acest nucleu al echipei care doreste o schimbare a mentalitatii.

Cu siguranta nu este o munca usoara si nici de scurta durata, iar noi cei care indragim acest sport trebuie sa sustinem aceasta actiune.

Trebuie sa acceptam si sa intelegem ca activitatile acestui nucleu/grup pot influenta schimbarea pescarilor cat si a proprietarilor si mai devreme sau mai tarziu va contribui si la schimbarea noastra ca natie ... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Joi Ian 28, 2016 10:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Calin Bagdasar scrie:
Noi trebuie sa intelegem ca Vlad prin emisiunile lui, prin aceasta revista online, impreuna cu ceilalti moderatori formeaza acest nucleu al echipei care doreste o schimbare a mentalitatii.

Da,dar va mai trebui sa treaca ceva timp,mentalitatea se schimba greu de regula.Sigur,este de apreciat ceea ce face Vlad si ceilalti si mai ales ca prin experienta lor si prin modul in care vad pescuitul la crap,pot deveni modele pentru tinerii pescari si nu numai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Piata din Romania
MesajScris: Dum Apr 07, 2019 9:20 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Bună dimineața.
Foarte interesant și util acest subiect...am citit toate discuțiile, cu o reală plăcere! Felicitări!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: