CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 10:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 11:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
mii cu doi de I, scuze din graba si necunoasterea gramaticii.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 11:27 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Matei Niteanu scrie:
Ma rog alti au impresia ca vedem pe malul Oltului, numai Nash si Shimano.


da', pe malul Dambovitei cati pescari sunt cu Nash, Shimano, etc? :)

"Facand Pareto" :) :) :)

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 11:38 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
nicuB scrie:
Matei Niteanu scrie:
Ma rog alti au impresia ca vedem pe malul Oltului, numai Nash si Shimano.


da', pe malul Dambovitei cati pescari sunt cu Nash, Shimano, etc? :)

"Facand Pareto" :) :) :)


20% :P :P :P :P

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 11:40 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Pai Victor,

Hai sa facem niste supozitii destul de simple, cu niste date reale in spate:

- in cealalta parte sunt undeva la 11 mi si ceva de conturi, un mic procentaj sunt clone, putem spune ca forumul respectiv are 11 mi de pescari reali.


Gata, pe mine cu argumentul asta m-ai convins. Acum am aflat de unde se da ora exacta in pescuitul la crap. Din cealalta parte, bineinteles.
Ce nu am stiut pana acum era ca tara se termina pe raul Olt (ce este dincolo de granita asta nici nu mai conteaza)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 2:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Cred ca Matei nu incearca sa "convinga" pe nimeni. Poate nu a gasit cele mai bune argumente, dar nu este deloc departe de adevar. Daca stau bine sa ma gandesc, cam are dreptate. Subiectul acestui forum este despre cum putem mobiliza pescarii care au ce spune, sa contribuie pozitiv la comunitate.
Dar hai sa vedem care este aceasta comunitate, iar apoi ajungem si la pescari...

Forumul Carponline inregistreaza in prezent 1047 de membri. Din acestia, cred ca doar 10% scriu (ceva util) pe acest forum. Il rog pe Vlad sa ma corecteze daca gresesc, si sa imi accepte scuzele daca nu estimez corect. Ma raportez la acest forum, deoarece eu doar aici (mai) scriu (uneori) si consider acest forum unul decent, de calitate.

Pe cei 1047 membri ii consider tot de calitate, din moment ce pe Carponline este un privilegiu sa postezi, nu un drept, acest lucru fiind subliniat de regulament. Doar ca acesti 1047 membri, reprezinta cu indulgenta 10% din numarul mare de pescari. Din ce este compusa diferenta de 90% ? Exact cum spune si Matei, este compusa din oameni care nu au auzit de firul de par si nodul fara nod. As mai spune eu ca este compusa din oameni care merg la concursuri si traiesc din asa ceva, referindu-ma aici la banii investiti in taxa + nada vs. potentialul castig. As mai putea gasi diverse categorii, dar nu cred ca acesta este lucrul esential.

Spuneam mai sus ca se cauta pescari cu putere in cuvant, dar noi nu avem unde sa pescuim. De fapt, avem unde, dar nu avem pesti (asa cum spunea si Matei). Cei 10% din pescarii despre care vorbeam anterior (cei care scriu aici) au primit ca pe o gura de oxigen proiectul Varlaam. Acest proiect poate ca a mai adaugat un 2 sau 3 % la aceasta masa de pescari. Concluzia, avem nevoie mai mare de lacuri, proiecte de succes, decat de pescari.

Si ca sa inchei intr-o nota "glumeato-deranjanta" , o sa fac referire si la cei 10% din cei 10% :) Care ? Cum care ???
Citat:
pescarii cu experianta si notorietate bat campii in postarile lor
Acestia cand nu bat campii pe forum, bat balamale in copaci pe Rainbow si anterior de asta, au batut Sarluestiul cot la cot cu pescarii englezi (cand altii veneau doar in vizita, daca li se permitea).

Numai bine,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 3:00 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
lucian_man scrie:
Si ca sa inchei intr-o nota "glumeato-deranjanta" , o sa fac referire si la cei 10% din cei 10% :) Care ? Cum care ???
Citat:
pescarii cu experianta si notorietate bat campii in postarile lor
Acestia cand nu bat campii pe forum, bat balamale in copaci pe Rainbow si anterior de asta, au batut Sarluestiul cot la cot cu pescarii englezi (cand altii veneau doar in vizita, daca li se permitea).

Numai bine,


Lucian, puteai sa ma citezi si cu numele ca nu ma supar. Eu in continuare imi mentin parerea legate de anumite afirmatii la care am facut referire. Cum am mai zis si in alte ocazii, nu consider ca daca cineva pescuieste pe Rainbow sau cu englezii la Sarulesti (poate sa si castige 10 ani la rand Campionatul Mondial) poate spune orice si noi restul sa stam si sa aplaudam.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 4:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
lucian_man scrie:
Exact cum spune si Matei, este compusa din oameni care nu au auzit de firul de par si nodul fara nod.
Îți dai seama că riști să-ți pui în cap acei mulți pescari de pe celălalt forum cu această afirmație? Sau, ca să citez un bun prieten pescar, "ți-ai pregătit frigiderul?" (la câtă "carne" o să-ți transmită cei de acolo). :)

Eu nu aș scrie acolo dar nici nu aș afirma că pescarii activi pe acel forum "nu au auzit de firul de par si nodul fara nod".

lucian_man scrie:
As mai spune eu ca este compusa din oameni care merg la concursuri si traiesc din asa ceva, referindu-ma aici la banii investiti in taxa + nada vs. potentialul castig. As mai putea gasi diverse categorii, dar nu cred ca acesta este lucrul esential.
Tocmai că pe acel forum sunt mulți care participă la concursuri, cred că ne hazardăm spunând că ei nu știu ce este firul de păr.

lucian_man scrie:
Spuneam mai sus ca se cauta pescari cu putere in cuvant, dar noi nu avem unde sa pescuim. De fapt, avem unde, dar nu avem pesti (asa cum spunea si Matei).
Da, așa este: nu avem unde să pescuim... în România. Dacă te interesează exemplarele capitale și asta urmărești, te duci tu la baltă, nu vine balta la tine.

În vremurile în care lacul Sărulești avea acele exemplare capitale, nu cred că acei pescari englezi celebri strâmbau din nas gândindu-se că trebuie să vină în România și se gândeau cât de rău este în UK, că nu au și ei astfel de pești.

Este ca și cum alpiniștii români s-ar plânge că nu avem și noi Everest-ul nostru. Deși la cat de "miezi" ne credem noi, dacii, s-ar putea ca odată să fii avut și cei mai înalți munți din lume dar au venit străinii și i-au tocit (poate chiar romanii). :)

Lăsând gluma și revenind cu picioarele pe pământ, pescuitul la crap nu înseamnă exclusiv capturarea exemplarelor 20kg+ sau a celor 10kg+.

lucian_man scrie:
Cei 10% din pescarii despre care vorbeam anterior (cei care scriu aici) au primit ca pe o gura de oxigen proiectul Varlaam. Acest proiect poate ca a mai adaugat un 2 sau 3 % la aceasta masa de pescari. Concluzia, avem nevoie mai mare de lacuri, proiecte de succes, decat de pescari.
Că avem nevoie de lacuri suntem cu toții de acord. Că lacurile reprezintă motorul/propulsorul pescuitului C&R, iarăși suntem cu toții de acord.

Totuși, până să apară aceste lacuri ce facem? Ne lăsăm de pescuit? Ne reorientăm spre "ciortaniadă"? Sau pescuim pe lacuri din alte țări?

Desigur că mi-ar plăcea să avem zeci de lacuri ca Varlaam în România dar până se va întâmpla asta (dacă se va întâmpla vreodată), caut alternative.

Revenind la subiect, tocmai asta spun (și insist): după ce că și așa avem puțini oameni care scriu lucruri utile (puține mesaje care merită citite), avem mai multe mesaje care îi fac pe acești și alți oameni, conform spuselor lor, să stea departe de forum.

Dacă nu ne lăsăm cu toții de pescuit, atunci e bine ca pescarii să discute, să facă schimb de informații și să împărtășească din experiențelor (ex. este foarte util pentru comunitate dacă ne povestește cineva cum a fost pe lacul X din țara Y, alta decât România).

Apropo, weekendul care a trecut am avut o discuție pe această temă cu altcineva, similară cu cea avută cu Mugurel. Surprinzător sau nu, pescarul respectiv mi-a spus în linii mari aceleași lucruri, a invocat aceleași motive care îl fac să stea departe de forum.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Victor, e posibil ca unii deintre pescari sa simta presiunea Carponline si de aia nu (mai) scriu. Vad ca esti expert in analiza pe text si interpretare. Esti expert si in a le povesti altora ce se discuta pe balti, dar asta este alta discutie.

In alta ordine de idei, Lucian nu s-a referit la pescarii de pe Crapmania, ci la pescarii din Romania in general, care nu au nicio treaba cu pescitul la crap cum o facem noi. Te vad bucuros de carnea pe care si-o ia Lucian. Trist.

Daca asta este modul in care inviti lumea sa scrie pe carponline, cred ca mai ai de asteptat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 5:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Botin scrie:
Victor, e posibil ca unii deintre pescari sa simta presiunea Carponline ................


Ai de mine, aici e presiune?! Ahahaha, buna asta:)
Sensibili tare pescarii astia care nu vor sa dea din casa pe care-i plange Victor cu atata patos de cateva posturi bune.
Pan' la urma de ce scrii pe forum? Sa-ti spui o parere, sa intrebi, sa raspunzi..d-astea.
Daca scrii doar ca sa capeti atentie si unanimitate considerandu-te posesorul adevarului absolut cred c-ar trebui sa-ti faci blog, nu sa spui ca pe cel mai civilizat forum de pescuit te "preseaza"nush cine nush cum si d-aia nu-i gratulezi pe umilii useri de vastele-ti cunostine.

Bine, mai sunt si topicuri d-astea inutile unde doar fac(em) spam dar daca e deschis...inseamna ca-i ok :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 15, 2017 6:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Botin scrie:
Victor, e posibil ca unii deintre pescari sa simta presiunea Carponline si de aia nu (mai) scriu.
Adi, eu nu simt nicio presiune dar fiecare percepe în felul lui discuțiile și atmosfera de pe acest forum.

Culmea, cineva îmi spunea că acest forum i se pare a fi "pentru domnișoare", că pe celălalt este mult mai bine, că se mai face mișto, caterincă etc.

Adrian Botin scrie:
Vad ca esti expert in analiza pe text si interpretare.
Aș vrea dar nu sunt. Mi-aș dori să pot scrie mai bine decât o fac dar ar fi trebuit să aleg altă profesie acum mulți ani.

Adrian Botin scrie:
Esti expert si in a le povesti altora ce se discuta pe balti, dar asta este alta discutie.
Ce se discută și se face pe bălți nu mă interesează, atâta vreme cât nu mă deranjează. Altfel, dacă eu și partenerul meu de pescuit nu putem dormi de gălăgia făcută de alți pescari, mi se pare fiesc să semnalez aceste lucruri administrației din postura de client nemulțumit și, pentru corecta și transparenta informare, să ofer detaliile evenimentului respectiv.

Apoi, dacă cele relatate de mine au fost "augmentate" și rostogolite, este ceva ce nu pot controla și, sincer, nici nu-mi pasă. Gura lumii este slobodă.

Adrian Botin scrie:
In alta ordine de idei, Lucian nu s-a referit la pescarii de pe Crapmania, ci la pescarii din Romania in general, care nu au nicio treaba cu pescitul la crap cum o facem noi. Te vad bucuros de carnea pe care si-o ia Lucian. Trist.
În ceea ce-l privește pe Lucian, având în vedere relația bună pe care o am cu el (care sper că este reciprocă), mi-am permis o glumă. Dacă va considera că este deplasată, îmi cer scuze de pe acum.

Totuși, mă gândesc că cel mai potrivit ar fi fost să-mi spună Lucian ce și dacă l-a deranjat ceva din ce am scris. Legat de asta, având în vedere că cei mai mulți pescari de crap din România sunt pe celălalt forum, am considerat că este evident că despre acel forum, acea comunitate este vorba. Dacă Lucian a vorbit la modul abstract, înseamnă că am înțeles greșit.

Adrian Botin scrie:
Daca asta este modul in care inviti lumea sa scrie pe carponline, cred ca mai ai de asteptat.
Eu zic că sunt ghidat de intenții bune și știi foarte bine că n-am vreo agendă ascunsă. Desigur, asta nu înseamnă că intențiile mele bune le pun în practică prin cele mai eficiente metode dar tocmai pentru asta am deschis acest topic: să discutăm, să ne consultăm și să vedem ce/cum putem face să convingem mai mulți pescari să scrie lucruri utile.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: