CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 2:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gusti scrie:
La mine obiectivul de 50mm imi miceste captura daca pot sa spun asa

Gusti, orice captura fotografiata cu un obiectiv de 50mm pare mai mica decat una fotografiata cu un obiectiv de 24mm. Daca tii minte, am postat si pe forum un exemplu in sensul asta: Dimensiunea pestelui in fotografii.

Daca aparatul tau are un senzor APS-C, cred ca obiectivul 18-35mm va fi mai util decat un obiectiv fix de 35mm. Poti sa tii obiectivul pe capatul larg, la 18mm, si se te pozitionezi in fata subiectului, la o distanta relativ mica, dupa care te apropii sau te indepartezi foarte usor din corp, ca sa incadrezi dupa cum vrei. Ar fi bine daca ai avea posibilitatea sa imprumuti obiectivul, ca sa faci niste teste.

Fotografiile de la Varlaam sunt facute cu un Nikon vechi, in format APS-C, si un obiectiv de kit, 18-105mm, pus in mod normal pe focala de 18mm. Pentru ceea ce ne intereseaza, e suficient. E important sa ai o compozitie buna - peisaj, lumina, incadratura, prezentarea capturii etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 8:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Multumesc pt raspunsuri incerc o varianta de inprumut. Nu mai dau bani pe lentile fara sa probez. ;)
Va tin la curent la ce obiectiv ma opresc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: