CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mar Ian 09, 2018 12:12 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
KRo scrie:

Cred ca am gasit solutia ideala pentru a face poze singur ... recent am achizitionat un pachet camera gopro hero 5 + voice activated remote (telecomanda care raspunde la comenzi vocale), deabea astept sa o testez la pescuit


Incet, incet forumul se transforma in ,,Luxury Channel,, la ce solutii/produse se promoveaza in ultima vreme pe aici :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Mar Ian 09, 2018 5:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
horatiu sibianu scrie:
KRo scrie:

Cred ca am gasit solutia ideala pentru a face poze singur ... recent am achizitionat un pachet camera gopro hero 5 + voice activated remote (telecomanda care raspunde la comenzi vocale), deabea astept sa o testez la pescuit


Incet, incet forumul se transforma in ,,Luxury Channel,, la ce solutii/produse se promoveaza in ultima vreme pe aici :)


Shhh ... iara iau ban ca fac reclama :lol:

Gopro nu se merita sa iti iei numa pentru pescuit sau sa il limitezi numai pentru pescuit. Eu l-am cumparat pentru concedii si cand am vazut pachetul cu telecomanda numai atunci m-am gandit ca va fi f util si la pescuit. Nimic ce ii bun nu ii ieftin dar cu cat il folosesti mai mult si in mai multe activitati face banii.

Fiecare cu jucariile lui :D

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Vin Ian 19, 2018 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.


Aparatele mirorless Sony au o functie care face fotografia cind zimbesti . Uitate la Sony a6000-a6300-a6500 .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Vin Ian 19, 2018 2:25 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Vali Pavaloaia scrie:
horatiu sibianu scrie:
Eu as fi curios mai mult de echipamente/tehnica care sa te ajute sa iti faci poze cand esti singur. Pentru mine asta este cea mai mare problema.


Aparatele mirorless Sony au o functie care face fotografia cind zimbesti . Uitate la Sony a6000-a6300-a6500 .


Am un Nikon P500 care are functia respectiva dar probabil ca zambetul meu nu este destul de fotogenic, declanseaza destul de greu :) . Am incercat si cu declansator pneumatic, in principiu este o solutie ok dar vreau ceva mai simplu si mai usor de utilizat.

Deocamdata cea mai usoara solutie pentru ati face poze singur la capturi mi se pare whistle camera de pe telefonul mobil (pentru mine calitatea pozelor facute cu telefonul imi este suficienta) iar in cazul in care se doreste calitate extra un aparat foto bun si cineva care sa iti faca poze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 7:21 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salutare,

Pentru a fotografia capturile, deasupra saltelei de primire ce obiectiv canon recomandati in cazul in care utilizati un dslr ?

Merci!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 12:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Gimi cred ca cel mai ideal si mai util pt pescuit ar fi un 18-55 mm, dealtfel sunt cele care le primesti in pachet la achizitionarea unui DSLR
Eu am unu si sincer iti faci treaba cu el, mai ales ca folosesc un trepied si telecomanda daca sunt singur
In stand
Obiectivele hai sa zic profesionale incep de la 1000 de euro in sus
Cel mai bine e sa achizitionezi un kit ce include si un obiectiv standard 18-55 mm la canon, un fel de “allround”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Un DSLR la pescuit e bun doar daca faci poze pentru reviste . Mai mult decat suficient e un Go Pro 6 , cu un trepied...are comenzi vocale , filmezi in 4K si apoi scoti din film orice poza vrei . Si e mai ieftin decat un obiectiv de valoare medie .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 4:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
gimi_mures scrie:
Pentru a fotografia capturile, deasupra saltelei de primire ce obiectiv canon recomandati in cazul in care utilizati un dslr ?!

Cele mai simple obiective, cum e obiectivul de kit 18-55mm, sunt de ajuns.

Pot fi si second hand. Am mai vorbit despre asta, toate fotografiile cu capturi de la Varlaam sunt facute cu un obiectiv simplu, 18-105mm, pus pe un DSLR antic, care probabil ca acum nu mai valoreaza nimic. Cu setarile facute corect, aparatul continua sa produca fotografii suficient de bune pentru ce ne trebuie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 5:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc pentru raspunsuri.
Vlad, sa inteleg ca si fotografiile tale sunt facute cu apratul/ obiectivul de la Varlaam?
Cred ca importanta este si editarea ulterioara a pozelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament necesar fotografiei
MesajScris: Lun Apr 15, 2019 5:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Fotografille mele sunt facute cu alt aparat, dar eu am nevoie sa fotografiez mai multe lucruri, nu numai capturi.

Am dat exemplul fotografiilor de la Varlaam pentru ca vorbim de fotografii cu capturi publicate pe internet (Facebook, forum) la rezolutie mica. Pentru asa ceva, e suficient si un DSLR vechi cu un obiectiv simplu, daca stii sa il folosesti.

Fotografiile pot fi prelucrate ulterior in diverse programe de editare, cum ar fi Lightroom. Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba, prelucrarea corecta a fotografiei nu face decat sa imbunatateasca anumite aspecte ale imaginii sau sa adauge elemente grafice (de exemplu, un watermark), nu modifica dimensiunile pestelui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: