CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 16, 2024 8:04 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carp Zwolle
MesajScris: Lun Feb 05, 2018 11:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am fost in weekend-ul trecut la Carp Zwolle, cel mai mare targ de crap din Europa. Notez mai jos cateva impresii.

Targul dureaza trei zile: vineri, sambata si duminica. In mod traditional (a ajuns la editia 24), se desfasoara in primul week-end din februarie. Pana in 2016, dura doar doua zile, sambata si duminica, si era sufocant. Am fost la cateva editii in urma cu sapte, opt ani si tin minte o aglomeratie fantastica. Incepand din 2016, targul a fost extins la trei zile, iar ziua suplimentara de vineri face ca targul sa fie acum mult mai aerisit. Publicul a ramas acelasi, in jur de 16.000-17.000 de vizitatori, dar s-a distribuit pe trei zile, nu pe doua.

Ca suprafata, targul are 20.000 de patrati. Ca numar de expozanti, in jur de 150. Foarte multe standuri sunt largi, comode. Poti sa vezi zeci de corturi intinse, zeci de paturi desfacute, tot ce tine de camping este expus intr-un mod confortabil, ca sa poata fi studiat. Intri in cort, te urci in pat, te bagi in sacul de dormit daca vrei etc.

Targul e foarte interesant pentru ca iti da o perspectiva atat asupra firmelor mari englezesti, care sunt prezente aproape fara exceptie, cat si asupra firmelor europene (ceea ce nu se intampla la targurile din UK, unde segmentul european lipseste). Majoritatea firmelor vin cu principalii lor consultanti. Carp Zwolle e un Who's Who al pescuitului european.

Ca acces, Carp Zwolle e plasat excelent, la cateva sute de metri de o autostrada, daca vii cu masina, si la cateva sute de metri de gara, daca vii cu trenul. Biletul de intrare e 16 euro, dar se reduce la 12 euro daca il cumperi online - si inteleg din statisticile targului ca in jur de 12.000 de participanti isi iau bilet online.

Cum e putin probabil ca pe durata vietii noastre se vedem ceva asemanator in Romania, va recomand sa faceti o vizita la Carp Zwolle daca aveti ocazia.


Fişiere ataşate:
Carp Zwolle.jpg
Carp Zwolle.jpg [ 111.73 KiB | Vizualizat de 5831 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Zwolle
MesajScris: Lun Feb 05, 2018 9:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Fain, fain. :)
Si acum intrebarea clasica: ceva noutati, inventii, inovatii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Zwolle
MesajScris: Lun Feb 05, 2018 10:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Multe lucruri noi si interesante, dar cu parere de rau n-o sa scriu despre asta fiindca n-am avut suficient timp sa ma uit la ele cu atentie. Cele mai multe noutati le-am vazut doar in trecere.

Targul e de vizitat cel putin doua zile. Gama de produse e enorma, exista si destule oferte pentru cei care vin la cumparaturi, dar poate cel mai mare beneficiu este ca ai la dispozitie zeci de pescari foarte buni (cei mai multi dintre ei, reprezentanti ai firmelor participante) cu care poti sa stai de vorba.

Targul e o sursa de informatie fantastica, daca stii sa profiti de ea. Aviz celor care intreaba ce primesti in contul biletului de intrare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Zwolle
MesajScris: Mie Feb 07, 2018 11:46 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Multe lucruri noi si interesante, dar cu parere de rau n-o sa scriu despre asta fiindca n-am avut suficient timp sa ma uit la ele cu atentie. Cele mai multe noutati le-am vazut doar in trecere..

Pacat, macar niste impresii ca turist sa fii impartasit: ce camping te-a incantat, sau lanseta..d-astea, sa ne dai material de sapat pe net. :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: