CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mai 10, 2024 11:07 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 6:51 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:

De exemplu, am interzis la Varlaam carligele de tip bent hook si de tip piggyback. Consideram ca pot sa raneasca gura pestelui mai mult decat alte carlige. Sa presupunem ca ne da in judecata vreun producator. Cum ne judecam pe subiectul asta? Domeniul carligelor e nereglementat. Producatorii vin cu orice forma de carlig doresc, iar lacurile decid ce carlige accepta sau nu.


Ar fi de-a dreptul hilar si caraghios un proces pe tema asta. Pe "logica" asta, ar putea sa va dea in judecata si un producator de "fir multifilament pentru inaintas". Ce sa conteste acesti producatori, consideratiile voastre despre ce poate face rau pestilor de la Varlaam?

Singurul instrument care va poate contesta abilitatile de administrare ale lacului este piata. Cata vreme, in conditiile destul de restrictive ale regulamentului de la Varlaam (comparativ cu alte lacuri), continuati sa aveti clienti (care va sunt clienti pentru ca sunt multumiti de oferta lacului in conditiile regulamentului), nimeni si nimic nu va poate contesta abilitatile. In caz contrar, veti constata singuri, pe calea dura (pierderi contabile si, eventual, faliment), ca ati administrat prost lacul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 7:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut-Paul scrie:
Fereasca-ne zeii, atat ne-ar mai trebui! Ca statul sa-si bage coada si in domeniul asta si sa inventeze alte sute de reglementari tembele. De fapt, "studiile universitare pentru meseria de administrator de lac", nu impiedica luarea de masuri "caraghioase sau absurde", dupa cum tu insuti le-ai catalogat..

Studiile nu te impiedica sa faci greseli in profesie, dar te pot ajuta.

In Anglia, nu esti obligat sa ai studii de specialitate ca sa administrezi un lac, dar exista studii pentru cei care sunt interesati de asta.

Nu ma refeream insa la interventia statutului. Din cate stiu, institutiile de invatamant care ofera calificari in materie de "fisheries management" (aici intra si managementul lacurilor pescuite sportiv, cum sunt lacurile de crap) nu sunt obligate de stat sa faca asta. Cursurile respective reprezinta initiative private.

Daca as vrea sa angajez administrator pentru un lac, ar putea fi un avantaj pentru candidati sa poata dovedi ca au studiat managementul lacurilor - la fel cum un medic are studii de medicina sau un avocat are studii de drept. Deocamdata, asa ceva nu e posibil in Romania.

Dar nu insist pe tema asta, era doar o opinie. Daca aveti solutii mai bune pentru administrarea corecta a lacurilor, le astept cu interes.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 8:19 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Ionut-Paul scrie:

Ba da, exista, cel putin una, care e si mai ieftina si are cam acelasi randament. N-o voi face publica, deoarece producatorul mi-e prieten.


Mai ieftina de 10 lei/kg (vorbesc pret de vanzare, nu de productie)? Transmite-i sincere felicitari din partea mea prietenului tau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 10:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Deci pana la urma care e discutia? Mie mi se pare ca iar va axati pe bile si nu pe balta, asa cum am spus, daca vrei sa pescuiesti acolo iti iei bile de la alt producator si gata.

Asa cum pe Varlaam au impus reguli si lumea vine in continuare, asa mi se pare normal si pe balta respectiva, chiar daca poate pentru uni e dificil sa inteleaga. Pe Varlaam s-a impus utilizarea vestei de salvare, aia e folosesti vesta.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 10:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am pescuit in complexul de iazuri din zona Essex, am pescuit 3 zile, regulamentul avea vreo 6 pagini. Restricțiile impuse in marea majoritate gestionau comportamentul clientului. Dau exemple din memorie (au trecut mulți ani) :
1. Cortul nu trebuia sa aibă o înălțime mai mare de 1,2m (nu era impusa culoarea) si trebuia montat strict unde îți indica supraveghetorul. Gunoiul se punea in saci (modelul lor, unul in fiecare zi) si erau lăsați in locul indicat de ei
2. Maxim 2 lansete in apa si de rezerva, nimic despre ce montura vrei sa folosești, fire etc. Aveai obligatoriu de la ei 5 saci primire (tipul lor) si soluția lor dezinfectantă
3. Nada orice vrei tu, ca tip si cantitate, dar la începutul partidei îți cântarea cantitatea (prafuri, bile, semințe) la fel si la sfârșit ti le recântăreau. De notat ca am fost 6 persoane, a trebuie sa plătim pentru 3 iazuri, chiar daca eram unii lângă alții nu aveam voie sa ne schimbam intre noi (am încercat ca romani puri ce suntem si am fost urecheați) la fel nu aveam voie sa schimbam nada intre noi, chiar daca era aceeași. Nada vie trebuia cumpărata numai de la ei (cat te ținea buzunarul). Nu aveai voie sa folosești nada culeasa din iazul respectiv.
4. Instructaj obligatoriu înainte (cam 30min) supraveghetorul te aducea (ATV cu remorca) la locul de pescuit si veghea la operația de instalare a taberei. Cum eram 6 si iazurile alocate era in forma de stea (intre noi erau 20m) ni s-a adus o plita (ca pe timpul bunicii cu sectoare concentrice) pentru gătit. Obligatoriu cumpărai lemne de la ei nu aveai voie sa rupi nici măcar o crenguța, daca ceva te jena, anunțai si ei reglau problema
5. Pentru fiecare iaz aveai o cartografie a profilului băltii adâncime, cum este fundul, cat si numărul aproximativ de crapi (specie, greutate) De notat ca un iaz era in supraveghere erau pești marcați, daca ii prindeai obligatoriu in fisa trebuia notat ora, locul (iazul avea niste sectoare) lungimea si greutatea (bineînțeles cu rigla si cantar de la ei) băieții au avut un discount de 5lire/zi
6. Aveai dreptul sa iei un crap sub 2kg pe zi, plătica, lin, biban 5kg/zi. In cazul in cazul somnului daca era mai mare de 10kg (s-a întâmplat) anunțai (le-au scos din iazul respectiv) in rest îl eliberai

Si multe altele, erai tot timpul in vizorul lor, chiar mult mai jenant decât la noi (valabil pentru toți pescarii care pescuiau acolo). Ce ne-au spus de la început: regulamentul este pentru oameni corecți, de restul se ocupa ei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 12:17 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
horatiu sibianu scrie:
Ionut-Paul scrie:

Ba da, exista, cel putin una, care e si mai ieftina si are cam acelasi randament. N-o voi face publica, deoarece producatorul mi-e prieten.


Mai ieftina de 10 lei/kg (vorbesc pret de vanzare, nu de productie)? Transmite-i sincere felicitari din partea mea prietenului tau.



Este vorba despre pretul de vanzare la raft.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 12:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:

Nu ma refeream insa la interventia statutului. Din cate stiu, institutiile de invatamant care ofera calificari in materie de "fisheries management" (aici intra si managementul lacurilor pescuite sportiv, cum sunt lacurile de crap) nu sunt obligate de stat sa faca asta. Cursurile respective reprezinta initiative private.


M-am linisitit! :) Desi, in limitele legislatiei actuale, intitutia de invatamant respectiva n-ar putea fi decat "privata", adica tot ar avea nevoie de autorizare si certificare de la stat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 3:51 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Matei Niteanu scrie:
Deci pana la urma care e discutia? Mie mi se pare ca iar va axati pe bile si nu pe balta, asa cum am spus, daca vrei sa pescuiesti acolo iti iei bile de la alt producator si gata.

Asa cum pe Varlaam au impus reguli si lumea vine in continuare, asa mi se pare normal si pe balta respectiva, chiar daca poate pentru uni e dificil sa inteleaga. Pe Varlaam s-a impus utilizarea vestei de salvare, aia e folosesti vesta.


Nu cred ca merita comparate regulile introduse pe Varlaam cu regula de la care a plecat intreaga discutie asa cum nici lacurile, modul de administrare, etc nu cred ca suporta comparatie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 4:55 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Horatiu are mare dreptate. Regulile de la Varlaam sunt mai degraba de bun simt si nici nu are rost sa discutam despre ele. E nevoie de vesta de salvare. Este nevoie sa comentam pe tema asta sau e clar pentru toata lumea de ce? Nu este voie cu inaintas textil. La fel... trebuie sa discutam? Ce comparam noi aici Matei? Mere cu pere?
La Sacos s-a venit cu "nu mai aveti voie cu bile Decathlon"! Nimeni nu a inteles nimic si cand am cerut explicatii am fost toti blocati. Daca va intrebati de ce nu mai comenteaza nimeni acolo pe tema asta nu e faptul ca lumea sa impacat cu decizia. Toti cei care au avut ceva de comentat, intrebat... au fost blocati. Au ramas doar cei care au aplaudat decizia. Asta este politica celor de la Sacos pe partea de "customer care" ca tot invatam despre treaba asta. Ma rog... se pare ca unii dintre administratorii de lacuri nu au auzit in viata lor de asa ceva desi ar trebui sa fie lectura obligatorie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacuri si interdictii
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 7:01 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 09, 2014 6:22 pm
Mesaje: 48
Nu este nici o problema ca nu mai pescuim cu Decthlon ,mai sant si alti producatori autohtoni care fac boiles cu 100ron 10 kg si sant chiar mai prinzatoare,vom merge si vom pescui cu acelea de unde isi vor da seama administratia de calitatea boilesului nici pe departe nu seamana cu boilesurile Decathlon,atat la culoare cat si la textura.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: