CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:15 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Dec 26, 2018 1:29 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
La noi perioada optima de creștere a crapului este relativ scurta 15 iunie – 15 septembrie, in principiu el trebuie sa-si acumuleze necesarul de energie necesar pentru perioada rece si perioada de reproducere in 3 luni de zile, ce rămâne neconsumat da creșterea.
Balastierele noastre in marea majoritate au suprafețe mici 2-5ha(noi nu am construit mult ca sa avem balastiere mari), acestea nu pot sa acumuleze o cantitate suficienta de hrana/oxigen pentru mulți pești. Ca sa fiu si mai precis o balastiera de 5ha si adâncime medie de 2m poate sa ofere hrana suficienta si oxigen pentru maxim 1tona de crap intre 10-15kg astfel încât sa i-a in greutate 2kg pe/an (vorbesc de Romania) Si de aici încep neajunsurile, pentru cel care se ocupa si pentru client.
Eu nu cred in potențialul balastierei la noi, cu toate ca, Varlaam mă contrazice.
Mai avem o problema, atunci când apare o balta cu potențial, aceasta va fi pescuita pana la epuizare cu tot sistemul prinde si eliberează impus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Dec 26, 2018 3:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Este perfect adevarat,la noi se pescuieste pana ...Apar lacuri,iar goana dupa bani duce la foarte multe standuri, lacurile nu sunt aerisite.Balastiera lui Misel Zadravec,avea in 2014 un nr. de 12 standuri,apoi a trecut la 9,acum are 6.In Romania este pe dos,dar si cultura crapista este tot pe dos.Singura cultura care din pacate apare chiar unde nu te astepti este sa curga cu bani!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Dec 26, 2018 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 26, 2017 10:07 pm
Mesaje: 28
Localitate: Targu Mures
Citat:
In Romania este pe dos,dar si cultura crapista este tot pe dos.Singura cultura care din pacate apare chiar unde nu te astepti este sa curga cu bani!

Investiitile necesare pentru a demara o astfel de afacere nu sunt mici, ai cheltuieli tot anul si incasezi 7 luni pe an in cel mai bun caz.Pe deasupra, mai ai si destule riscuri.
Daca nu era asa, aveam la fel de multe balti ca farmacii si case de pariuri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Dec 27, 2018 10:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Părerea mea despre acest subiect (din ce-am văzut la alții si le ce-am experimentat eu):
1. După mine suprafața ideala a lacului ar trebui sa fie de 30h (daca ai si un al doilea lac de 10ha ar fi parfum)
2. Trebuie identificat corect ce pești sunt in acel lac, daca ai mult caras, babușca, gambuz, somn trebuie golit, lăsat un fără apa, curățat si umplut din nou.
3. Îl lași un an fără sa-l populezi (oricum va apărea caras si gambuz, nu știu sa explic fenomenul)
4. Populezi cu 60% crap 2-4kg, 20% ten 1-2kg, 20% fitofag cu o densitate de maxim 200kg/ha
5. Daca ai sursa serioasa poți sa bagi crapi reproducători 60% masculi si 40% femele la 7-8kg
6. Trebuie furajat cam 6 tone/an cu mix de cereale in primul an după care crești cantitatea in funcție de cat peste ai, cam 1kg cereale/crap. Câștigi 1,2-1,3kg/an pentru crapi
7. După 2 ani trebuie sa bagi răpitor ideal ar fi șalău si biban si scoți tenul.
8. Si te hotărăști, vrei sa fi carpodrom mulți pești de 2-5kg sau vrei sa ai monștrii. Vrei crapi capitali (peste 20kg) mai durează vreo 10 ani densitatea nu trebuie sa depășească 300kg crap/ha
9. Costurile sunt cam de 40000 E/ha pentru 4 ani (pentru crescutul pestilor)
Ca si părere personala ca sa începi de la zero durează cam 12 ani sa ai o balta cu Varlaam (bine înțeles si banii)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Dec 27, 2018 7:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
E foarte greu sa investesti atatia bani si din taxe de pescuit nu iti mai recuperezi investitia prea curand . Eu locuiesc in Tirol si am in zona cateva lacuri superbe ,dar aproape niciunul nu este dedicat doar pescuitului in sezonul cald sunt folosite in special ca lacuri pentru agrement , se plateste o taxa daca vrei sa faci baie si sa stai la plaja sau vrei sa inchiriezi o barca sau vrei sa faci alt sport nautic plus ca toate au si cate un restaurant cu terase si campinguri .Asadar sunt exploatate in alt fel chiar daca sunt foarte bine populate cu peste in majoritatea din ele fiind exemplare foarte mari din majoritatea speciilor care ne intereseaza pe noi .Noua pescarilor ne ramane perioada cand nu este vreme asa frumoasa sau noaptea .Abonamente anuale sunt foarte putine si aproape ca nu ai sanse sa gasesti unul disponibil chiar daca costa intre 500 si 1000 de euro in functie de lac .Avem si noi atatea lacuri frumoase plus delta dunari dar din pacate mai avem foarte mult de invatat pana o sa putem si noi profita de locurile pe care deja le avem dar nu suntem in stare sa le administram .Ca sa revin la subiect, am prins in luna mai o oglinda de 25,8 kg iar la sfarsit de octombrie a fost prinsa la 30,4 kg .Personal mi se pare cam mult mai ales ca nu este un peste foarte tanar dar persoanele care au fost de fata au confirmat ca este acelasi peste chiar au un catalog cu majoritatea pestilor mari din lac


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Dum Dec 30, 2018 9:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Aceiasi prbm am intilnito si pe un lac(balastiera) din Croatia, un peste pe nume Goldy in dec 2015 avea +19 iar in ian. 2017 era +30 kg.Pozele mi lea prezentat un amic Croat care le tine evidenta. Este uimitor ce rata de crestere pot avea pesti in acel lac si de retinut asociatia care administreaza lacul nu furajeaza acei pesti. Practic sint la"mina pescarilor" :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Ian 02, 2019 3:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gusti scrie:
Este uimitor ce rata de crestere pot avea pesti in acel lac si de retinut asociatia care administreaza lacul nu furajeaza acei pesti. Practic sint la"mina pescarilor"

Gusti, cred ca aparitia exemplarelor de crapi foarte mari din unele lacuri croate sau maghiare se datoreaza in special pescarilor. Nadirea masiva facuta aproape zilnic, in timpul sezonului, are o contributie esentiala, chiar daca lacurile nu sunt furajate. Faptul ca lacurile sunt pescuite intens si fiecare pescar nadeste cu zeci de kilograme de nada pe parcursul unei partide inseamna ca pestii din lac primesc tone de nada in fiecare luna. Nici nu mai e nevoie de alta furajare.

In Anglia, de cand a luat amploare pescuitul cu boiliesuri si pelete, a crescut recordul national pentru toate speciile care consuma boiliesuri si pelete, de la crap si mreana la clean, platica sau lin. Doar datorita pescarilor.

Ca sa revin la situatia de la Varlaam, pe care o folosesc ca exemplu pentru ca cunosc foarte bine, unul dintre lacuri (Sectorul A) se pescuieste bine cu nada putina, celalalt (Sectorul B) se pescuieste bine cu nada multa. Interesul administratiei nu este sa convinga pescarii sa arunce nada in apa, e ca lumea sa prinda peste, asa ca pescarilor de pe Sectorul A le spunem sa fie cat mai prudenti cu nadirea grea, iar celor de pe Sectorul B le spunem sa fie pregatiti cu nada suficienta. Lacurile nu sunt furajate.

Deocamdata, Sectorul A are crapi mai mari, iar gradul de ocupare e mai ridicat. Cand Sectorul B va avea un grad de ocupare similar, probabil ca va ajunge sa aiba crapi mai mari decat Sectorul A, datorita faptului ca primeste mai multa nada, desi initial era un decalaj mare intre crapii din cele doua lacuri. Decalajul e pe cale sa dispara si s-ar putea chiar sa se inverseze!

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Ian 02, 2019 4:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Faptul ca lacurile sunt pescuite intens si fiecare pescar nadeste cu zeci de kilograme de nada pe parcursul unei partide inseamna ca pestii din lac primesc tone de nada in fiecare luna. Nici nu mai e nevoie de alta furajare.
Să nu scăpăm din vedere hrana naturală. Lacurile respective au atras pescarii care aruncă în apă tone de nadă în fiecare lună din momentul în care au apărut exemplarele care să aducă acești pescari pe baltă. Până la acel punct peștii s-au dezvoltat în condiții naturale, asta dacă nu au fost furajați sau nu au fost introduși direct la dimensiunile interesante pentru pescari.

La nivel de investiție, unul dintre elementele importante care ar trebui incluse în planul de afaceri este tocmai ritmul de creștere. Dacă s-ar putea determina în cât timp un anume lac va produce, să zicem, 50 de exemplare care să depășească 20kg și 15 exemplare peste 30kg, un investitor (serios) și-ar putea face calculele pe baza cărora să ia o decizie. Cum ritmul de creștere poate varia foarte mult, investițiile în modelul deja consacrat "ciortani pentru sacoșă" sunt mai sigure, mai predictibile.

Într-adevăr, cu cât lacurile cresc mai repede și cu cât sunt mai multe lacuri, cu atât piața de pescuit va crește. Întrebarea este dacă modelul "catch & release" în România este unul atractiv pentru un investitor, respectiv dacă nivelul prognozat de profit (în raport cu investiția inițială, rata de amortizare, cheltuielile operaționale, riscurile etc.) este superior altor afaceri/domenii spre care respectivul investitor s-ar putea orienta.

Presupunând că parametrii financiari ai lacului Varlaam ar putea convinge pe cineva să investească într-un proiect similar (i.e. balastieră în apropierea Bucureștiului cu volumul și suprafața luciului de apă similare), este posibil ca, din motive naturale, ritmul de creștere al crapilor să fie mult diferit la această nouă ipotetică balastieră. Astfel, două investiții similare în lacuri cu profiluri asemănătoare vor avea performanțe economice complet diferite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Mie Ian 02, 2019 4:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Victor Costache scrie:
Întrebarea este dacă modelul "catch & release" în România este unul atractiv pentru un investitor, respectiv dacă nivelul prognozat de profit (în raport cu investiția inițială, rata de amortizare, cheltuielile operaționale, riscurile etc.) este superior altor afaceri/domenii spre care respectivul investitor s-ar putea orienta.

In principiu, nu cred ca e atragator. Poate ca de asta nici nu vedem cine stie ce investitii in lacuri. Iar dintre cele care functioneaza sau au functionat la un moment dat ca lacuri de crap in sistem C&R, unele au fost cumparate si deschise la pescuit mai curand din sentimentalism, decat dintr-un calcul de business lucid, de diversi pescari care isi doreau sa aiba si propriul lac.

Pe de alta parte, dupa cum am tot discutat, sunt oameni care au deja lacuri - de exemplu, balastiere iesite din exploatare - si nu stiu exact cum sa le rentabilizeze. Din momentul in care balastiera nu mai functioneaza, lacul incepe sa-ti aduca doar cheltuieli. Ce faci cu el? Poti sa incerci sa-l vinzi sau poti sa incerci sa dezvolti un proiect pe el.

Pescuitul C&R e un proiect viabil. Poate face ca lacul sa se sustina singur si sa aduca profit, cu conditia sa fie administrat corect. Daca ne uitam la numeroasele balastiere de langa Bucuresti pe care exploatarea s-a incheiat si care acum stau degeaba, e clar ca nu ducem lipsa de lacuri, ducem lipsa de idei pentru a le administra eficient. Ce se intampla in alte tari ne arata ca se pot rentabiliza si lacuri de 1-2 hectare!

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ritmul de crestere
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 10:30 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Atunci când faci balastieră ai 2 posibilități, după expirarea perioadei de exploatare:
1. O astupi la loc, sau
2. Declari ca faci amenajare piscicola
Aproape toți declara acest lucru (amenajare piscicola) si le lasă in paragina pentru ca își scot un certificat de producător piscicol, după care legea nu impune si o verificare/control care sa ateste acest lucru. Cei putini care încearcă sa facă, își blesteamă zilele pentru decizia luata.
Daca nu ai o alta activitate de baza (ești mare fermier, construiești drumuri, canalizări.....) la care ști sa legi o activitate de pescuit sportiv (si alte activități conexe, o cazare, un restaurant....) nu are sens sa te apuci de pescuit sportiv! Sau in cel mai fericit caz faci acvacultura intensiva, vinzi sau procesezi pestele pentru super-marketuri (la niște preturi mizerabile)
Vad ca o dați înainte cu balastiera de 1-2ha hai sa definim ce înseamnă la noi:
1. Cam de cat spațiu are nevoie un pescar sa pescuiască in condiții decente? Eu zic 40m lățime si 100 lungime deci se fac in jur de 4000m2 in cel mai fericit caz in 2ha bagi 4 pescari. Hai sa ne imaginam scenariul cel mai optimist!
2. Un kg de crap viu la 10kg eu știu sa-l cumpăr la 120lei fără TVA bagi o tona te costa 120 000 lei (cu transport inclus)
3. Ne imaginam ca se pescuiește full 7 luni deci 210 zile*4*100lei zi =84000lei/an
4. Scazi TVA 9% îți rămân 76440
5. Ai nevoie de minim un om sa te ajute 1900lei/luna, îți mai rămân 53640lei/an
6. Punem curent/combustibil/impozite alte cheltuieli 8000 lei/an ai ajuns 45640lei/an
Concluzie: îți trebuie 3 ani sa recuperezi investiția !!! Nu respiri, nu bei apa, nu mănânci!
In realitate la început de drum ai ocupare numai in weekend si mai ciupești ceva in iulie/august hai sa zicem un venit 25000 lei/an, in primii 2 ani faci venituri de 50 000lei pentru o cheltuiala de 187000lei, fiul ploii te numești!
Hai pe bune, acum sa nu dam ca exemplu o balastiera de 2ha de lângă Londra cu 5 crapi mari, nu are nimeni 100 de ani la dispoziție!
Viitorul nostru este sa revigoram lacurile/barajele noastre si Delta pana atunci (20 ani) sa-l pescuim pe Moby Dick la alții!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: