CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mar 18, 2021 4:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR. ABSORBȚIA APEI

Din moment ce, la pescuit, firele stau în apă ore, zeci de ore și chiar zile, ne interesează să vedem dacă și cât se modifică parametrii măsurabili ai firelor ținute în apă: diametrul, rezistența la rupere, alungirea și greutatea liniară. Testele au arătat că firele monofilament își modifică proprietățile, în unele cazuri chiar semnificativ, pe măsură ce apa pătrunde în structura firului. De aceea, este bine să știm cum ne afectează acest lucru în timpul pescuitului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mar 25, 2021 6:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR. CULOAREA

Exceptând firele fluorocarbon, monofilamentele (nylon) și textilele sunt disponibile într-o paletă largă de culori. Din moment ce parametrii măsurați în urma testelor nu sunt influențați de culoarea firelor, am putea spune că alegerea culorii ține exclusiv de preferințele pescarului. Cu toate astea, întrebarea pe care ne-o punem este dacă firele cu care pescuim sperie sau nu peștii? Sau, formulată altfel întrebarea, este mai bine să folosim fire cât mai puțin vizibile în apă sau nu contează culoarea firului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Mar 31, 2021 5:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR. MONOFILAMENT VS. TEXTIL VS. FLUOROCARBON

Niciunul dintre cele trei tipuri de fire nu este cel mai bun la toate. Vorbind despre caracteristicile firelor, aceasta este concluzia după analiza comparativă între cele trei. Fiecare tip (material) excelează la unul sau mai multe capitole, dar, în funcție de utilizare, alegerea cea mai bună poate fi făcută doar știind care sunt avantajele și dezavantajele fiecăruia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Apr 08, 2021 6:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR PENTRU LINIA PRINCIPALĂ

Firul cu rezistența la rupere cea mai mare potrivit în condițiile date de pescuit este alegerea cea mai bună pentru a umple tamburii mulinetelor. Astfel, trebuie să avem în vedere mai mulți factori, printre care: distanța la care vrem să plasăm montura, pescuim lansat sau plantat, capacitatea tamburului, regulamentul apei pe care pescuim (eventualele interdicții privind firele), profilul zonei de pescuit (ex. agățături, substrat abraziv).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Apr 14, 2021 6:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR PENTRU ÎNAINTAȘ

Indiferent de tipul, diametrul și rezistența la rupere ale firului principal, în cele mai multe cazuri, avem nevoie de câțiva metri de înaintaș dintr-un fir mai gros și mai rezistent, pentru a reduce riscul ruperii firului principal în lansare și dril. Nu ne dorim să pierdem plumbul și montura în aruncare, mai ales dacă plumbul poate ajunge pe malul vecin unde sunt alți pescari. Și, bineînțeles, vrem să vedem peștele în minciog, nu să-l pierdem, uneori direct din trăsătură. Alegerea corectă a înaintașului ajută atât la siguranța pescarilor, cât și a peștilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Apr 22, 2021 7:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR PENTRU FORFAC

Firele cu care legăm cârligele sunt importante din mai multe motive. În primul rând, deoarece au o influență semnificativă asupra modului în care lucrează montura, cu impact direct asupra numărului capturilor. În al doilea rând, chiar dacă montura și-a făcut treaba și peștele s-a înțepat, firul trebuie să reziste în timpul drilului, până când peștele ajunge în minciog. Pe lângă aceste două aspecte, să nu scăpăm din vedere ușurința sau dificultatea de a lucra cu respectivul fir, în funcție de cât de suplu sau rigid este. Totodată, dacă ne preocupă camuflarea monturii, ar trebui să ținem cont că firul de forfac este cel mai aproape de momeală.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Apr 29, 2021 7:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR PENTRU PESCUIT DIN MÂNĂ

Firele subțiri sunt, probabil pentru mulți dintre pescari, prima opțiune când vine vorba despre pescuitul lansat. Dar este alegerea corectă? Peștii s-ar putea să fie “la vârful lansetei” sau, chiar dacă sunt departe, degeaba lansăm montura la distanță mare dacă pierdem peștele pe drum sau la minciog din pricina ruperii firului foarte subțire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mai 06, 2021 6:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR PENTRU PESCUIT PLANTAT

Pescuitul plantat simplifică alegerea firelor, deoarece putem folosi cele mai groase fire care, în funcție de capacitatea tamburului mulinetei, ne permit să plasăm montura la distanța dorită. Cu toate astea, chiar dacă tamburul ne permite, nu înseamnă că nu contează diametrul firului, mai ales dacă este monofilament. Totodată, dacă pescuim la distanțe foarte mari, de peste 200m, și dacă regulamentul ne permite, firele textile au câteva avantaje importante față de monofilament.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mai 13, 2021 10:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR PENTRU MARKER ȘI SPOD

Firele pentru marker și spod pot fi tratate separat - dedicate pentru marker și specializate pentru spod - sau se poate folosi același fir și pentru sondare, și pentru nădire, așa cum le comercializează unii producători. Deși au elemente comune, firele de marker și spod au și câteva atribute distincte pe care este bine să le avem în vedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Joi Mai 20, 2021 6:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ALEGEREA FIRELOR. SFATURI ȘI RECOMANDĂRI

Cu toate că firele de pescuit fac parte din categoria “consumabile”, cât de repede se “consumă”, respectiv, cât de des trebuie înlocuite depinde de cum sunt folosite și îngrijite. Pe lângă calitatea constructivă a firului, durata sa de viață, mai lungă sau mai scurtă, este influențată de alegerea firului, dacă este potrivit pentru condițiile de pescuit, de umplerea corectă sau incorectă a tamburului mulinetei și, bineînțeles, de numărul, durata partidelor și particularitățile locurilor de pescuit.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron