CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Iul 15, 2019 7:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
CONFIGURAȚIA INELELOR LANSETEI

Blancul și inelele sunt practic elementele de bază ale lansetei. Forma, mărimea, greutatea, materialele constructive și poziția inelelor pe blanc au o influență majoră asupra comportamentului și performanțelor lansetei. În special dacă ne interesează o lansetă pentru distanță, este important să alegem corect configurația inelelor, acesta fiind subiectul noului capitol din episodul “Alegerea lansetei” publicat de MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Lun Iul 22, 2019 7:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
MANDRINA LANSETEI

Ținând cont că în utilizare, mai tot timpul, o mână stă pe mandrină, această componentă nu trebuie scăpată din vedere când analizăm lanseta în vederea achiziției. Mandrina trebuie să se potrivească atât cu mulineta, cât și cu mâna noastră. Pe lângă aceste aspecte, mai sunt și alte elemente de care e bine să ținem cont, toate fiind discutate în capitolul "Mandrina lansetei", disponibil pe blogul și canalul de YouTube MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Iul 24, 2019 7:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
MÂNERUL LANSETEI

Alături de mandrină, mânerul este cealaltă componentă a lansetei cu care pescarul, mâna acestuia este în contact aproape în permanență în timpul utilizării. De aceea, materialul, forma și lungimea mânerului sunt de luat în calcul atunci când cumpărăm lanseta, pentru a alege mânerul care ni se potrivește cel mai bine. Toate aceste aspecte sunt tratate în capitolul “Mânerul lansetei” publicat de MarelePescar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 7:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
DISTANȚA MANDRINĂ - MÂNER

După ce am vorbit despre fiecare în parte, mandrină și mâner, distanța dintre cele două este un element constructiv foarte important al lansetei, în special dacă ne interesează distanțele extreme. Cum măsurăm distanța mandrină-mâner, cum vedem dacă lanseta este “croită” pentru noi și ce putem face pentru a “regla” distanța sunt întrebările principale la care răspunde acest capitol din "Alegerea lansetei".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Iul 30, 2019 7:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
GREUTATEA LANSETEI

Un subiect discutat în episodul “Alegerea mulinetei” este greutatea ansamblului mulinetă - lansetă. Vorbind acum despre “Alegerea lansetei”, capitolul “Greutatea lansetei” aduce în discuție elementele constructive care influențează cel mai mult greutatea, reamintind de ce este important ca ansamblul lansetă - mulinetă să fie cât mai ușor, mai ales atunci când ne interesează să pescuim lansat la distanțe mari. Noul capitol video este disponibil, ca de obicei, atât pe blogul MarelePescar, cât și pe canalul Youtube.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Vin Aug 02, 2019 7:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
PUTEREA LANSETEI (TESTUL DE CURBURĂ)

Două dintre cele mai importante caracteristici ale lansetei de crap care se confundă adesea sunt puterea și acțiunea. Confuzia este accentuată și din cauză că în fișa tehnică a lansetei nu regăsim parametrul putere. Este menționat testul de curbură exprimat în livre. Ce reprezintă puterea lansetei, care este legătura între putere și testul de curbură și cum alegem corect plumbul pentru o lansetă sau alta sunt întrebările la care răspunde capitolul “Puterea lansetei”.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Aug 07, 2019 7:38 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ACȚIUNEA LANSETEI

Dacă testul de curbură care este în strânsă legătură cu puterea lansetei are o unitate de măsură, acțiunea lansetei - o caracteristică la fel de importantă ca puterea - nu este un parametru măsurabil. Din acest motiv, nu există nici o clasificare riguroasă a lansetelor de crap în funcție de acțiunea lansetei. Cu toate astea, putem alege corect acțiunea lansetei, în funcție de ceea ce urmează să facem cu ea, de cum anume ne propunem să o folosim în condiții reale de pescuit. Acestea sunt aspectele centrale ale capitolului “Acțiunea lansetei”, tocmai publicat de MarelePescar. 


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Aug 14, 2019 6:44 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
BLANCUL LANSETEI

Orice construcție începe cu fundația. În cazul lansetei, “piatra de temelie” este blancul. Cu cât fundația este mai solidă, cu atât construcția va rezista mai bine în timp. Acest lucru este valabil și în cazul lansetelor: un blanc de calitate înseamnă, în principal, o lansetă care își va păstra performanțele de-a lungul timpul. Cum recunoaștem un blanc de calitate, cum se construiește blancul și care sunt materialele folosite sunt subiectele centrale ale episodului “Blancul lansetei”.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Aug 21, 2019 7:51 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ȘIRA BLANCULUI

Așa cum îi spune numele, șira este practic coloana vertebrală a lansetei. Acest element constructiv al blancului nu este vizibil ochiului uman. De aceea, ne trebuie o metodă prin care putem identifica șira atunci când analizăm lanseta în vederea achiziției. Cum se face acest lucru și de ce este importantă șira sunt explicate în noul capitol video din “Alegerea lansetei” publicat de MarelePescar. Oricum, ceea ce trebuie reținut este că pentru a obține performanțe maxime în aruncare, inelele trebuie poziționate (aliniate) corect față de șiră.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Aug 28, 2019 8:21 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
DISTANȚE EXTREME

Lansarea monturii cât mai departe este un subiect de mare interes în pescuitul crapului. Pe lângă lansetă, care este echipamentul cheie în atingerea distanțelor extreme, în capitolul cu același titlu din “Alegerea lansetei” sunt prezentate elementele aflate în controlul nostru, cu o influență, mai mare sau mai mică, asupra distanței. Unul sau mai mulți metri câștigați și îmbunătățirea preciziei (direcției) în aruncare ne pot ajuta să avem mai multe capturi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: