CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 7:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Casting Day 2019 - Varlaam
MesajScris: Mar Mar 05, 2019 9:08 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Duminica 10 martie, de la ora 12.00, vom avea o intalnire Shimano Casting Day la Varlaam.

Vor fi disponibile pentru teste cinci lansete din clasa Intensity:

Tribal TX Ultra Intensity 3,90m/3,50lb
Tribal TX9A Intensity 3,90m/3,50lb
Tribal TX7 Intensity 3,90m/3,50lb
Tribal TX5 Intensity 3,90m/3,50lb
Tribal TX2 Intensity 3,90m/3,50lb

Lansetele vor fi echipate cu mulinete Shimano, incarcate cu fir Sufix Ultra Knot si inaintas Power Pro.

Cei interesati sa participe sunt rugati sa trimita un email de confirmare pe adresa contact@carponline.ro​.

Participantii sunt rugati sa-si aduca degetare.​


Fişiere ataşate:
Shimano Casting Day Varlaam.jpg
Shimano Casting Day Varlaam.jpg [ 142.75 KiB | Vizualizat de 5212 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 12:49 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am stat puțin în cumpănă când am văzut cum bătea vântul dimineață, mai ales că știam din experiență că pe Varlaam intensitatea vântului va fi mai mare. Totuși, eram curios să arunc cu și să simt nava amiral a lansetelor Shimano de la acest moment: Tribal TX-Ultra. Văzusem lanseta în magazin, dar în afară de aprecieri de ordin estetic care, evident, sunt pur subiective, nu puteam spune multe alte lucruri.

Întrerup povestea și trec direct la concluzie: TX-Ultra este o ultra-lansetă.

Am ajuns ceva mai devreme de 12:00 (ora anunțată pentru începerea evenimentului), ceea ce mi-a permis să fac în jur de 15 aruncări, testând diverse timing-uri în execuție și poziții ale plumbului (mai sus sau mai jos), fără să-mi fie teamă că abuzez de răbdarea celor care ar fi dorit să încerce această lansetă. Încălzirea mi-o făcusem înainte aruncând de câteva ori cu TX9A.

După ce au venit primii pescari, am pus lanseta pe rod-pod, ca să poată fi testată de cei doritori. Am fost surprins să văd că TX-Ultra stătea unde o lăsasem. În schimb, celelalte modele TX nu mai ajungeau pe rod-pod, se "preda ștafeta" de la un pescar la altul. Totuși, nu era de mirare, având în vedere că produsele din segmentele mediu și ieftin sunt cele mai căutate și cumpărate, Ultra fiind cea mai scumpă din gama TX.

Cu riscul de a fi suspectat că am venit acolo să vând lansete Shimano, am spus câtorva pescari că am fost încântat de Ultra și le recomand să o încerce, fiind păcat să rateze ocazia. A fost suficient să arunce cineva cu ea și să spună că nu-i vine să creadă. Din acel moment, TX-Ultra cred că a trecut pe la toată lumea și, din ce auzeam, reacțiile erau similare "bombă", "foarte tare", "superbă" etc.

În plan tehnic, ce m-a surprins în mod special la această lansetă, pe lângă faptul că este ușoară și subțire, este că se încărca indiferent că plumbul de 4oz (113g) era poziționat mai sus sau mai jos și indiferent că acceleram mai devreme sau mai târziu. Asta în condițiile în care, chiar dacă are test de curbură de 3,5lb, nu aveam senzația unei lasete "musculoase", cum am simțit, de exemplu, la TX9A.

Fără să fac teste măsurate pe pământ și fără vânt, nu pot trage concluzii definitive, dar în urma celor constatate azi, ar putea fi cea mai prietenoasă lansetă pentru distanțe extreme pe care am pus mână până acum. Prin "prietenoasă" mă refer la faptul că aruncam cu ea fără să depun un super-efort și, totodată, așa cum am spus, simțeam lanseta încărcându-se, oricare erau timing-ul execuției și poziția plumbului.

Desigur, au fost și pescari care au spus "da, dar de banii pe care îi dau pe TX-Ultra, îmi cumpăr patru TX2". Nu ai cum să "combați" cifrele, asta este realitatea, numai că este doar o parte a realității. Cealaltă este că ce simți cu TX-Ultra și cum se comportă în aruncare nu pot fi replicate de oricâte TX2-uri. Și că tot vorbeam într-un alt topic recent despre "de plăcere", aș spune că definitoriu pentru orice hobby sunt emoția și adrenalina. Înainte și dincolo de performațele lansetei, exact asta mi-a transmis Ultra: emoție. Pentru adrenalină, ar trebui să o văd în dril.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 11:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Multumiri celor care au fost la Varlaam pentru Shimano Casting Day. Sper ca au avut o zi agreabila si au putut testa lansetele asa cum au vrut - desi vremea n-a fost deloc grozava, din cauza vantului foarte puternic.

Ca anecdota, ieri, in drum spre lac, am intrat intr-un magazin de pescuit sa cumpar niste plumbi de distanta. Ma interesau plumbi de 4oz. Magazinul nu avea varianta de 4oz, avea o varianta pe care scria 110g. Am cerut un cantar ca sa verific daca plumbii erau marcati corect. Nu erau. Toti aveau 123-124g.

Pentru pescarii cu mai putina experienta, cantariti-va plumbii de casting, ca sa nu aveti surprize.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron