CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lectii de casting
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 9:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 15, 2018 5:53 pm
Mesaje: 18
Pentru cei care vor sa-si imbunatateasca tehnica de aruncare si sunt dispusi sa apeleze la un instructor, am decis sa ofer lectii de casting contra cost, cu incepere din aceasta luna.

Am publicat un anunt in acest sens pe pagina mea de Facebook, Mihai Perianu, dar as vrea sa explic si pe forum in ce vor consta lectiile.

Pe scurt, o lectie inseamna o sedinta de cateva ore cu un pescar, in care sa discutam tehnica lui de aruncare si sa vedem ce imbunatatiri poate face ca sa progreseze. Sedinta se desfasoara in principiu cu echipamentul pescarului.

Detaliile unei sedinte - locul de desfasurare, durata si costul - se se vor stabili cu fiecare participant in parte.

_________________
https://www.facebook.com/Mihai-Perianu-546160265831924/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lectii de casting
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 9:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adaug cateva cuvinte la anuntul facut de Peri, fiindca mi se pare semnificativ.

Din cate stiu, Peri e primul aruncator de performanta din pescuitul nostru care incearca sa tina cursuri (sedinte) de casting contra cost, intr-un mod organizat.

Am discutat de mai multe ori pe forum ca, in pescuitul la crap, nu avem instructori de pescuit, adica oameni care sa le predea altora pescuitul, cu tot ce implica el, si sa castige din asta. In Anglia, sunt zeci de pescari foarte buni care isi castiga existenta (sau isi maresc veniturile) dand lectii de pescuit.

Terry Edmonds si Mark Hutchinson sunt doua exemple pe care le cunoastem foarte bine, in materie de casting, dar exista multi alti instructori, in toate domeniile pescuitului. Daca vrei sa inveti repede si bine de la un expert in domeniu, ai la cine sa apelezi.

Noi nu avem instructori de pescuit din mai multe motive, cel mai important fiind mentalitatea noastra. Cine ar putea sa dea lectii se fereste s-o faca, temandu-se de reactia celorlalti la ideea ca ar cere bani, iar cine ar avea nevoie sa ia lectii nici macar nu stie ca ar putea exista instructori.

A preda aspecte ale pescuitului contra cost pare un obstacol greu de depasit pentru toata lumea. Multi spun ca sunt dispusi sa ajute gratis, dar sa ajuti gratis functioneaza pe termen scurt, in timp ce a-ti face o profesie din a-i ajuta pe altii poate sa functioneze pe termen lung... dar nu e gratis.

M-as bucura ca Peri sa reuseasca, are toate datele pentru asta. Ii urez succes.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lectii de casting
MesajScris: Vin Iun 19, 2020 11:03 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un interviu detaliat cu Mihai Perianu pe tema lectiilor de casting. Vedeti Lectii de casting.

Lectiile de casting sunt un serviciu care lipsea de pe piata din Romania si era doar o chestiune de timp pana sa apara. La fel, n-am nicio indoiala ca vom avea la un moment dat si instructori de pescuit. Ma refer aici la instructori competenti, care sa lucreze in mod organizat si transparent.

Instructorii sunt un element specific pietelor dezvoltate, iar investitia in lectii de casting sau de pescuit poate fi benefica pentru multa lume.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lectii de casting
MesajScris: Vin Iun 19, 2020 8:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mă bucur să văd că există cineva competent, dispus să-i învețe pe alții și să facă asta într-un mod organizat, profesionist. Celor care preferă să fie autodidacți sau sunt adepții modelului "lasă, că îmi arată un prieten" sau "fur de la cei mai pricepuți" le recomand, din proprie experiență, să apeleze la training specializat.

Atunci când îmi rupeam picioarele mergând kilometri pe teren viran (fost agricol) plin de bălării și pierdeam nenumărați plumbi într-o zi de "antrenamente" de casting, mi-aș fi dorit să am pe cineva care să mă învețe ce am de făcut. Cum la vremea respectivă nu prea aveam pe cine să întreb și văzând că nu mai progresez, am zis să "încerc marea cu degetul". Așa că, i-am trimis lui Terry Edmonds un email în care l-am întrebat dacă ar fi dispus să vizioneze câteva filmări cu mine lansând, în ideea să-mi dea ceva sfaturi, ce aș putea să corectez, să îmbunătățesc. Nu mă așteptam să-i răspundă unui neica nimeni, un băiat din România care voia informații (ajutor) gratis (îi spusesem în email că nu am cum să ajung în UK pentru lecții de casting). Nu doar că mi-a răspuns prompt, dar a fost foarte deschis. I-am trimis filmările și mi-a indicat câteva greșeli de care nu eram conștient. Pe măsură ce corectam erorile, progresele deveneau din ce în ce mai vizibile și satisfacția creștea cu fiecare metru câștigat.

Am pus mai sus antrenamente între ghilimele, deoarece, privind retrospectiv, realizez cât timp, câtă energie și câți bani am risipit. Antrenamentele au sens doar în momentul în care știi ce ai de făcut. Altfel, este ca și cum ai umbla prin întuneric într-o casă pe care n-o cunoști... te lovești de pereți și mobilă. În schimb, dacă ai pe cineva care să-ți explice, este ca și cum ți-ar aprinde lumina și vezi imediat ce ai de făcut, pe unde trebuie să mergi. După ce Terry mi-a explicat ce și cum, după ce "mi-a aprins lumina", abia din acel moment pot spune că au început antrenamentele cu adevărat.

Conform proverbului "Dă-i Doamne românului, mintea de pe urmă!", calcul mi se pare simplu la acest moment: banii pe care i-am cheltuit pe plumbi pierduți, fire înlocuite, degetare distruse, lansete rupte, carburant, la care se adaugă timpul pierdut, energia consumată și alte lucruri care nu se pot transforma în bani însumează clar mai mult decât costul unei lecții de casting, poate chiar punând la socoteală și biletul de avion până în UK și înapoi.

Atunci, cu mintea de acum, dacă aș fi avut pe cineva să mă învețe, să stea cu mine pe câmp, să-mi arate ce trebuie să fac și să-mi corecteze greșelile, n-aș fi avut nicio reținere să-l plătesc. Cu banii pe care îi dau, nu "cumpăr" doar cunoștințele celui care mă învață, ci, principalul lucru câștigat este timpul. Cumpăr timp! Ajung mult mai repede să lansez acolo unde îmi doresc în condiții de pescuit, fără să mă accidentez, fără să rup fire sau lansete și fără să mă suprasolicit, tocmai din pricina tehnicii deficitare. Stăpânind tehnica și echipamentul, mă bucur de timpul petrecut pe malul apei prinzând pește, în loc să acumulez frustrare că nu pot pescui așa cum mi-aș dori.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: