CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 28, 2024 3:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 7:31 am 
Vlad Pavlovici scrie:
Avem foarte putini, pentru ca avem foarte putin crap si foarte putine lacuri de crap adevarate. Fara lacuri si fara peste, nu e posibil sa existe o piata dezvoltata.

Asta e ca si cum ai spune ca piata auto de la noi e praf pentru ca nu avem autostrazi. Nu e chiar asa.
Faptul ca se duce discutia catre lipsa crapului in ape private si naturale e ok dar nu prea are legatura cu subiectul.
Chiar daca n-avem peste vedeti ca exista comunitati puternice ale pescarilor la toate stilurile care fac orice pentru pasiunea lor. Lumea stie si vrea. Porblema e ca n-are de unde asa ca se orienteaza catre magazinele din afara tarii.
Eu sunt convins ca piata romaneasca e nexploatata. Ce nu inteleg de ce lumea e multumita cu asta.
Cum poti sa spui ca 1 milion de potentiali cumparatori n-au cum sa rivalizeze cu 100.000.(raport ochiometric intre Romania si Ungaria)
Vlad da niste statistici dar nu ne spune cum se fac si ce date includ.
Mai spunea Paul ca piata nu se poate creste prin promovare. Ba se poate.De fapt doar asa se poate doar ca nimeni nu incearca. De fapt nu nimeni, sunt producatori romani care au demonstrat ca piata romaneasca nu e chiar asa rupta-n fund precum se crede.
Nu e un cerc vicios , e un dead end. De exemplu: Am gasit mai repede lansete de 3.90 in Anglia(stiti cat de greu e asta, nu?) ghidat de cineva de la Shimano UK in timp ce mailul dat la Shimano RO a ramas fara raspuns. Am primit rodpod Fox din Germania in 3 zile in timp ce un magazin "oficial" din Romania mi-l aducea intr-o luna. La fel am patit cu senzorii, firele si multe din accesoriile din trusa. Sunt sigur ca sunt mii de cazuri ca si al meu.
Cand importatorii care sunt cat de cat vizibili(Normark, Arrow) nu fac (mai)nimic iar pe ceilalti(restul firmelor serioase de echipament si nada) nu-i gasesc nici cei de la firmele mama n-ai cum sa ai pretentii.
Ce ma mira pe mine e resemnarea. Nu inteleg cum se poate spune; eh, asta e, lipsa pestelui din garla e de vina :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 9:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Comparatia cu industria auto nu e valabila. Pescuitul este totusi un hobby. Nimic mai mult.
Daca vrei pot sa iti dau un exemplu despre care stiu mai multe: golful. In promovarea golfului in Romania s-a investit peste 5 mil de euro in ultimii 3 ani. Vorbim de reviste de specialitate, site-uri, magazine de profil, turnee, aducearea de antrenori, etc. Si acolo exista insa aceeasi problema: avem 2 (daca suntem indulgenti 3) terenuri in toata tara. Cat crezi ca se poate dezvolta acest sport in aceste conditii? Foarte putin.
Pescuitul la crap a fost promovat foarte mult. Se scrie despre el de ani de zile, sunt emisiuni la Tv, magazine specializate, etc. Totusi nu trebuie sa uitam ca este un hobby nu tocmai ieftin, ca majoritatea covarsitoare a pescarilor practica alt tip de pescuit atat din motive financiare cat si de mentalitate. Imagineaza-ti pe cineva care plateste 50 ron pentru a pescui la undita sa plateasca 30 ron pe un plic de carlige.
Stii ca in Obor inca se mai vand boiliesuri la bucata? Acest lucru nu e decat inca o dovada ca pescuitul e promovat - oamenii au auzit de boiliesuri, si chiar cred ca e nada minune.
Eu imi mentin parerea: nu avem suficiente lacuri si apele publice sunt devastate din toate punctele de vedere. Aceasta este marea problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 1:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu stiu din experienta ca eu asa m-am imbolnavit cu pescuitul. Eu nefiind pescar am prins pe moara vlasiei un peste si de atunci a inceput nebunia pentru mine. Daca nu prindeam pestele ala eram in continuare linistit si poate mergeam de 3 ori pe an la pescuit la undita. Din cauza asta conteaza atat de mult populatia piscicola din balti si rauri.

Sa nu uitam ca sunt pescari care dupa ani de pescuit, nu isi mai permit sa isi schimbe sculele pentru ca sunt obligati sa plateasca pt a prinde peste.

E un cerc vicios

balti 0 -> pescari 0 -> firme de pescuit 0

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Dum Oct 27, 2013 6:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Cum poti sa spui ca 1 milion de potentiali cumparatori n-au cum sa rivalizeze cu 100.000.(raport ochiometric intre Romania si Ungaria)


Ceea ce ne intereseaza in discutia asta e numarul de consumatori pe segmentul de crap mediu si premium. Ei dau adevarata dimensiune a pietei de crap. Milionul de pescari la care te referi poate fi numarul total al pescarilor de orice fel, intr-un an, dar asta e altceva.

Nu am statistici nici pentru Ungaria si nici pentru Romania. Totusi, din evaluari facute de diversi agenti comerciali (de la reviste de pescuit la magazine) cu care am stat de vorba in ultimii ani, numarul celor care cumpara echipamente si nade de crap dedicate, specializate, este intre aproximativ 5000 (evaluare usor pesimista) si 20000 (evaluare hiper-optimista).

Prin comparatie, chiar daca Ungaria are o populatie mai mica decat Romania, are mai multe lacuri de crap adevarate, cu crapi mai mari, cu preturi mai mici, si nu vad de ce n-ar avea si o piata de crap cel putin dubla ca anvergura. Cauza si efect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 11:33 am 
:) Eu tot nu cred ca populatia pisciola are un impact asa mare asupra pietei echipamentelor si nadelor. Conteaza, normal, dar in mica masura. Daca ar fi cum spui tu n-ai mai vedea rodpoduri pe maluri si boilesuri aruncate-n Dunare, Somes, Mures sau in te miri ce balti "de stat".
Apreciez ca incerci sa avansezi niste numere dar nu cred ca-s concludente. Cred ca informatiile pe care le detii tu se rezuma la piata din jurul capitalei..si cam atat.
Orice piata se formeaza si se dezvolta prin strategii si planuri bine puse la punct. La noi nu exista asa ceva cand vine vorba de greii industriei si nici la cei care au deja "reprezentanti" aici.
Piata exista dar nu e exploatata deloc...da' deloc. Asta nu inteleg eu da' nah, noi sa fim sanatosi..


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 4:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Albert,

Eu te inteleg ca marii jucatori din piata asta de nisa nu prea misca sa faca ceva, dar in acelasi timp nici nu poti sa spui ca ei sunt de vina pentru ceea ce se intampla in Romania. Eu zic sa ne uitam si sa avem in vedere in primul rand ANPA si Ministerul Mediului. Daca se prindea peste erau mai multi pescari pe rauri si mai multe scule si momeli vandute. In zona Draganesti-olt, barajul Oltului era plin de pescari acum 10 ani, acum au ramas doar pescari la baterie si plasa. Asta e Romania, poate ca singurul loc unde se mai prinde e Delta, dar si acolo e un inceput de sfarsit.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 7:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Eu tot nu cred ca populatia pisciola are un impact asa mare asupra pietei

Albert scrie:
Apreciez ca incerci sa avansezi niste numere dar nu cred ca-s concludente.


Albert, sa nu te superi, dar ma amuza cum nu crezi nimic din ce spun, desi incerc sa vin cu date, cifre si, in general, vorbesc dintr-o experienta de jurnalism si de business in domeniul asta.

Uite inca un argument ca piata de crap din Romania e mica. In tari cu o piata mai dezvoltata, exista reviste de crap, carti de crap si DVD-uri de crap. In Romania, nu exista. De ce crezi ca nu exista - pentru ca nu ne preocupam suficient sau pentru ca nu avem suficient public cumparator?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 10:30 am 
Vlad Pavlovici scrie:
Albert, sa nu te superi, dar ma amuza cum nu crezi nimic din ce spun, desi incerc sa vin cu date, cifre si, in general, vorbesc dintr-o experienta de jurnalism si de business in domeniul asta.

Cred ce spui, cum nu? Faptul ca intreb cum se obtin niste cifre nu inseamna neincredere. Chiar sunt curios cum si cine face cercetari privind piata asta, in Romania. Daca tot e sa nu cred ceva..nu cred ca datele alea acopera toata tara.
Ca nu-s de acord cu anumite argumente inseamna diferend de opinie :)
Vlad Pavlovici scrie:
In tari cu o piata mai dezvoltata, exista reviste de crap, carti de crap si DVD-uri de crap. In Romania, nu exista. De ce crezi ca nu exista - pentru ca nu ne preocupam suficient sau pentru ca nu avem suficient public cumparator?

Piata media din tarile dezvoltate nu se bazeaza pe cititori cat pe cei care investesc in publicitate. Publicitate insemnand tot, de la reclama in reviste pana la articolele scrise de consultanti. Prin publicitate se creste nivelul calitativ al produsului fapt care duce la un anumit numar de cititori, abonati si cumparatori. E inca o strategie care, facuta cum trebuie, duce la educarea si cresterea pietei.
Pastrand proportiile e cam ce-ai facut tu in anii 2000 :) Daca erau inca 10 ca tine iar firmele intereseate percutau si speculau momentul altfel discutam acum.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 12:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Daca ne uitam pe harta baltilor bine administrate, cu populatie buna de crap si facem o paralela cu numarul pescarilor de crap, eu zic ca este evidenta legatura dintre cele doua. Vezi Bucurestiul si imprejurimile, unde faptul ca exista multe balti cu potential face ca si numarul pescarilor pe acest segment sa fie mult mai mare decat in restul zonelor tarii. De asemenea vestul tarii are un numar mare de practicanti ai acestui sport, sau hoby, si datorita faptului ca baltile din Ungaria le sunt foarte accesibile. La fel, pescari si cluburi de pescuit la crap din alte zone ale tarii au "crescut" pe langa asfel de balti; vezi Lates, Corbu, Doripesco...Fantanele in Dolj...
Un exemplu de astfel de influenta a lacurilor cu crap asupra pescarilor l-am vazut cu ochii mei in ultimii ani, in ultimul cu precadere, pe balta Corbu. Conditiile oferite si populatia de crap, au facut ca balta sa fie o alternativa tot mai preferata de pescarii din zona, iar pescarul "amator" a vazut cu ochii lui care e diferenta intre o lanseta de crap si ce avea el in dotare, ce inseamna o nada de calitate in comparatie cu porumb si viermusi, ce inseamna un avertizor in comparatie cu bambina, sau de ce trebuie sa ai o saltea de primire sau un minciog bun, si am vazut pescari care au progresat din punctul asta de vedere, devenind astfel "consumatori" ai pietei de profil. Am vazut aparand in magazine mai multe sortimente de boiliesuri sau accesorii specifice pescuitului la crap. Am stat de vorba cu pescarii si am vazut interes in aceasta directie. Deci, lacurile bune cred ca produc si consumatori pentru piata. Mai departe bineinteles e treaba producatorilor si vanzatorilor sa-si promoveze cat mai bine marfa. Apoi si revistele vor avea mai multi cititori interesati si cat mai multe pagini de reclama. Cel putin asa vad eu problema.


Ultima oară modificat de Marius Sârbu pe Mar Oct 29, 2013 3:35 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Date statistice
MesajScris: Mar Oct 29, 2013 1:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Piata media din tarile dezvoltate nu se bazeaza pe cititori cat pe cei care investesc in publicitate.


Piata media la cartile de crap se bazeaza in buna masura pe publicul cumparator, in multe dintre ele publicitatea e inexistenta, iar in altele e indirecta si neplatita. Nu stiu cate carti de crap ai acasa. eu am destule si poti sa numeri pe degete cartile care si-au scos o parte din cheltuieli din publicitate.

La DVD-urile de crap piata se bazeaza tot pe publicul cumparator, cu exceptia DVD-urilor promo, de tip catalog filmat, care se bazeaza pe publicitate, dar publicitatea se bazeaza tot pe publicul cumparator. La reviste, intr-adevar, se bazeaza foarte mult (si) pe publicitate, dar bugetul de publicitate e proportional cu numarul de cumparatori, la fel si tirajul revistelor.

Sunt de acord cu tine ca piata se poate dezvolta si prin strategii de promovare eficiente, dar publicul nu poate creste numeric fara lacuri de crap adevarate, doar cu promovare. De asta, cum spuneam, avem o piata mica. Lipseste "obiectul muncii".

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: