CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Ian 25, 2022 4:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi o stire despre schimbarile intervenite in acest an in distributia produselor Shimano si Okuma pe piata europeana si implicit in Romania. Echipamentele Shimano vor fi distribuite in Romania direct de Shimano Europa, iar echipamentele Okuma vor fi distribuite in Romania de Normark Sport. Vedeti aici stirea: Okuma in Romania prin Normark.

Pentru mai multe informatii pe aceeasi tema, puteti citi articolele publicate in presa de pescuit internationala, cum ar fi in revistele Angling International si Tackle Trade World. De exemplu:

Shimano Europe sets up new distribution networks in 16 countries
Rapala VMC acquires Okuma businesses in Europe and Russia

Procesul de incheiere a relatiilor comerciale (de distributie) intre Shimano si grupul Rapala VMC la nivel mondial a inceput in 2019 si s-a facut in etape. Anuntul initial, publicat in ianuarie 2019, este acesta: Changes in the Distribution Agreements Between Rapala VMC Corporation and Shimano Europe BV. Etapa finala, care priveste si Romania, intra in vigoare in 2022. 

Pentru pescari, schimbarea firmelor care distribuie produsele celor doua branduri are probabil o importanta minima daca produsele vor continua sa fie disponibile ca si pana acum. Cred ca singurul aspect relevant in aceasta schimbare, din perspectiva clientilor, e cine va asigura garantia produselor Shimano si Okuma cumparate de la vechii distribuitori. La Okuma, garantia produselor cumparate din Romania in 2020 si 2021 (prin intermediul vechiului distribuitor) va fi asigurata de Normark Sport in termenul legal de garantie de doi ani. La Shimano, garantia produselor cumparate in 2020 si 2021 va fi asigurata de Shimano. Pentru rezolvarea problemelor in perioada de garantie, pescarii se vor adresa ca de obicei magazinelor de la care au cumparat produsele, iar magazinele vor lua legatura cu Shimano (pentru produsele Shimano) sau cu Normark Sport (pentru produsele Okuma).

Avand in vedere ca Normark va inceta sa distribuie Shimano, consultantii Normark care foloseau echipamente Shimano (cum e si cazul meu) vor folosi echipamentele altor branduri distribuite de Normark, cum ar fi Okuma sau Carp Spirit. La crap, colegul meu Mihai Perianu si cu mine am testat anul trecut o serie de lansete si mulinete Okuma si Carp Spirit si am produs cateva filme cu ele, care vor incepe sa fie publicate in curand.  

Paginile de Facebook si Instagram Shimano Romania, infiintate si administrate de Normark Sport, vor fi inchise in zilele urmatoare.

Daca aveti intrebari legate de distributia produselor Shimano sau Okuma, va rog puneti-le in acest topic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron