CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carp Den Bosch
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 2:17 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 28, 2018 7:16 pm
Mesaje: 24
Weeknd-ul trecut am fost la Carp Den Bosch,cea mai mare expozitie de pescuit la crap din Europa si banuiesc ca si din lume.
Expozitia se organizeaza in Olanda si dupa o pauza datorita covid 19,anul acesta s-a organizat din nou.
Au participat cam toate companiile mari din domeniu,exceptie facand Fox si Daiwa.
Cele mai mari standuri au fost cele de la Korda(care aveau si cel mai numeros personal),Nash,Ridge Monkey si Raptor.
Gaseai absolut tot,de la nada(multe firme de care nici nu am auzit),bagajerie,lansete,mulinete,barcute de nadit(unele,adevarate OZN-uri,cu preturi pe masura),avertizoare,barci,motoare electrice,inclusiv crapi vii,de la 50g,pana la 1-1,5kg.
Standul celor de la Shimano era destul de mic,dar am vazut noile mulinete Power Aero si lansetele TX9b.
Interesant mi s-a parut standul celor de la DNA baits,mai ales ca nada lor este mai putin cunoscuta in Romania.Consultantii lor,foarte amabili,mi-au raspuns la absolut toate intrebarile.
La fel cei de la Mainline,foarte amabili,am stat mult la standul lor,pt ca am vrut sa vad toata gama de nada,la fel,putin cunoscuta la noi in tara.
Cei de la Raptor expuneau o gama impresionanta de barci,inclusiv niste platforme imense,dotate cu absolut toate accesoriile,pt pescuit pe rau sau pe lac.
Bagajeria de la Nash mi s-a parut ca fiind de o calitate foarte buna,dar preturile erau pe masura...
Putin dezamagit de standul celor de la Okuma,Carp Spirit si Dynamite Baits(aveau stand comun),putine articole.
Dintre vedete,au fost prezenti Alan Blair,Oli Davies,Steve Briggs(Nash),Frank Warwick(Prologic),Jay Cater,Dan Hawkes si Dave Levy(Ridge Monkey),Darrell Peck si Terry Edmonds care promova noile lansete ale celor de la Korda,Kaizen(destul de scumpe).
Am stat de vorba cu majoritatea dintre ei,foarte amabili,avand in vedere ca sunt adevarate legende ale pescuitului la crap.
Cel mai mult am vorbit cu Darrell Peck,un pescar de crap extraordinar,de la care ai ce invata...
Din pacate toti stiu foarte putin despre Romania si despre pescuitul la crap de la noi,aproape toti m-au intrebat daca pescuitul la crap este dezvoltat la noi in tara.
Steve Briggs stia de Sarulesti,imi spunea ce lac extraordinar a fost,dar din pacate,a fost...
Ca si preturi,erau ceva reduceri,dar nimic deosebit.
Una peste alta,a fost o experienta interesanta,mai ales prin prisma faptului ca am stat de vorba cu adevarate legende ale pescuitului la crap.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Den Bosch
MesajScris: Sâm Ian 28, 2023 4:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihai, multumim pentru impresiile de la targ.

E primul an in care targul organizat de Mick Paine functioneaza la Den Bosch, dupa ce multi ani a functionat la Zwolle. Am scris cateva ceva despre Zwolle la editia din 2018: Carp Zwolle.

Recomand oricui sa mearga la un astfel de targ, care e spectaculos, si sa valorifice sansa de a sta de vorba cu cat mai multi pescari buni. E o ocazie excelenta sa cunosti oameni, sa stabilesti legaturi, sa obtii informatii.

Legat de faptul ca numerosi pescari straini stiu putin despre Romania, intrebarea e ce ar putea sa-i intereseze? Ca pescari, ii intereseaza lacurile cu crapi mari. Or, in materie de lacuri cu crapi mari, noi nu suntem inca la acelasi nivel cu tarile central si est-europene cum ar fi Ungaria, Croatia sau Bosnia. Avem o serie de lacuri bine administrate si cu crapi mari, dar deocamdata sunt destul de putine in comparatie cu ce au altii. Notorietatea e data de lacuri si pesti. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: