CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 10:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
max-carpfishing scrie:
alin pitters scrie:
Nu e adevarat, e 100 lei/24 de ore cu conditia de a face un abonament, mai degraba spus a fi inregistrat intr-o baza de date si care mai costa 150 ron.
Daca refuzi respectivul abonament atunci da, e 150 ron/24 ore.
Balta cu retinere este 25 ron/12 ore.

Pai tocmai modalitatea eliberarii abonamentului,este unul dintre motivele pentru care patronul baltii a pierdut,doar in acest an numai de la mine,patru abonamente si cel putin 15 taxe pentru minim 48 de ore de pescuit,adica 15 x 3=45 x100=4500 de lei :shock: ...Doar atat,pentru ca eu din motive tehnice,as fi facut doar o singura iesire de 48 de ore acolo.
PS:Sunt curios daca vin la cei de acolo,cu o recomandare din partea unui propietar cunoscut de balta C&R...este valabila?


Sa sti ca au recunoscut si ei afacerea proasta cu plata abonamentului in urma recomandarii, dar apoi au spus ca nu ar fi etic pentru cei care l-au platit sa il scoata la mijlocul sezonului. Vedem ce se intampla la anul, sunt sigur ca vor face o analiza si o sa imbunatateasca lucrurile.
Repet, recomandarea a fost mai mult un motiv de a te inregistra intr-o baza de date a lacului, un telefon dat la Claudiu rezolva problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 1:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Balta asta de la Sanpaul mi-a atras atat de multe antipatii, mai bine spus faptul ca postez informatii de acolo, am deja si interdictia de a pescui pe anumite locatii.
In una din zile am fost contactat telefonic de un domn ca a tinut sa imi spuna cat e de mare taxa acolo, omul a inceput asa: taxa/2 ca nu merge singur la pescui, /3 zile ca nu merge pentru 24 de ore, tigarile pentru toata perioada, motorina, aprovizionarea, berile ca doar nu o sta insetat, apoi cand a terminat toate astea de enumerat s-a revoltat din nou pe taxa baltii. Mai avea putin si impartea si factura de telefon procentual. Am ramas fara replica, nu mi-a ramas decat sa-l aprob.

Intrebarea mea este cu ce putem echivala faptul de a fi oaspeti pe o proprietate privata, 24 de ore, un bile la film costa 25 ron, o ora de squas costa 100 ron..., hai sa incercam sa gasim o echivalenta pentru a ne da seama daca avem un hobby scump sau ieftin din punct de vedere a localizarii lui, respectiv sa vedem ce ar insemna un pret corect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 2:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
O balta, niciodata nu o sa poata se se autofinanteze doar din pescarii C&R la noi. Singura balta care intr-adevar este pe profit si se autofinanteaza din pescarii C&R este Moara Vlasiei dar si aici sunt 2 tipuri de taxe si exista si taxa cu retinere.

Nu avem bani, dar totusi mergem la peste, iar pretul de multe ori se justifica pentru simplul fapt ca paza pentru o balta e foarte scumpa, din cauza asta e foarte greu sa existe balti cu taxe de 50/70 ron pe 24 de ore. Daca nu ai paza si se stie ca exista peste in balta, pai intr-un an maxim nici icra nu mai e in siguranta.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
mai metotode cu paza putina ar fi , ca sa se poata scade taxa ,si aici ma poate aproba max-carpfishing

in italia pe multe lacuri nu ai ce cauta cu masina pe malul lacului (carpodromuri)o lasi in parcare si iti duci sculele cu roaba .ca alternativa am vazut pe lacul din luncani cand sa deschis (lac cu retinere) nu ai ce cauta cu masina pe lac dar iti erau dus tot echipamentul cu remorca si un ATV pe locul de pescuit.

@Alin ,de curios cate standuri sunt la sanpaul , si cand te aflai la peste cate standuri erau ocupate ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 3:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Asa e si la Sanpaul, descarci bagajele si duci masina in parcare.

In general erau maxim 2-3 standuri ocupate in cursul saptamanii, peste wekeend in schimb aproape se ocupa balta ( capacitatea ei reala e undeva la 16 standuri). Asta in timp ce la balta cu retinere era coada in fiecare dimineata si parcarea plina de masini, in cursul saptamanii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 3:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu ma refer neaparat la persoanele care pescuiesc, pentru ca asta se rezolva usor, ma refer la faptul ca poti fi calcat de hoti care baga plase sau current sau alte nenorociri.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 3:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alin pitters scrie:
sa vedem ce ar insemna un pret corect.


Nu cred ca putem stabili pe forum ce inseamna un pret corect intr-o afacere despre care nu stim nimic si in care nu suntem implicati. Daca pretul e corect sau gresit rezulta din incasari.

Taxele nu sunt mici sau mari in sine, sunt mici sau mari in functie de public si de concurenta. Unde e public, dar nu e concurenta, taxele pot fi foarte mari – e normal sa fie mari, balta speculeaza oportunitatea pe care si-a creat-o. Unde e public, dar e si concurenta, taxele scad de la sine. Unde nu e public, taxele nu conteaza. Sau scad pana cand apare si publicul.

De exemplu, tarifele de publicitate la o revista de pescuit din Romania erau cu ani in urma de vreo cinci ori mai mari decat la Carpworld. Scandalos! o sa spuneti. Deloc. Daca revista are clienti la tarifele pe care le cere, pot fi si de o suta de ori mai mari. Scopul afacerii e sa obtina profit, nu simpatii populiste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 3:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
In conditiile in care am avea pe acest segment o piata corecta este perfect valabil ceea ce spui tu. Dar in conditiile in care 70% din balti sunt afaceri de famile nefiscalizate unde nu primesti un bon ce sanse are o balta care plateste peste 40% taxe si care functioneaza pe alte principii sa stabileasca un pret corect in raport cu prima categorie?
De asta am zis sa incercam legatura asta cu alte hobby-uri pentru a vedea ce suma am crede ca merita platita pentru a petrece o zi in natura pe o locatie privata, pentru a ne ptea bucura de pasiunea noastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 3:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
alin pitters scrie:
Intrebarea mea este cu ce putem echivala faptul de a fi oaspeti pe o proprietate privata, 24 de ore, un bile la film costa 25 ron, o ora de squas costa 100 ron..., hai sa incercam sa gasim o echivalenta pentru a ne da seama daca avem un hobby scump sau ieftin din punct de vedere a localizarii lui, respectiv sa vedem ce ar insemna un pret corect.

Aline , la film mergi o data pe saptamana o ora nu toata saptamana ca si la peste la film mai cumperi un popcorn ,un suc sau o pizza dupa film si se ridica totalul a 100 pe saptamana...pentru 5 zile la Cetariu am avut 15 kg de boilesuri BFM, transportul 400km plus alte investiti care nu le-am pus .


si nu e normal sa comparam cu alte hobby-uri pescuitul ,pentru ca : la film oricum mergem pentru ca vrea sotia/prietena :lol: ,un fotbal pentru ca vrea copilul/nepoteii sau alte exemple pot continua.

Sa nu ma intelegi gresit ca am cu cineva ceva , imi exprim doar punctul meu de vedere , baltile care nu sunt pe gustul meu nu la calc malul.nu am nimic cu cei de la sanpaul sa fie sanatosi dar cat au acest pret clar nu voi trece pe acolo mai bine aleg strainatatea .la anu am programat Pusiano (ITALIA) crezi ca nu as fi ales ceva din romania ? dar drumul ma costa 100 euro plus 32 euro permisul si stau 10-12 zile la peste si 1 saptamana in vacanta. pana si delta m-a costat mai mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Taxe de pescuit
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 4:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ai dreptate Nicu
De fapt cred ca tot topicul e unul fara sens, nu cred ca discutiile pe tema asta sa genereze ceva constructiv.
Ma bucura macar ca asa cum eu respect optiunile tale de a pescui pe o anumita locatie si tu poti respecta decizia mea de a pescui pe o alta balta.
Pana la urma totusi are dreptate Vlad, piata si timpul va regla toate astea.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 95 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: