CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Dum Ian 19, 2020 2:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
@alenyuk Stai linistit ca tot localizarea e baza ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Lun Ian 20, 2020 10:18 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:34 am
Mesaje: 18
Localitate: Focsani
Pentru a îmbunătății rețeta de nadă pe care am scris-o pe forum poți aduga pelete fishmeal. Și la partea lichidă adăugă un lichid nutritiv gen aqua amino de la Sticky. Sper să nu te complici degeaba.

_________________
Pescar amator :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Mie Mar 04, 2020 11:35 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Am reusit sa fac o nada buna din ingredientele pe care le am.Am redus din fainurile predigerate si am obtinut o mecanica foarte buna.duminica am facut prima iesire pe o balta cu peste putin si nu mai mare de 10kg,am reusit sa prind 4 bucati ,unu de 6kg ,unu de 4kg si doi de 3kg.Ieri am fost din nou si am reusit sa prind 7 bucati intre 3 si 5 kg,in ambele partide pescarii de linga mine au prins caras si crap mai mic,pina in 3kg.Sint foarte multumit de ce am obtinut.Daca tot am deschis subiectul m-am simtit dator sa spun si ce am reusit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Mie Mar 04, 2020 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am încercat si eu, sfatul meu este sa nu folosești, le prăpădești degeaba (așa, am face 2kg de pasta de cârlig, am planta si am prinde)
Daca balta are densitate mare sau o cunoști bine știind bine unde sa-l localizezi, poți sa încerci ca sa te lămurești.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Joi Mar 05, 2020 9:02 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Pe balta pe care pescuiesc in mod frecvent standul are cam 7-8m latime,nu stiu ce localizare poti face pe asemenea latime,pestii stau in malul opus,deci daca poti lansa pina acolo ai sanse sa prinzi si cum toti dau acolo trebuie sa faci cumva diferenta de restul pescarilor ,am reusit asta doar pescuind cu nada de calitate,in general nada The Source,dar e cam scump.Si atunci mi-a venit ideea sa incerc sa fac eu nada,vazind pe site cum incercati voi sa va faceti boiliesuri, mi-am zis ca e imposibil sa nu pot face o nada si de aceea am deschis subiectul in speranta ca cineva ma va ajuta,dar am gasit in revista Carponline atitea informatii despre ingrediente in cit nu mi-a venit sa cred
,am reusit sa fac o nada cu mecanica foarte buna cu o aroma buna data doar de ingrediente fara sa adaug arome sau aditivi,intr-adevar adausul de arome intensifica aroma finala dar pot sa nu o folosesc.Eu pina acum sint foarte multumit,chiar pe balta au venit alti pescari si m-au intrebat la ce dau de eu prind si ei nu,cind le-am spus mi-au cerut reteta de nada sa o faca si ei.Am sa mai postez si despre partidele viitoare,defapt chiar miine am sa fac o noua partida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Sâm Mar 21, 2020 12:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eu îți spun experiența mea pe balta mea si pe Doripesco, bălti pe care eu le cunosc (a mea extrem de bine). Cum îmi este frica sa mă urc in barca sa plantez, trebuie sa ajung la distante relativ mari sa nădesc. Năditul cu spombul a devenit foarte obositor pentru mine, sa arunc 20 la 120m si sa le recuperezi durează cam 45 minute + oboseala. Ce mi-am zis, hai sa fac pasta de boilies (aceeași din care îmi fac bilele, dar am pus lapte de porumb) mai bag si niște semințe si boilies spart si le dau cu catapulta 20 de bile de 60mm le arunci in 10min maxim. Precizie este mult sub aruncatul spombului, așa ca am pus si pe momitor. Rezultatul la Doripesco a fost de la extrem de slab la slab. La balta mea care are 80 m lățime „plantez” cu mana, am folosit aceeași tactica, încercând sa folosesc mai puține bile , rezultatul a fost mai slab. De notat ca, condițiile de la o partide la alta pot fi total diferite. Încearcă pe o balta pe care nu o cunoști.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: