CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mar 19, 2024 10:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: The Source Liquid Food
MesajScris: Vin Oct 22, 2021 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 18, 2021 9:48 pm
Mesaje: 2
Buna ziua, colegi pescari

De curand am inceput sa-mi rulez propriile boiliesuri si m-ar interesa daca The Source Liquid Food se poate folosi pentru orice mix de boilies sau este dedicat pentru mixul The Source?

Daca nu, puteti sa mi recomandati o alta parte lichida gata facuta de la alt producator?

Multumesc, o zi buna!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source Liquid Food
MesajScris: Vin Oct 22, 2021 1:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dupa parerea mea, lichidul The Source poate fi folosit in orice boilies pe baza de faina de peste sau carne. 

Creatorul gamei The Source, Marcus Watts, spune undeva ca lichidul The Source continea trei arome produse de Rod Hutchinson si mentioneaza doua dintre ele - Shellfish Sense Appeal si Secret Agent. Cred ca a treia era Compound TF, daca nu ma insel. Informatia se refera la reteta creata de Marcus Watts la inceputul anilor 2000, cand a fost preluata de Dynamite Baits.

Nu stiu daca reteta lichidului The Source a ramas aceeasi sau daca aromele Rod Hutchinson au ramas aceleasi sau daca se mai folosesc aromele respective, dar aroma lichidului de-a lungul anilor - atat cat imi pot da seama (cu mentiunea ca impresia mea nu e o garantie) - pare sa fi ramas la fel. 

Alt posibil ingredient al lichidului The Source - si cu care seamana cel mai mult la nivelul aromei - e Fish Gutz, un aditiv Dynamite Baits recomandat ca stimulator de hranire.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source Liquid Food
MesajScris: Vin Oct 22, 2021 3:06 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 18, 2021 9:48 pm
Mesaje: 2
Multumesc pentru raspuns!

Lichidul The Source ar fi suficient pentru partea lichida? Sau ar mai trebui adaugate si alte lichide nutritive? Iar daca folosesc acest lichid se pot adauga arome, de exemplu, pentru un boilies squid-pruna?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source Liquid Food
MesajScris: Vin Oct 22, 2021 3:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dynamite Baits considera ca lichidul The Source e suficient - cel putin in cazul boiliesurilor The Source. Daca lichidul contine o combinatie de arome, dupa cum stim ca a fost gandit de cel care l-a conceput, atunci nu mai e nevoie de alte arome. 

Doza recomandata pentru lichidul The Source e de 3-5ml pe ou. In general, am folosit 50ml de lichid la kilogramul de mix (cu noua sau zece oua, depinde de marimea lor). De asemenea, folosesc lichidul ca dip pentru boiliesurile de carlig.

Pentru inceput, as testa lichidul asa cum recomanda producatorul. Mai tarziu, daca e necesar, se pot face bineinteles si alte teste.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: The Source Liquid Food
MesajScris: Dum Oct 24, 2021 8:57 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Salut, in reteta initiala partea lichida continea acele 3 lichide de la Rod Hutchinson, dupa spusele lui Marcus ar mai fi Minamino, tot el spune ca doza folosita era de 1 ml din ficare, mai putin din Minamino unde folosea o doza mai crescuta, posibil 20-30 ml pe kilogram. Cu siguranta reteta a suferit modificari de-a lungul timpului, de altfel nici lichidele de la Rod nu mai sunt identice 100%.

Specifica la un moment dat ca din cauza faptului ca folosea cate 1 ml din cele 3 amestecuri ale lui Rod, mirosul nu era foarte pregnant si acest lucru deranja pescarii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: