CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 02, 2023 11:10 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Ficatul, nu este pudra, este ceva in genul fainei de peste normale (costa 45 lei/kg acum 6 ani). Ne-a rămas niște prafuri si lichide, am sesizat ca putem sa le legam si le-am amestecat, a ieșit vreo 4kg de bile care au prins. A fost o dileala, cand faceam bile era un fel de sezatoare, un pahar de vin bun, glume, voie buna :D
Merge si cu pudra, dar te chinui rău, coca este lipicioasa (am făcut pt cârlig)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 02, 2023 2:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Am inteles ce ai introdus in reteta ta; nu obisnuiesc sa folosesc faina da ficat, nivelul proteic fiind sub cel al fainii de peste iar protein concentrat nu ma entuziasmeaza. (nu l-am folosit niciodata)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 02, 2023 2:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Mai nou unii producatori englezi au inlocuit faina de peste cu faina de insecte, eu la min 40% faina de peste nu renunt niciodata, in Belachan am chiar 50% :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 02, 2023 3:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eu cred ca faina de peste este o cutuma a noastră datorata presiunii prețului. Atenție nu spun ca nu este folositoare dar, Meteor a fost o bila buna care nu avea gram de faina de peste. Nu neg ca exemplul mai sus menționat poate fi o excepție de la regula
Nu sunt expert, am făcut niște bile, unele au prins, altele nu, dar nu am gasit care ar fi cauza


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 02, 2023 4:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Daca s-ar gasi mai multe feluri de faina de carne (nu peste), le-as introduce cu drag in mix. Meteor avea si el peste in partea lichida, putin, dar avea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Joi Feb 02, 2023 5:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Anul acesta m-am "prostit" putin si am introdus in partea lichida a mix-ului cu ficat 100 ml (de obicei nu depasesc 50 ml). Iata ce recomandari face J.Backer pe pagina lui oficiala:
Bio Shellfish Base Mix

Incorporating 6 x large eggs

1.5ml Ala Salar, 1.5ml Roast Chicken Flavour, 5ml Liquid Shrimp Extract
1ml Plum, 2-3ml Ala Salar Flavour, 5ml Shrimp Extract (An exceptional recipe!)
2ml Ala Salar & 1ml Crab Flavour & 5ml Liquid Shrimp or Anchovy Extract
1ml Ala Salar Flavour, 0.5ml The Sizz Flavour, 5ml Liquid Shrimp Extract

Oare partea lichida nu sunt bani aruncati degeaba?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Feb 03, 2023 10:55 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Prima mea bila a fost de belachan pe timpul acela foloseam ingrediente de la Meet Carp si Pro Carp, si acum eu o consider cea mai de succes bile pe care eu mi-am făcut-o. Belachan baton luam de la Dragonul Rosu . După 2 ani au început sa dispară din ingrediente, chinezul nu a mai adus belachan, gris solubil a dispărut (bănuiesc ca era gris amestecat cu lapte praf), lichidul Amino PPC de la Pro Carp a dispărut si lichidul nutritiv de belachan (250ml costa 60 lei acum mulți ani, nu era lichidul lor de dipuit), CPK a dispărut. S-a ales praful, am tot încercat alte formule, fără succes, pana m-am oprit. Daca vreau bile belachan cumpăr
La nivel de conversație mă descurc bine in engleza, dar cand citesc literatura de specialitate apar sincopele. Am încercat sa citesc, m-am oprit pentru ca nu înțelegeam corect intr-un interval de timp rezonabil. O alta problema este, ca multe din lichidele lor nu sunt accesibile la noi, in consecință am renunțat ca sursa de inspirație
Eu nu știu sa spun daca 40% faina de peste prinde mai bine/mai mare decât 20%. Acum ceva timp a fost pe acest site o discuție lunga despre aportul lichidelor nutritive. Mi-i s-a spus ca prin fierbere proteina se pierde dar, rămân aminoacizii. Eu am șansa sa am acces la laboratoare din industria alimentara, confirm ca o buna parte din proteina prin fierbere se pierde. Laboratorul nu aveau dotarea sa-mi confirme aminoacizii. Discuția este extrem de complicata, eu ca si inginer mecanic, nu am cunoștințele sa o dezvolt. Avem o buna șansă ca sa facem bile care alunga crapii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Vin Feb 03, 2023 11:34 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Eu totusi cred ca, cantitatea de lichide este strans legata cu cantitatea de ingrediente solubile din mix, un subiect "sensibil'!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Lun Feb 06, 2023 12:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
Dupa o discutie cu JB referitor la dozajul aromelor pe mixul de Belachan, la care mi-a facut mici corectii (mix-ul fiind prea puternic), pot sa afirm ca este un Gentleman!


Fişiere ataşate:
Inked329416089_761916578783360_7879171316854372065_n.jpg
Inked329416089_761916578783360_7879171316854372065_n.jpg [ 15.92 KiB | Vizualizat de 1819 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oldies but Goldies
MesajScris: Mar Feb 07, 2023 8:36 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 15, 2016 7:19 pm
Mesaje: 83
'its almost too strong really as you do not really need chilli and 2 x types of Balachen.
The recipe needs revision.
Have a think….too much….everyone uses too much strong ingredient!

Cred ca are dreptate, dar cum noua ne place sa prindem peste mare, mult si repede ne cam plac ingredientele strong! Totusi am eliminat din mix Chilli si blocul Belachan.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: