CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 21, 2024 5:56 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reteta boilies
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 8:22 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:39 pm
Mesaje: 14
Cum nu mai trece iarna asta lunga , am creat urmatoarea reteta de boilies:
250g faina de sardine si ansoa
150g faina de ficat
100g faina de peste predigerata
150g pesmet
150g faina de porumb fina
100g plasma de sange
50g vitamealo
50g seminte de pasarele
Partea lichida:
100ml Marine17
2ml indulcitor
o lingurita sare
9-10 oua.
Credeti ca se va rula?Ce modificari pot face fara sa ridic mult pretul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies
MesajScris: Dum Ian 24, 2016 11:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
150g faina de ficat? despre ce ficat este vorba? eu am folosit pudra de ficat de la baitshop 50g si era sufficient cat sa dea o super aroma mixului dar avand in vedere ca nu ai alt attractant cred ca merge si 100g.
Inca o intrebare, faina ta de ficat e solubila? pudra de ficat despre care am spus mai sus este, daca ai folosi-o ai avea 400g ingrediente solubile ceea ce ar fi mult mult prea mult.. nu ti s-ar rula bilele.. In contextul asta as scoate blood plasma si as inlocui cu un CLO sau cu un Meggablend sau cu Nectarblend sau cu faina de alune tigrate; ceva grosier care sa iti dea porozitate bilei.

La partea lichida nu am ce comenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 12:47 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Multi pescari cred ca daca reteta contine foarte multe ingrediente este ok.Uite, eu iti propun urmatoarea reteta ,poate o sa produci mixul:1,5 kg gris,1kg faina soia,2kg faina peste,500g glm,2kg red factor sau nectar blend,1kg caseina,500g albumina,500g seminte niger,1kg robin red,50g fructoza,1lingura boia iute,2 linguri sare marina fara iod,1lingura piper macinat proaspat.Este reteta pt. peste mare.(PT. 10 kg mix)-FIR INTINS!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 8:09 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Florin Popa scrie:
Multi pescari cred ca daca reteta contine foarte multe ingrediente este ok.Uite, eu iti propun urmatoarea reteta ,poate o sa produci mixul:1,5 kg gris,1kg faina soia,2kg faina peste,500g glm,2kg red factor sau nectar blend,1kg caseina,500g albumina,500g seminte niger,1kg robin red,50g fructoza,1lingura boia iute,2 linguri sare marina fara iod,1lingura piper macinat proaspat.Este reteta pt. peste mare.(PT. 10 kg mix)-FIR INTINS!


Florin, aproximativ la ce pret iese kilogramul de bile?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 12:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Nu este o reteta ieftina,dar la pescuitul pe care il prefer eu chiar nu ma intereseaza.Prefer calitatea in locul gunoaielor.Mai este si sursa de unde iti cumperi ingredientele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Florin vad ca esti de parere ca multe ingrediente intr-un mix nu sunt neaparat un lucru bun.Eu as merge chiar mai departe spunand ca,de cele mai multe ori,sunt o pierdere de bani.Daca pui "n" fractii de ingrediente intr-un mix nu faci decat sa le anulezi una pe cealalta.Mai bine cateva ingrediente bune si...atat.Pe mine mai pierdut cand,dupa ce ai criticat folosirea prea multor ingrediente,ai venit cu o reteta mai bogata in ingrediente decat cea a lui Octavian. :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reteta boilies
MesajScris: Lun Ian 25, 2016 7:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Eu nu am criticat pe nimeni, mi-am spus doar parerea,iar din punctul meu de vedere o reteta mai simpla si de calitate chiar nu vad.Dar iti mai scriu una folosita de mine ,Claudiu si Catalin in Ungaria.Catalin a prins si pe Varlam cu ea: intre 200-350g pelete COPENS macinate,se ruleaza perfect,CLO, gris, mai folosesc un blend din 11 tipuri de seminte pt. pasari(il produce un crescator),firma ASIAN HOME GOURMET vinde pasta de creveti super,iar in rest ce mai vrei tu.Peletele COPENS sunt super, uleioase,inclusiv DANNY FAIRBRAS pe GIGANTICA,pelete COPENS le da pescarilor.Pt. apa rece foloseste tuica de prune fara zahar,20-40 ml.Firma COPENS este la SIBIU,iar olandezii fac produse bune.Nici nu stii,cati cumpara de acolo, apoi le revand.FIR INTINS!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: