CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:42 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bila critic echilibrata
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 9:51 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Ce inseamna de fapt un boiles critic echilbrat ? Ma intereseaza parerile voastre, desi am intalnit diverse variante cum ar fi
- bila care ridica in coada carligul, datorita unei flotabilitati, dar nu este pop-up
- bila care are o anumita flotabiltate, dar sta pe substrat, fara a ridica in coada carligul
In ambele cazuri dupa cum stim este absorbita mai usor.
Care din cele doua este varianta corecta, conform termenului de critic echilibrat ?

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 2:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 7:56 pm
Mesaje: 10
touche! astept cu mare interes si eu acest raspuns, deoarece cu ti-am spus la ultima intalnire, cred ca unii producatori au inteles gresit termenul de Critic echilibrat, iar altii il fac in altfel... sunt curios si de parerile altora.
Dar ca sa ma dau si eu cu o parere (doar a mea) ... tind sa cred ca critic echilibrat nu inseamna sa atinga substratul... ci sa tina carligul in coada sau pe o parte... dar asta e doar parerea mea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 3:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Un boilies critic echilibrat este cel care anuleaza greutatea carligului. Prin asta, nu numai ca boiliesul devine mai usor de absorbit, dar si carligul devine mai usor de absorbit, odata cu boiliesul. In apa, bila si carligul trebuie sa se scufunde lent.

Boiliesul critic echilibrat sta pe fundul apei, langa carlig, la fel cum sta si o montura om-de-zapada. E un boilies scufundator mai usor sau eventual unul cu flotabilitate neutra. Boiliesurile care se ridica de pe substrat si fac si carligul sa se ridice sunt pop-up-uri.

Asta e teoria. In practica, poti face boiliesuri critic echilibrate venind din doua directii - fie introduci elemente flotante (cum e pluta, sub forma de pudra sau de bila) intr-un mix normal si produci bile mai usoare, fie iei un pop-up si-l adaptezi ca sa se echilibreze cu carligul.

Evident, pop-up-ul in sine nu e un boilies critic echilibrat, dar il poti face sa se comporte ca si cum ar fi. Adaptarea inseamna sa-l tai cu foarfeca, ca sa fie mai mic, sau sa bagi in el niste miez de plumb de la leadcore, ca sa fie mai greu, sau pur si simplu sa-l lestezi cu o alica de plumb pusa intre carlig si pop-up.

Pe aceeasi tema, vedeti si http://carponline.ro/articole/boiliesur ... 5/pagina-7.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 8:36 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Din cate stiu eu boilies-ul critic echilibrat, nu ridica (sic!) carligul de pe substrat, ci doar ii anuleaza greutatea. Se scufunda cu viteza mica si, la orice "adiere" (in momentul hranirii crapul "da din aripi" si creeaza minicurenti in jurul nadei) se misca pe substrat, putandu-se chiar ridica de pe acesta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 9:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, boiliesul critic echilibrat e un boilies scufundator mai usor decat boiliesurile obisnuite date ca nada in jurul lui. Fara sa fie pop-up, contine elemente flotante care il fac mai usor de aspirat. In apa, trebuie sa se scufunde lent.

O descriere clara e data de Danny Fairbrass aici: http://carponline.ro/articole/boiliesur ... 3/pagina-3.

Se poate obtine un efect similar de echilibrare ajustand un pop-up in diverse moduri, dar daca vrem o definitie a boiliesului critic echilibrat, e un boilies lent-scufundator. Pop-up-urile intra in alta categorie.

Greutatea redusa a acestor boiliesuri scufundatoare este ceea ce le face sa fie atat de eficiente. Neplacut de eficiente, ar spune crapii - The Unbearable Lightness of Critically Balanced Boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 11:06 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 7:56 pm
Mesaje: 10
acum vin eu cu o alta intrebare... cuvantul Wafters ce inseamna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 11:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iul 19, 2013 7:56 pm
Mesaje: 10
Vlad Pavlovici scrie:
Da, boiliesul critic echilibrat e un boilies scufundator mai usor decat boiliesurile obisnuite date ca nada in jurul lui. Fara sa fie pop-up, contine elemente flotante care il fac mai usor de aspirat. In apa, trebuie sa se scufunde lent.

O descriere clara e data de Danny Fairbrass aici: http://carponline.ro/articole/boiliesur ... 3/pagina-3.

Se poate obtine un efect similar de echilibrare ajustand un pop-up in diverse moduri, dar daca vrem o definitie a boiliesului critic echilibrat, e un boilies lent-scufundator. Pop-up-urile intra in alta categorie.

Greutatea redusa a acestor boiliesuri scufundatoare este ceea ce le face sa fie atat de eficiente. Neplacut de eficiente, ar spune crapii - The Unbearable Lightness of Critically Balanced Boilies.


deci bila nu atinge stratul.. asa zice si englezul.. ca sta la cativa mm de substrat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 6:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
"Wafters" e un termen dat de Frank Warwick pentru bile critic echilibrate.

Daca iti faci singur boiliesurile critic echilibrate le poti regla in asa fel incat sa stea ridicate de pe fund 1-2mm, cum spune Danny Fairbrass, dar fara sa ridice carligul.

Pentru o firma de nada, asa ceva este imposibil, pentru ca fiecare va folosi bila in alta montura, cu alt carlig etc. - si nu ai cum sa produci ceva care se echilibreaza cu toate monturile si carligele. Ca atare, boiliesurile sunt facute sa fie mai usoare, cu ajutorul elementelor flotante, dar sunt scufundatoare. La genul asta de boilies m-am referit pana acum.

In esenta, fie ca e lent-scufundatoare, cum sunt cele comerciale, fie ca are o flotabilitate neutra, atent calculata in raport cu o anumita montura, cum sunt cele pe care ti le poti face singur, bila critic echilibrata este tinuta pe substrat doar prin greutatea carligului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 7:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
la acest tip de bila pop-up-ul isi mai are rostul oare?.....

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 7:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, bineinteles, poti sa pui un pop-up atat ca element de atractie, cat si pentru a face tot "pachetul" inca si mai usor.

Atat ca ai nevoie de o diferenta mai mare intre bila scufundatoare (critic echilibrata) si pop-up - sa zicem bila critic echilibrata de 20mm cu pop-up de 12mm, maxim 14mm. Daca pui un pop-up de 16mm, pop-up-ul poate ridica dupa el si bila critic echilibrata, care e mai usoara decat o bila normala.

Trebuie neaparat sa verifici cum se echilibreaza boiliesurile inainte sa arunci (sau sa plantezi) montura.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: