CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 10:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 7:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Boiliesul critic echilibrat cu granule de pluta, folosind dozajul granulelor de pluta... X, au o anumita greutate imediat dupa rulare si pot avea o alta greutate dupa 2-3-x luni de la rulare, daca sunt lasate la uscat. Ideea este ca aceste boiliesuri sa fie mai usor de aspirat de catre crap, chiar daca ar mai trebui ajustat ceva la montura...
Shabaz, incercand waftersuri, a observat ca acestea ridica in coada carligul sau il tine intr-o parte. Insa, asa cum a precizat Vlad, nu toate boiliesurile se vor potrivi la fel, cu orice montura sau orice carlig...logic.
Personal, am rulat pe acelasi mix si boiliesuri de fund si boiliesuri critic echilibrate si pop-up-uri. Bila de fund, daca o arunci intr-un vas cu apa se duce repede la fund, bila critic echilibrata se duce mai incet, iar cand atinge fundul vasului se mai ridica nitel de pe fund si apoi coboara din nou, iar pop-up-ul, pluteste.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 7:34 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
multam de raspunsuri.... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 10:45 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am publicat astazi o recenzie la boiliesurile critic echilibrate produse de Select Baits, in care am explicat in cel fel se pot numi "critic echilibrate". Vedeti http://carponline.ro/recenzii/select-hook-baits-88093.

Alte firme pot avea formule de lucru diferite, pe alt tip de mixuri, mai apropiate de mixurile de pop-up.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bila critic echilibrata
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 8:42 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Da, am observat si eu la Boiliesurile critic echilibrate - Belachan, ca sunt mai moi decat altele din gama Select Baits. Desi observi granulele de pluta, desi stii ca existand aceste granule de pluta in boilies, daca arunci un astfel de boilies intr-un recipient cu apa o sa observi ca ochiul te poate insela si sa spui ca bila coboara ca o bila de fund. Insa nu este asa, daca ai o atentie mai mare, observi ca totusi este o bila critic echilibrata. La cantarire, poate avea aceeasi greutate de 5 gr, dar aceasta fiindca nu ai cantarul care sa-ti arate si yecimalele in mg... ;) Daca le faci acasa - home made, nu toate granulele de pluta se vor repartiza uniform in fiecare bila. De aceea sunt si diferente mici intre o bila si alta.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: