CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mai 23, 2024 11:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Dec 15, 2016 11:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Marian,

Mulțumesc pentru răspunsuri atât ție, cât și lui Vlad.

Mă bucur să văd că există suport științific în domeniul nadelor și oameni care își pot argumenta afirmațiile la acest nivel (http://www.fao.org/fileadmin/user_uploa ... rpT4-2.pdf).
Fişiere ataşate:
Selection_008.png
Selection_008.png [ 27.39 KiB | Vizualizat de 7669 ori ]

Este nevoie de oameni ca tine, ca Vlad, ca Mark etc. care să înlăture "vălul magic" cu care unii producători de nadă își acoperă produsele.

Ce mi se pare foarte interesant, înainte de considerațiile științifice, este că Mark face unele afirmații în prima parte a articolului care vin să demonteze unele mituri ale producătorilor de nadă și chiar să-i demonizeze pe aceștia, în condițiile în care la acea vreme el avea propria firmă de nadă și chiar una de succes. Nu-mi dau seama dacă asta făcea parte dintr-o strategie de comunicare sau au fost scăpări.

Vlad, ai idee dacă Mark a publicat rețete de boilies (nu neapărat celebrele T1, Super K etc.)?

Departe de mine gândul să contest cunoștințele lui Mark McKenna în conceperea boilies-urilor. Rezultatele (capturile) sale sunt grăitoare, însă adevărata utilitate a acestor discuții academice ar fi materializarea lor în rețete pe care să le poată folosi oricine (chiar dacă nu este interesat de enzime, aminoacizi esențiali, macronutrienți, micronutrienți etc.). Altfel, va exista întotdeauna suspiciunea că una zice (duce discuția în zona savantă și dacă nu înțelegem, ca să nu ne facem de râs, îi dăm dreptate și astfel îi validăm autoritatea) și alta face (cine știe ce conțineau boilies-urile cu care pescuia/pe care le comercializa și dacă erau construite conform celor enunțate de el).

Atunci când există un interes comercial clar, nu poți să nu te întrebi dacă într-adevăr lucrurile stau chiar așa. Cea mai bună paralelă care îmi vine acum în minte este cu Smart TV-urile: au o mulțime de funcții și tehnologii incorporate (4K, 3D, internet etc.) dar în 90% din cazuri folosim doar cele cinci butoane clasice: on-off, volume up/down, channel next/prev.

Într-un alt articol (http://carponline.ro/articole/misterele ... oreceptiei) Mark spune: "S-ar putea să mai fi auzit observația asta, că 10% dintre pescari prind 90% din pește." (care este o adaptare a principiului lui Pareto - 80/20). Având acest principiu în minte, mă întreb: oare nu cumva 10% dintre ingrediente prind (dau rezultate) în 90% din cazuri, iar restul de 90% dintre ingrediente ne sunt vândute prin marketing?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 16, 2016 10:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Victor Costache scrie:
Vlad, ai idee dacă Mark a publicat rețete de boilies (nu neapărat celebrele T1, Super K etc.)?

Seria de articole pe care am inceput sa o public zilele astea e povestea formularii unei retete, care apare in finalul seriei. Alte retete nu stiu sa fi publicat.

Victor Costache scrie:
cine știe ce conțineau boilies-urile cu care pescuia/pe care le comercializa și dacă erau construite conform celor enunțate de el

Mie mi se pare de apreciat cand un producator de nada pune in circulatie o informatie utila, cum face Mark McKenna. M-as bucura sa vad cat mai multi producatori facand asta, pentru ca de aici poti sa inveti ceva.

Victor Costache scrie:
oare nu cumva 10% dintre ingrediente prind (dau rezultate) în 90% din cazuri, iar restul de 90% dintre ingrediente ne sunt vândute prin marketing?

Principiul lui Pareto nu se aplica aici. Majoritatea ingredientelor comercializate au aplicatii utile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 16, 2016 11:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Seria de articole pe care am inceput sa o public zilele astea e povestea formularii unei retete, care apare in finalul seriei. Alte retete nu stiu sa fi publicat.
Perfect! Aștept cu mare interes continuarea. Transpunerea în practică urmată de obținerea unor rezultate concludente (pești capturați) reprezintă validarea bazei teoretice. În final asta este ceea ce contează: peștii pe care i-ai pus pe saltea valorificând informațiile și echipamentele pe care le ai.

Vlad Pavlovici scrie:
Mie mi se pare de apreciat cand un producator de nada pune in circulatie o informatie utila, cum face Mark McKenna. M-as bucura sa vad cat mai multi producatori facand asta, pentru ca de aici poti sa inveti ceva.
În mod cert. Producătorii de nadă (boilies în special) cred că ar câștiga cel mai mult la capitolul credibilitate dacă ar pune la dispoziția publicului (clienților) astfel de informații.

De ce nu avem producători de nadă autohtoni care să scrie articole similare? Ori pentru că nu există producători care să aibă cunoștințe atât de vaste și aprofundate pe care să le poată prezenta corect și coerent, ori pentru că este mai simplu să-și convingă clienții (să le câștige încrederea) prin:
- poze cu pești capturați cu nada lor
- rezultate la concursuri
- reduceri
- mesaje de genul "nada noastră este optimizată pentru apele din România".


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 16, 2016 11:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Victor,dreptatea este undeva la mijloc, in legatura cu multitudinea de ingrediente pe care multi se lauda ca o folosesc in mixuri.Sunt partide cand poti sa folosesti in mix toate minunile, ca pestele este indiferent.Eu cred ca firmele cu nume folosesc lucruri simple, dar reclama este mare, goana dupa bani la fel.Ca si in orice domeniu fiecare vrea sa para interesant.Firma lui Mark Mackena a dat faliment din cate stiu, poate tocmai ca facea bile prea bune.Solarul este pe duca, Nutrabaits la fel.Daca te uiti peste mixurile Imperial Bait lucrurile sunt simple.Dar poate cel mai bun exemplu este Terry Hearn,care a inventat un mix de calitate, atragator, prinde, nu se taie, se vinde bine de atata timp.In ziua de azi peste tot vezi numai hidrolizate, belachan si alte figuri, dar toate sunt laudate in concursuri unde meseriasii arunca tone in apa.In primele partide pe Sarulesti, celebrul Tim Paisley,nu a prins nimic cu celebrul mix Grange Csl de la Mainlaine, dar tot cu acel mix a dat lovitura.Asa ca, tu ai perfecta dreptate cu butoanele!Numai bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 16, 2016 11:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Florin, n-are legatura cu topicul de fata si sper sa nu intelegi gresit si sa nu te superi ca-ti spun, dar informatiile pe care le ai nu sunt corecte.

Florin Popa scrie:
Firma lui Mark Mackena a dat faliment din cate stiu

Solarul este pe duca, Nutrabaits la fel

cel mai bun exemplu este Terry Hearn,care a inventat un mix de calitate

In primele partide pe Sarulesti, celebrul Tim Paisley,nu a prins nimic cu celebrul mix Grange Csl de la Mainlaine, dar tot cu acel mix a dat lovitura.

Mark McKenna n-a dat faliment, si-a inchis firma ca sa-si deschida o alta afacere si a vandut retetele, care sunt acum produse de Bankbug, Nutrabaits nu e pe duca, doar si-a schimbat proprietarul, Terry Hearn n-a inventat Source (daca la el te referi), Source e creatia lui Marcus Watts, iar Tim Paisley - la prima lui partida pe Sarulesti - a pescuit cu doua sortimente de boilies de la Mainline (Fruitella si Grange Red, adica Grange cu adaos de Robin Red) si a prins foarte bine, a luat doi crapi in jur de 20kg chiar in prima zi, iar in final a prins celebrul exemplar de 33,4kg.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 17, 2016 12:18 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Florin Popa scrie:
Firma lui Mark Mackena a dat faliment din cate stiu, poate tocmai ca facea bile prea bune.
Să zicem că Mark nu era un strălucit om de afaceri, deși noi nu putem ști cu certitudine ce a fost acolo. Dispariția companiei Baitcraft (rețetele fiind preluate de Bankbug http://www.bankbug.co.uk/baitcraft/) nu anulează cunoștințele sale și nu invalidează informațiile pe care Mark le-a publicat despre conceperea nadelor. Dacă ar fi scris un articol despre managementul afacerilor sau etica în afaceri, probabil că nu l-aș fi citit.

Legat de ceea ce se întâmplă pe piața producătorilor de nadă, nu pot să-mi înlătur suspiciunile, din moment ce, deși nada este pentru pești, pescarii sunt cei care o cumpără. Dintre companiile care activează în domeniul pescuitului (în special pescuitul la crap), producătorii de nadă exploatează cel mai bine mirajul capturii capitale.

Astfel de articole au rolul să ne informeze. Apoi, dacă procesăm informația - adică gândim - pentru că așa cum spunea tot Mark într-un alt articol "Informația nu ține loc de gândire.", începem să deosebim diletanții de cei care știu ce vorbesc și produsele de calitate de cele care aduc peștii direct în saltea imediat ce ai desfăcut pe malul lacului punga de boilies cumpărată din magazin.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 17, 2016 8:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Imi cer scuze pentru informatiile gresite,eu asa am stiut ca s-au intamplat lucrurile.Eu vad lucrurile foarte simplu,iar pt. cei care despica firul in ... spor la treaba.Este iarna si cumva trebuie sa fim in fenomen iar aceste discutii sunt foarte bune,dar in basmele lui Ispirescu nici copiii mei de la scoala nu cred, adica retete miraculoase.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 17, 2016 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Eu vad lucrurile in felul urmator: luam balta x sa spunem cu 30 de pescari. Toti au la dispozitie aceeasi cantitate de nada dar si aceleasi bile, deci aceeasi reteta. Intotdeauna o sa fie din cei 30 un clasament. Concluzia o trage fiecare cum vrea...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 17, 2016 9:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 12, 2013 10:18 pm
Mesaje: 362
Localitate: Satu Mare
Opre Ovidiu scrie:
Eu vad lucrurile in felul urmator: luam balta x sa spunem cu 30 de pescari. Toti au la dispozitie aceeasi cantitate de nada dar si aceleasi bile, deci aceeasi reteta. Intotdeauna o sa fie din cei 30 un clasament. Concluzia o trage fiecare cum vrea...


De acord Ovidiu , dar diferenta intre ei ar fi mai mare daca ar pescui fiecare cu ce are mai bun :D

_________________
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 18, 2016 6:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Opre Ovidiu scrie:
Eu vad lucrurile in felul urmator: luam balta x sa spunem cu 30 de pescari. Toti au la dispozitie aceeasi cantitate de nada dar si aceleasi bile, deci aceeasi reteta. Intotdeauna o sa fie din cei 30 un clasament.
Pentru a avea un clasament relevant, ar trebui ca balta să fie echilibrată. Altfel, dacă doar pe culoarul lui Usain Bolt ar fi gropi și vânt din față, sunt mari șanse să nu termine pe locul I.

Totuși, să nu uităm că articolul lui McKenna nu este despre pescari, ci despre nadă.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: