CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Apr 29, 2024 1:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fruit Factor 6
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 1:54 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Salut Vlad ,am o intrebare in legatura cu fruit factor6 ,din interviul cu Mike Willmott ,am inteles ca acest produs va mentine aroma bilelor pe fundurile miloase .Ma lovesc de aceasta problema , pe unul din locurile pe care pescuiesc ,este un strat foarte subtire de mil ,dar foarte urit mirositor .Am observat ca am mai multe trasaturi ,daca schimb bila de cirlig ,la fiecare ora .Si la pop up am aceeasi problema .In cazul in care voi adauga peste bilele de cirlig ,inclusiv pop ups, un pic de aroma lichida in care am dizolvat o lingurita de fruit factor 6 ,voi scapa de mirosul milului ? Mentionez ,pescuiesc numai cu bile ready made , locuiesc in Canada ,la noi este foarte greu sa gasesti ingrediente pentru a produce boilies .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 2:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Ma lovesc de aceasta problema , pe unul din locurile pe care pescuiesc ,este un strat foarte subtire de mil ,dar foarte urit mirositor .


Aceasta este o problema care se atenueaza prin re-hidratarea boilies-urilor. Iar unul dintre cele mai bune lichide de folosit aici este "zeama de canepa". Mai multe iti poate spune Vlad care, daca nu ma-nsel, chiar are un articol pe tema asta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 2:09 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Vali, n-am incercat sa folosesc niciodata Fruit Factor 6 intr-un dip, nu stiu ce efect ar avea. In boilies, are o aroma intensa si foarte placuta, pe care o simti imediat si care, intr-adevar, se pastreaza bine.

Nu l-am vazut recomandat de nimeni ca ingredient pentru dipuri, dar da-i un mesaj lui Mike Willmott si sunt sigur ca te va lamuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 2:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut-Paul scrie:
Aceasta este o problema care se atenueaza prin re-hidratarea boilies-urilor. Iar unul dintre cele mai bune lichide de folosit aici este "zeama de canepa".


Zeama de canepa e folosita in primul rand ca atractant, dar daca suprasaturezi un boilies cu zeama de canepa (sau cu Minamino sau cu orice lichid subtire care patrunde in profunzime), atunci va absorbi intr-adevar mai putine resturi de sedimente si isi va pastra mirosul mai mult.

Un palatant ca Fruit Factor 6 are insa avantajul ca poate fi folosit in boiliesuri tari. Dipuirea ia timp (la Minamino, poate lua cateva luni) si inmoaie boiliesul, oferindu-i ciortanului o masa usoara.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fruit Factor 6
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 3:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Opinia mea e ca nu rezolvi ecuaţia doar preparând un dip în care dizolvi Fruit Factor 6. Apropo de asta, cu bilele pe care le dai ca nadă (şi care sunt cel puţin la fel de importante ca şi bila de cârlig) ce faci? Cred ca e suficient să ai un boilies atât de dur cât sa rămână pe firul de par la atacul albiturii, şi suficient de dipuit, astfel încât sa nu poată trage mirosul de mâl.
În orice caz, ştiu despre ce vorbeşti. Mi s-a întâmplat să am (sau sa mi se pară ca am) aceasta problemă când pescuiam cu bile foarte deshidratate, încercând astfel, ma rog…plus alte tehnici sa mă adresez cu precădere peştelui mare.
Reacţia normala a unui boilies – mai ales deshidratat fiind, odată ajuns în apa e sa se rehidrateze, iar daca zona pe care ajunge e mâloasă sau plina de vegetaţie moartă, etc, acesta poate căpăta un miros greu, neplăcut, ce poate fi neatractiv pentru crap. Soluţia pe care am aplicat-o a fost sa-mi rehidratez boiliesurile. Eram pe baltă, când am decis sa fac asta. Scosesem o lanseta pentru a o muta în alt loc, iar boiliesul de la cârlig mirosea îngrozitor a mâl. Aşa ca am turnat apă din lac peste câteva kg de boilies şi verificam periodic gradul de rehidratare. Nu vroiam sa le rehidratez prea tare ca pierdeam un element important si anume duritatea (daca nu te interesează acest aspect, le poţi lăsa la rehidratat mai mult, pana când apa / lichidul pătrunde mai mult in substanţa boiliesului). E clar ca ele vor continua sa se rehidrateze şi in baltă, odată ce sunt date ca nadă, dar cel puţin prima parte este deja hidratata si e mai greu sa tragă miros de mâl. O alta varianta mult mai buna e rehidratarea boiliesurilor cu ajutorul lichidelor nutritive, acasă, cu ceva timp înaintea partidei. Cred ca e suficient ca aceste lichide să pătrundă 3 – 4 mm în substanţa boiliesului pentru a contracara intr-o oarecare măsura ca acestea sa fie afectate de mirosul despre care vorbeşti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fruit Factor 6
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Multumesc pentru raspunsuri ,mentionez ,pe locurile pe care pescuiesc ,nu exista peste mic ,iar media crapilor este de 8-10 kg , destul de des si de 14-18 kg. Nu am posibilitate sa-mi fac singur bile ,dau numai cu ready made ,de nadit ,parti blend ,method mix ,bile Meteor si N-gage xp .Pe acest loc unde este mil ,folosesc in majoritate pop ups de la Nash - ananas si snow men Meteor cu Hellraisers. Fruit factor 6 as fi vrut sa il folosesc intr-un dip ,pentru a indeparta mirosul neplacut de mil .Am sa va tin la curent , daca functioneaza .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fruit Factor 6
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 9:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Buna Vali,
daca vrei neaparat sa folosesti un dip, iti recomand cu incredere FeedStim XP (mai ales ca vad ca ai acces la nada CCMoore)
Am folosit acest lichid, si pare sa anuleze intr-o buna masura efectul malului.
Un alt lichid care te ajuta in aceasta problema este sosul de soia. Incearca insa sa alegi unul mai subtire pentru a intra cat mai mult in bile


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fruit Factor 6
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 1:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Multumesc Paul ,ideea cu soya suna bine ,am sa incerc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fruit Factor 6
MesajScris: Vin Sep 06, 2013 6:12 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Am reusit sa-mi procur citeva kg. de mix Meteor, as putea adauga fruit factor 6 in acest mix ? Daca da care este cantitatea optima ? Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fruit Factor 6
MesajScris: Vin Sep 06, 2013 2:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Doza recomandata este de 2 lingurite pe Kg de mix.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: