CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:40 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: refolosirea boiliesului de carlig
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 5:24 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Daca pastrez boiliesurile de carlig in dipul cu aroma din care sunt facute,le pot pune in recipient si la urmatoarea partida sa fie refolosit cu aceeasi atractivitate?Si inca o intrebare legata tot de boiliesurile de carlig dar si de cele tari,se poate folosi si alt dip,nu neaparat cu aroma din care este realizat boiliesul?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 21, 2013 5:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
valter scrie:
Daca pastrez boiliesurile de carlig in dipul cu aroma din care sunt facute,le pot pune in recipient si la urmatoarea partida sa fie refolosit cu aceeasi atractivitate?


N-am tinut niciodata un boilies de carlig folosit de la o partida la alta si, sincer sa fiu, n-as face asta, dar am avut partide in care am refolosit un boilies de carlig cat am putut de mult. De exemplu, s-a intamplat sa prind doar la un anumit pop-up si borcanul era pe terminate. La inceputul partidei, schimbam pop-up-ul dupa fiecare peste si aruncam cu larghete pop-up-ul "uzat" in stuf. La sfarsitul partidei, terminasem borcanul si umblam prin stuf dupa pop-up-urile aruncate cu cateva zile in urma, care acum mi se pareau ca noi.

valter scrie:
Si inca o intrebare legata tot de boiliesurile de carlig dar si de cele tari,se poate folosi si alt dip,nu neaparat cu aroma din care este realizat boiliesul?


Se poate folosi si alt dip. La fishmeal-uri, de exemplu, ai la dispozitie o multime de lichide nutritive sau combinatii de lichide, cu sau fara aroma. De exemplu, extracte de peste (cum e L030), ficat lichid, extracte de crustacee (cum e belachanul) lichid, compusi amino (cum e Minamino) sau combinatii de mai multe lichide. Dipurile pe care ti le poti face singur pot fi mai bune si mai ieftine decat multe dipuri comerciale.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 6:53 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Vreau sa dipuiesc sau sa adaug un lichid hranitor la niste boiliesuri de carlig cu aroma de libelule pentru a le spori atractivitatea si a avea un raspuns cat mai rapid avand in vedere ca partidele mele sunt de 12 ore.M-am gandit sa folosesc dipul robin red (dynamite baits) sau lichidul hranitor de la select baits.Ce varianta ar fi mai indicata?sau daca exista si altele,as fi interesat sa le stiu.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 7:10 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
E imposibil de raspuns in termenii astia. Intr-o partida de 12 ore, esenta problemei e daca poti sa localizezi pestele in asa fel incat sa-i pui momeala in fata. Daca poti sa faci asta, cred ca oricare dintre dipurile enumerate de tine e suficient de atragator.

Teoretic, aroma de chironomide la care (banuiesc ca) te referi nu e cunoscuta pentru cine stie ce atractie rapida. As folosi cu totul alte arome sau combinatii de arome, dar e irelevant. Conteaza mai mult cum pescuiesti decat cu ce pescuiesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 7:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Am optat pt aroma de chironomide pentru ca balta respectiva abunda de aemenea vietati si deci este o sursa naturala de hrana pt crap.Mai folosesc si boiliesrile de la select baits ''meat and fish'' dipuite ,la care intentionez sa adaug si pasta de boilies cu aceeasi aroma,tot pt atractivitate rapida

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 7:16 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
valter scrie:
Am optat pt aroma de chironomide pentru ca balta respectiva abunda de aemenea vietati si deci este o sursa naturala de hrana pt crap.


As opta pentru altceva, cu eficienta certa.

Am mari indoieli ca pestele asociaza chironomidele din balta cu aroma de chironomide dintr-un boilies fiert.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 7:18 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Ok.Care ar fi varianta ?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 7:20 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Un pop-up foarte bun (cel mai eficient pe care l-ai testat pe lacul respectiv), intr-o montura Withy Pool, pe o farfurie de Partiblend, pusa la botul pestelui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 7:26 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Multumesc.Din tot angrenajul,va fi greu sa pun farfuria cu seminte langa montura avand in vedere ca nu folosesc nici navomodel si nici barca.Singura solutie este prastia..

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 22, 2013 8:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
valter scrie:
Multumesc.Din tot angrenajul,va fi greu sa pun farfuria cu seminte langa montura avand in vedere ca nu folosesc nici navomodel si nici barca.Singura solutie este prastia..

sau saculeti solubili, lansati in acelasi loc, dupa care plasezi si montura tot acolo......asta daca distanta de pescuit nu este foarte mare..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: