CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 6:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: reteta bile
MesajScris: Dum Aug 25, 2013 9:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 25, 2013 9:14 pm
Mesaje: 5
buna! in primul rand as dori sa va felicit pt rezultatele avute in partidele de pescuit si tot odata pentru acest forum.
As dori sa va cer ajutorul pt realizarea a 2 tipuri de bile, 1 pe baza de belachan si celalalt meat&fish produse din gama select baits. Daca puteti sa imi spune ti ce ingrediente si ce cantitate sa folosesc pt prepararea acestor bile atat pt carlig cat si pt nadire ,cat si pt conservarea acestora, v as fi foarte recunoscator.inteleg ca sunt componente care sunt tinute secret, nu pretind sa mi le spunteti pe acelea dar dorec daca se poate sa imi dati alternative , o reteta care ati folosit o dumneavoastra si stiti ca functioneaza.
Va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 7:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ceea ce ceri cred ca e imposibil sa afli, poate doar ingrediente pe care le au majoritatea mixurilor

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 9:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Spre deosebire de alte firme producatoare, Select Baits afiseaza o lista de ingrediente continute in mix.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 12:24 pm 
Informatii le poti gasi aici:
http://www.selectbaits.com/produse/mixuri/belachan-666
http://www.selectbaits.com/produse/mixuri/meat-fish-665, sau
poti lua contact cu reprezentantii SelectBaits sau BigFish care-ti vor oferi cu siguranta toate detaliile posibile.
Ca sfat foloseste HandyPack-urile SelectBaits si nu vei mai avea dureri de cap in ceea ce priveste conceperea/realizarea de noi retete. Fire-ntinse!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 12:48 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 25, 2013 9:14 pm
Mesaje: 5
salut intelg ca nu se poate sa aflu reteta de la select baits . credeam ca unu din voi imi poate impartasii reteta lui proprie care o foloseste cu succes. va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 1:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
razvan scrie:
buna! in primul rand as dori sa va felicit pt rezultatele avute in partidele de pescuit si tot odata pentru acest forum.
As dori sa va cer ajutorul pt realizarea a 2 tipuri de bile, 1 pe baza de belachan si celalalt meat&fish produse din gama select baits. Daca puteti sa imi spune ti ce ingrediente si ce cantitate sa folosesc pt prepararea acestor bile atat pt carlig cat si pt nadire ,cat si pt conservarea acestora, v as fi foarte recunoscator.inteleg ca sunt componente care sunt tinute secret, nu pretind sa mi le spunteti pe acelea dar dorec daca se poate sa imi dati alternative , o reteta care ati folosit o dumneavoastra si stiti ca functioneaza.
Va multumesc anticipat


Poti sa incerci sa copii cele 2 mixuri, dar nu vei reusi sa faci mixuri identice (doar daca esti foarte norocos).
Nu am incercat sa copii mixurile mentionate mai sus, dintr-un motiv foarte simplu: Daca as folosi acelasi nivel de atractanti naturali care se gasesc in mixurile respective, as iesi mai scump decat daca as cumpara mixul de la Select Baits, fara sa mai iei in considerare fractiile cu care ramai si munca de a amesteca ingredinetele. In plus, mergi linistit la pescuit, stiind ca ai o nada foarte buna.

Altfel, poti incerca mixul despre care am discutat aici:http://carponline.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=279 ca o alternativa. E un mix solid, cu un nivel al atractantilor mediu (50g).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Lun Aug 26, 2013 6:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 25, 2013 9:14 pm
Mesaje: 5
paul vb de reteta aceasta?

Faina predigerata - 100 g
LT94 - 300 g
WPC - 75 g
Full fat soya - 100 g
CLO - 150 g
Gris - 100 g
Supergold - 100 g
Varec - 100 g
Belachan - 50 g
Marine 17 - 30 ml
Ulei vegetal - 20 ml

Cost total ~31 ron / kg

Imi zici te rog cam de la ce producatori sa cumpar toate astea si inca cv astea ies bile solubile sau tari, pot pune si pe carlig si sa nadesc cu ele? multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Mar Aug 27, 2013 8:33 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
razvan scrie:
Imi zici te rog cam de la ce producatori sa cumpar toate astea si inca cv astea ies bile solubile sau tari, pot pune si pe carlig si sa nadesc cu ele? multumesc

Cauti pe bigfish.ro ingredientele iar bilele ies tari, daca adaugi cam 8 oua medii/kg+partea lichida. Vrei solubile, atunci in loc de oua pui 1/2 apa+1/2 lapte de porumb si le lasi la uscat 2-3 saptamani, fara sa le mai fierbi, ca in cazul bilelor tari.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Mar Aug 27, 2013 10:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
As merge pe reteta initiala, asta doar din cauza faptului ca am pescuit cu ea si e foarte buna.
Totusi, incearca sa faci un cost estimativ inainte sa cumperi (s-ar putea sa nu iesi cu mult mai ieftin)

Faina predigerata 75g
LT94 300g
WPC 75g
Full Fat Soya Flour 100g
CLO 150g
Gris 100g
Faina de porumb 100g
Pudra de canepa 50g
Kelp Powder (Varec) 50g

Aditiv Pudra (Belachan) 50g

Parte lichida pentru 8 oua:
Atractant lichid (Belachan) 40ml
Aroma (Poti folosi ce vrei) 10ml
Ulei (preferabil de peste) 15 ml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: reteta bile
MesajScris: Mar Aug 27, 2013 12:09 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@razvan

Ingredientele se gasesc si la alte magazine in afara BigFish si s-ar putea sa fie si mai ieftine. Un exemplu este MeetCarp.ro. Avantajele "bilelor" facute de tine sunt, primo, ca stii exact ce ai pus in ele si, secundo, ca poti umbla usor la reteta in cazul in care te nemultumeste sau vrei sa schimbi ceva.

Totusi sa stii ca, la ora actuala, sunt destui "producatori" de bile care vand kg. undeva sub 40lei (in functie de cantitate acesta poate ajunge chiar si la 30 lei), iar bilele, cel putin pentru partidele "de placere", sunt super o.k. Nu stiu daca am voie, sper sa nu se considere reclama, iti dau doar 2 nume: Bogdan Dragan si Cornel Serbu. Iar la banii astia, cel putin pentru mine unul, nu merita toata osteneala care inseamna rulatul bilelor (sigur, pentru unii, rulatul bilelor e o placere).

Oricum, in opinia mea, pentru o partida reusita, in primul rand conteaza localizarea pestelui, al 2-lea strategia de nadire si, de abia dupa aceea, nada pe care o folosesti. Vorba lui Vlad (ca la el am auzit-o prima oara): o nada slaba folosita bine iti poate salva o partida, pe cand o nada, oricat de buna, folosita prost inseamna, de regula, un esec.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: