CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 4:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 3:42 pm
Mesaje: 11
Salutare,

Am urmatoarea reteta si as vrea sa stiu daca ingredientele "se potrivesc" unele cu altele sau daca exista evetuale greseli legate de ingrediente, daca merg impreuna sau daca eventual ingreuneaza procesul de rulare. Scopul este un boilies cat mai ieftin si de cursa lunga. Ca mentiune boiliesurile rezultate nu se fierb ci doar se usuca cateva saptamani.

faina de secara 100gr
faina de soia 150gr
meggablend150gr
faina peste predigerata 50gr
piper boabe macinat 30gr
faina carne 200gr
faina de canepa 100gr
faina de sange 70gr

protein complex 100gr
10 oua
o lingura sare de masa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 8:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In general, retetele se discuta pe 1kg de mix. La tine sunt 950g. Ai uitat vreun ingredient?

Nu stiu ce e "protein complex" si ce efect are. De asemenea, cand spui "faina de carne", nu stiu la ce faina te referi.

Daca nu tii neaparat la reteta asta, incearca reteta data de Paul aici: viewtopic.php?f=7&t=279.

In fine, nu inteleg nici aspectul cu uscarea boiliesurilor "de cursa lunga" cateva saptamani, dar fara fierbere. Daca vrei sa produci solubile (care sunt bile de atractie rapida, nu de cursa lunga), trebuie uscate putin, exact cat sa poata fi folosite. Cu cat le usuci mai mult, cu atat se vor dizolva mai incet. Boiliesurile pe care merita sa le usuci cu saptamanile sunt doar cele fierte, in ideea ca prin uscare pot fi mai selective.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 1:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Voi incerca eu o explicatie: rularea bilelor (ca, in acest caz, in care nu se mai fierb, nu se mai pot numi boilies-uri) cu ou si uscarea lor fara fierbere probabil ca se vrea a fi o metoda care sa combine atractia unei nade/momeli ce ramane inca solubila dar nu dispare din apa decat dupa 12-24 de ore sau, uneori, si mai mult. Ceea ce, in opinia mea, nu suna chiar rau, sa ai o bila care rezista toata noaptea dar, concomitent, sa fie solubila!

Problema pe care o vad aici e metoda de uscare a acestor bile inainte ca ele sa se strice (oul e foarte perisabil). O idee ar fi un pod al unei case, casa aflata in plin soare intreaga zi (de vara).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 1:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Poti incerca o combinatie...in loc de 8 oua/kg de mix, incearca 4 iar celelalte 4 inlocuieste cantitatea cu aceeasi ml de lapte porumb+apa. Poti face diverse incercari...

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 2:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Stiu ca suna bine, dar in opinia mea nu e.
Ouale in stare cruda contin un procent foarte mare de inhibitor de tripsina.
Tripsina este enzima produsa de trahtul digestiv al crapului pentru a putea digera hrana.
In acest caz, poate avea loc un blocaj in hranire.
Practic, dupa ce consuma o cantitate de nada, nefiind capabil sa o digere, va crea un blocaj in procesul de digestie si implicit in cel de hranire.

Poti obtine acelasi efect si cu bilele fierte foarte solubile. Construiesti um mix cu un procent de ingrediente solubile de peste 20-25%. Trebuie sa ai grija la celelalte ingredinte pentru a se lega mixul.
O sa ai o bila care devine solubila si din ce in ce mai moale. Poti ajunge pana la desfacerea ei pe fundul apei dupa un anumit timp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 2:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Interesanta informatie, Paul! Nu stiam, multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 3:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut-Paul scrie:
Voi incerca eu o explicatie: rularea bilelor (ca, in acest caz, in care nu se mai fierb, nu se mai pot numi boilies-uri) cu ou si uscarea lor fara fierbere probabil ca se vrea a fi o metoda care sa combine atractia unei nade/momeli ce ramane inca solubila dar nu dispare din apa decat dupa 12-24 de ore sau, uneori, si mai mult.


Cum spune si Paul, se poate face asta cu un boilies care sa aiba o doza mare de ingrediente solubile si sa ramana relativ moale dupa fierbere. Fiind fiert, nu-l poti numi solubil, dar solubilitatea ingredientelor il face sa fie atragator si sa se desfaca mai repede decat alte boiliesuri. Belachanul de la Select Baits e un exemplu.

Ideea de a rula boiliesuri cu ou, care sa fie uscate fara fierbere, nu pare sa aiba niciun avantaj la prima vedere - dar sa vedem ce raspunde Razvan.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 7:48 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 3:42 pm
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
Ionut-Paul scrie:
Voi incerca eu o explicatie: rularea bilelor (ca, in acest caz, in care nu se mai fierb, nu se mai pot numi boilies-uri) cu ou si uscarea lor fara fierbere probabil ca se vrea a fi o metoda care sa combine atractia unei nade/momeli ce ramane inca solubila dar nu dispare din apa decat dupa 12-24 de ore sau, uneori, si mai mult.


Cum spune si Paul, se poate face asta cu un boilies care sa aiba o doza mare de ingrediente solubile si sa ramana relativ moale dupa fierbere. Fiind fiert, nu-l poti numi solubil, dar solubilitatea ingredientelor il face sa fie atragator si sa se desfaca mai repede decat alte boiliesuri. Belachanul de la Select Baits e un exemplu.

Ideea de a rula boiliesuri cu ou, care sa fie uscate fara fierbere, nu pare sa aiba niciun avantaj la prima vedere - dar sa vedem ce raspunde Razvan.



Explicatia domnului de la care am primit reteta pentru inlocuirea fierberii cu uscarea face referire la faptul ca inlaturand fierberea nici unul dintre ingrediente nu isi pierde din proprietati asa cum se intampla la un boilies normal asta fiind de fapt avantajul nemaifiind nevoiti sa adaugam lichide in reteta ceea ce ar duce la cresterea pretului per kilogram.Asa cum spunea si domnul Pavlovici intr-un articol un mix bun trebui sa prinda bine si fara partea lichida .
Intradevar nefiind fierte nu se pot numi boiliesuri ci solubile.
Referitor la complexul de aminoacizi din reteta este vorba de un produs de la Top Secret si se numeste Aminosaure compound produs care in opinia domnului este responsabil de partea de atractie a boiliesului inlocuind orice parte lichida in afara de oua. Pe scurt ar iesi cel putin teoretic o bila solubila nutritiva, datorita fainurilor din compozitie, atractiva datorita complexului de aminoacizi combinat cu solubilitatea rezultata in lipsa fierberii si de cursa lunga datorita uscarii indelungate(o luna sau doua de preferat).
Faina de carne din reteta este pur si simplu faina de carne dar nu m-am gandit sa intreb ce fel de carne.
Ideea retetei este aceea de a fi foarte economica folosind ingrediente de calitate. Calculat ar iesi undeva la 26 27 ron kg de bile in pret intrand si ouale. Preturile ar putea varia avand in vedere ca unele ingrediente se pot lua de la plafar si altele de la o firma al carei nume nu stiu daca am voie sa il postez.
De experimentat inca nu am avut cum neavand la indemana nici masa sau pistol si nici anumite ingrediente care nu am putut sa le gasesc pe stoc decat la ccmoore ceea ce a dus la cresterea pretului pe kg de bile.Vreau sa spun ca sunt la inceput in domeniul producerii propriilor bile si inca nu stiu cum si daca ingredientele se potrivesc unele cu altele sau daca folosirea unora dintre ele ar dauna celorlalte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Vin Sep 06, 2013 3:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dupa parerea mea, reteta ta e o improvizatie, contine ingrediente despre care nu stii nimic, iar informatiile pe care le-ai primit sunt intr-o oarecare masura gresite. La 27 lei pe kilogramul de boilies, nici nu e foarte ieftina pentru un boilies facut acasa.

Iti propun sa mergi fie pe reteta lui Mark McKenna recomandata de Paul, care e consistenta, daca vrei sa-ti produci singur mixul, fie pe un mix consacrat rulat cu un minim de aditivi sau fara nicio parte lichida. In ambele cazuri, vei obtine un boilies bun la un pret acceptabil.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Opinii reteta de boilies
MesajScris: Sâm Sep 07, 2013 6:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 05, 2013 3:42 pm
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
Dupa parerea mea, reteta ta e o improvizatie, contine ingrediente despre care nu stii nimic, iar informatiile pe care le-ai primit sunt intr-o oarecare masura gresite. La 27 lei pe kilogramul de boilies, nici nu e foarte ieftina pentru un boilies facut acasa.

Iti propun sa mergi fie pe reteta lui Mark McKenna recomandata de Paul, care e consistenta, daca vrei sa-ti produci singur mixul, fie pe un mix consacrat rulat cu un minim de aditivi sau fara nicio parte lichida. In ambele cazuri, vei obtine un boilies bun la un pret acceptabil.



Intr-adevar m-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca este mult mai bine sa investesc intr-un mix sau intr-o reteta consacrata decat sa arunc banii pe o reteta despre care nu stiu nimic.
Totusi eu nefacand partide mai luni de 48 de ore nu ar fi mai bine sa ma orientez inspre o reteta din care sa rezulte un boilies atractiv mai degraba decat unul nutritiv care sa inceapa sa lucreze dupa o perioada mai lunga de timp?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: