CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BFM nutrabaits
MesajScris: Mie Sep 11, 2013 5:51 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
azi am observat o diferenta intre mixul BFM la punga de 1,5 si cel la galeata de 10 kg http://clip2net.com/clip/m0/1378913846-clip-136kb.jpg
cel deschis la culoare este la punga de 1,5 kg http://clip2net.com/clip/m0/1378913990-clip-189kb.jpg
in plus daca se cumpara 10 kg de mix la 1,5 kg iesi mai ieftin ca cel la 10kg per total , este un paradox , peste tot produsul in ambalaj mai mic este mai scump .

sunt curios carui fapt se datoreaza aceste diferente de pret si culoare (o fi avand ceva in plus cel la 10 kg inafara galeti :lol: )

ps:nu am observat diferente la pescuit ,cu amandoua am prins la fel (a fost o perioada cand am pescuit doar cu mix la 1,5 kg )

Nicu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Joi Sep 12, 2013 8:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Eu sunt curios de unde ti le-ai comandat :)
Cred ca si momentul in care a fost ambalat mixul comnteaza, adica vechimea si daca a avut contact cu aerul pe unde a stat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Joi Sep 12, 2013 11:49 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Cosmin Nistea scrie:
Eu sunt curios de unde ti le-ai comandat :)
Cred ca si momentul in care a fost ambalat mixul comnteaza, adica vechimea si daca a avut contact cu aerul pe unde a stat.

cele de 1,5 kg sunt cumparate din cj si din oras (cel din poza are 2 saptamani decand l-am cumparat )
cel de 10 kg l-am comandat la big fish si l-am primit ieri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Joi Sep 12, 2013 12:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Nu stiu cat de proaspat poate fi cel de 1,5 kg... poate asta sa duca la diferenta dintre cele doua...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Joi Sep 12, 2013 4:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Conteaza foarte mult modul de ambalare.
O sa iti dau un exemplu concret.
In primavara mi-am facut un mix de boilies.
Dupa ce am rulat o parte din el, ce a ramas a stat intr-o galeata verde inchisa ermetic, iar o parte intr-o punga sigilata, dar transparenta.
Dupa 2-3 saptamani, mixul din punga era cu mult mai deschis decat cel din galeata.

Culoarea nu e un indicator de prospetime. Unele ingrediente isi schimba culoarea in timpul anului. Faina de peste isi schimba culoarea in functie de perioada anului cand a fost recoltat pestele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Joi Sep 12, 2013 6:23 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
va multumesc frumos pentru raspunsuri, m-ati lamurit complect in cazul diferentei de culoare . nu ma deranja ca este diferit la culoare pentru ca am o increderetotala in BFM si TRIGA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Vin Sep 13, 2013 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
revin cu o intrebare .
stiu ca este greu de realizat solubile pe mixul BFM , imi puteti recomanda o reteta bazata pe mixul BFM sau un mix care se ruleareaza cat de cat ok si este asemanator cu BFM de la nutrabaits, vas fi recunoscator !


am luat decizia sa folosesc in aceasta partida BFM (am deja 15 kg mix BFM si celelalte ingrediente necesare )

am rezervare pe cetariu din 22 -pana in 27 stand 3 si din cate am inteles suntem exact dupa concurs, am decis sa incep o nadire cu solubile dupa care sa continui cu home made

multumesc anticipat!

Nicu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BFM nutrabaits
MesajScris: Sâm Sep 14, 2013 7:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nicu, expunerea la lumina poate schimba culoarea unui mix, daca mixul contine anumite ingrediente. Un exemplu e pudra de ardei rosu (chilli powder), care se decoloreaza. Dintr-un rosu aprins, foarte frumos, devine maroniu si mat, fara stralucire.

Daca introduci in mix o doza mare de chilli powder (5-10%) si expui mixul la lumina continua, cum e cazul mixului care e ambalat in pungi transparente, efectul de decolorare e suficient de puternic incat sa schimbe toata culoarea mixului in cateva saptamani, fara ca mixul sa fie vechi.

Bineinteles, pot fi si alte motive. BFM si-a schimbat culoarea cu cativa ani in urma, ma refer la boiliesurile shelf-life, care erau complet diferite de ceea ce sunt astazi. Ma refer doar la culoare, nu la calitate - n-am pescuit cu BFM-urile noi, n-am idee cum sunt.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: