CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mai 17, 2024 6:35 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 10:55 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 2:15 pm
Mesaje: 22
Localitate: Timisoara
Poti inmuia pamant de pe malul baltii cu acid citric diluat. Si il arunci cu spombul... La stationar tehnica asta e folosita des dar cu alte substante...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 11:20 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
liviu28 scrie:
Am citit si am recitit, sunt fascinate de informatile pe care le deti despre morfologia si chemoreceptia crapului, si am reusit sa trag o concluzie Bila perfecta nu exista...
Există boilies-ul perfect, doar că nu îl putem realiza cu tehnologia actuală și încă nu avem toate informațiile necesare. Multitudinea de parametri variabili care influențează crapul face practic imposibil să avem răspuns - să schimbăm, să ne adaptăm suficient de rapid - pentru fiecare caz în parte. De aceea, orice informație pe care o avem, ne poate ajuta să luăm decizia corectă în situația dată, crescându-ne șansele, fie că vorbim despre achiziționarea unui boilies de nădit sau pentru cârlig, conceperea unei rețete, strategia de nădire, montură, localizare...
liviu28 scrie:
[...]
O sa fat toate aceestea pentru a vedea daca exista o diferenta fata de cea ce facem pana acum, Foloseam acceiasi bila si la nadit si la carlig
Astept pareri
Oricât am discuta noi aici și oricâte studii am citi, pescuitul se întâmplă pe baltă. Deci trebuie să ajungem și la "proba adevărului". Legat de asta, voiam să reiau o idee: ceea ce observăm pe baltă, respectiv efectele (prindem sau nu prindem pește) s-ar putea să nu aibă cauzele pe care le credem noi. Dacă faci modificările pe care le-ai enumerat și prinzi pește, nu înseamnă că este în mod direct datorită lor. La fel cum, dacă nu vei prinde pește, nu este obligatoriu din pricina lor. Oricum, indiferent de rezultate, ar fi pentru comunitate dacă ne vei spune ce ai constatat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 11:23 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sigi scrie:
Poti inmuia pamant de pe malul baltii cu acid citric diluat. Si il arunci cu spombul... La stationar tehnica asta e folosita des dar cu alte substante...
Ne poți spune ce substanțe sau cele mai folosite dintre ele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 11:42 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Recunoaste Victor ca aveai mandarine pe firul de par.
Asta când peștele este activ și se hrănește. Atunci când apa este rece (ex. primăvara devreme), merg cu finețuri și pun cătină pe firul de păr. :lol:
Matei Niteanu scrie:
Cu cat intru mai in detalii legat de nada, cu atat realizez, ca foarte posibil ca producatorii de la noi sa nu fi investit atat de mult in crearea unei bile. Practic au facut ceva care sa se ruleze si cu ce au auzit ei ca merge.
Am scris într-un alt topic că plecând doar de la rețetele de pe CarpOnline care și-au dovedit eficiența în timp, îți poți face câteva firme de nadă, fiecare cu linii distincte de produse. În condițiile astea, de ce să mai pierzi vremea cu teste? Spui doar că boilies-ul respectiv este rezultatul unor teste efectuate pe durata mai multor ani, de mai mulți pescari și pe mai multe lacuri, afirmația fiind adevărată, doar că testele nu au fost realizate de tine.

P.S. Acest topic a ajuns un "carcalete" și îmi cer scuze pentru asta deoarece sunt unul dintre cei care au deviat de la subiect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 1:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Victor
Referitor la ce am spus: In ceea ce spun cercetătorii (de unde or fi ei) este un sâmbure de adevăr, m-am uitat pe rețetele pe care le-am făcut care au mers si nu au mers, teoria nu este aiurea in tramvai

Eu am in Excel toate rețetele si calcule aminoacizi/proteina/carbohidrati (am luat in considerare 6). Am avut 10minute sa adaog Acid Citric si L-Glutamat . Rezultatul este următorul (creștere lineara) nu este o concluzie este o chestie strict matematica:
1. Intre cel mai prinzători fata de cel mai ne-prinzător +21,73% mai mult Acid Citric pentru ne-prinzător. La fel si L-Glutamat dar valoarea este 12,32%
2. Ceilalți 10 aminoacizi variază aleatoriu nu pot sa trag o concluzie (o sa-i pun pe toții 22)
3. Frapant este nivelul carbohidraților si mai ales substanțele prin care s-a obținut aceasta valoare continui sa bag intr-un singur tabel totul (mie frica in acest moment sa prezint rezultatul)
In week-end o sa vorbesc si cu amicul meu care a lucrat mulți ani la OLOOSON (firma care se ocupa de creșterea caviarului dar fac si instalații pentru acvacultura) mai aștept ceva de la el


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 5:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Se pare ca nu am gasit nici eu nimic in legatura cu nucleotidele,dar sunt sigur ca am citit un studiu in format pdf ,in care erau testati diferiti acizi nucleici pe diferite specii de pesti,printre care si crapul.Asta e,ignorati informatia si mergeti mai departe.Oricum multi dintre noi avem nucleotide in nada,fara sa ne dam seama.
In ce priveste acidul citric,nu este un aditiv minune.L-am folosit,dar nu am vazut un plus , in ce priveste pestii capturati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 5:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Victor,sunt de acord cu tine ca exista boilesul perfect,dar stiinta si studiile inca nu au progresat pana la nivelul acela incat sa fie posibila realizarea nadei perfecte.Pentru mine boilesul perfect este "Sfantul Graal" (cred ca si pt.multi altii),pe care am sa-l caut toata viata!Sunt multi care se multumesc cu o reteta prinzatoare,si ei sunt cei mai norocosi! :lol: Macar se pot concentra pe pescuit si nu isi mai bat capul cu tot felul de ingrediente si retete.
Totusi eu cred ca in cel mult 5 ani am sa realizez o reteta care o sa concureze nu numai cu nada celorlalti pescari,dar si cu hrana naturala al crapului!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 5:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
touareg scrie:
In ce priveste acidul citric,nu este un aditiv minune.L-am folosit,dar nu am vazut un plus , in ce priveste pestii capturati.
Știi vreunul minune?
touareg scrie:
Victor,sunt de acord cu tine ca exista boilesul perfect,dar stiinta si studiile inca nu au progresat pana la nivelul acela incat sa fie posibila realizarea nadei perfecte.
Asta am spus și eu Există boilies-ul perfect, doar că nu îl putem realiza cu tehnologia actuală și încă nu avem toate informațiile necesare. Nu strică să repetăm, că se fixează mai bine informația. :)
touareg scrie:
Totusi eu cred ca in cel mult 5 ani am sa realizez o reteta care o sa concureze nu numai cu nada celorlalti pescari,dar si cu hrana naturala al crapului!
Nu îmi dau seama, este o glumă sau ai vorbit serios?

Apropo de ingrediente minune, știu unul care funcționează la orice specie de pește. Mi-a dezvăluit secretul un lipovean în Deltă: "cea mai bună momeală este portofelul plin cu bani, cu el prinzi sigur pește."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 6:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
:lol: Nu,nu este o gluma,chiar asta vreau sa fac!Daca reusesc sau nu,asta nu stiu...
Chiar de anul asta o sa incep testarea unei retete prototip,problema este ca este f.scumpa ,un kilogram costa peste 20 de euro :shock: ! Bancul cu portofelul se potriveste aici! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atractie lichida
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Am vorbit cu prietenul meu (OLOOSON firma care creste sturion si nu caviar cum am scris) care este biochimist
El imi spune ca in nebunia mea de a pune mai multe proteine/aminoacizi si substante solubile am reusit sa fac un boilies cu caracter "acid" care in functie de cum se prezinta apa poate determina aparitia amoniacului care tine la distanta crapii.
Intr-un lac cu densitatea mare de peste cum este carpodromul bacteriile care se ocupa cu distrugerea amoniului si anume Nitrosomonas nu sunt suficiente (dupa cum a mai spus 70% din proteinele mancate de crap sunt neasimilate si nedigerate in plus noi acceleram voluntar digestia in concursuri), dar natura se regenereaza, daca exista o temperatura a apei de peste 15 grade si lumina fenomenul dispare in 10-14 ore, daca este rece dureaza peste o zi.
Deci in weekend trimit loturi de boilies sa-mi analizeze/confirme acest lucru care-mi poate explica atractivitaea tarzie a bilelor mele
Acid citric amplifica acest lucru dar nu este factorul principal.
Nu stie sa-mi spuna ce pot sa fololesc pentru reteta perfecta, dar in functie de rezultat (o sa vina in 3 spatamani) poate sa-mi dea solutii ca sa evit lucrul acesta


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: