CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 12:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
A publicat Vlad o recenzie (http://carponline.ro/recenzii/hit-n-run ... esii-88355) având ca subiect noua gamă Hit N Run de pop-up-uri și wafters (critic echilibrate). Este un material în care prezint primele impresii, fiind prea devreme pentru concluzii definitive și având nevoie de mai mult timp pentru o recenzie în adevăratul sens al cuvântului. Am considerat totuși că cele trei partide de pe sectoarele A și B ale lacului Varlaam în care am capturat peste 80 de crapi oferă suficiente date statistice pentru câteva observații și concluzii preliminare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 3:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Salut Victor, dupa cum spuneam si in PM, am o intrebare legata de modul in care se folosesc wafters.

Mai exact, in ce montura, cate wafters pe firul de par, cum se trece firul de par prin ele, pe lungime sau pe latime, etc?
Ma refer aici atat la cele Hit n' run cat si cele intarite din borcan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Mar Mai 07, 2019 7:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cosmin, pentru momeli critic echilibrate (wafters) și scufundătoare folosesc combi rig-ul despre care am vorbit în detaliu în această recenzie (http://carponline.ro/recenzii/korda-krank-88326) și acest topic (viewtopic.php?f=8&t=3411&start=10#p30276).

Cât privește momeala critic echilibrată - dumbell de 14mm - menționată în Hit N Run - primele impresii, folosesc un singur dumbell pe care îl atașez pe firul de păr pe lățime (trec croșeta transversal prin el). Dacă simți nevoia sau iți spune inspirația, poți merge cu două dumbell-uri. Similar și cu celelalte wafters sferice de 15mm (The Source sau Complex-T): poți atașa unul singur sau două pe firul de păr.

Legat de momelile scufundătoare hardened (întărite) The Source și Complex-T, în același borcan sunt disponibile mai multe dimensiuni și forme: 14mm dumbell, 15mm și 20mm sferice. Le poți folosi ca atare (fie un singur boilies sau dumbell, fie două) sau în combinație cu pop-up-uri pentru a face "om de zăpadă" (snowman). În combinația snowman compusă din boilies întărit și pop-up Hit N Run, am echilibrat bolilesul de 15mm cu aproape jumătate din pop-ul Hit N Run de 12mm, iar boiliesul de 20mm cu pop-up-ul întreg de 12mm. În funcție de cârligul folosit, s-ar putea să fie nevoie să tai mai mult sau mai puțin din pop-up sau să adaugi puțină pastă de plumb pe firul de păr pentru a obține flotabilitatea și prezentarea dorite.

Încă nu a fost cazul în partidele de până acum (nu am simțit că este nevoie), dar va veni vremea să folosesc doar pop-up-urile Hit N Run singure la cârlig, bineînțeles, în montură de pop-up. La acel moment le voi vedea la treabă și pe cele de 15mm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Joi Oct 31, 2019 9:14 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut Victor

Acum, ca sezonul se apropie de sfarsit, ce ne poti spune despre aceste produse? Care sunt impresiile tale dupa un sezon in care, banuiesc, le-ai folosit.
Desigur, impresiile tuturor celor care au folosit aceste produse sunt binevenite

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Joi Oct 31, 2019 9:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Adrian,

Am în proiect pentru această iarnă un material detaliat despre Hit N Run. Până atunci, pot să "divulg" una dintre concluzii importante: voi continua să le folosesc și în sezonul următor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Lun Feb 03, 2020 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut Victor
Inca asteptam articolul :-) Multumim frumos pentru toate informatiile pe care le oferi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Vin Feb 28, 2020 3:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adi, mai durează puțin. Testele de laborator au necesitat mult mai mult timp decât am anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Mie Apr 01, 2020 11:07 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
A publicat Vlad articolul (https://www.carponline.ro/articole/mome ... e-in-teste), pentru care am avut nevoie de mult mai mult timp decât mi-am imaginat inițial. Mă refer în principal la partea de testare detaliată, nu la scrierea textului. Sunt câteva concluzii interesante, chiar surprinzătoare aș spune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hit N Run (primele capturi)
MesajScris: Mie Apr 01, 2020 11:33 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca folositi pop-up-uri sau wafters Dynamite Baits, va recomand sa cititi articolul lui Victor (caruia ii multumesc pentru contributie) pentru ca analizeaza felul in care evolueaza gradul de flotabilitate al pop-up-urilor si boiliesurilor critic echilibrate sub apa.

Sunt multe observatii interesante in articol, dar una dintre concluzii este ca trebuie sa ne facem propriile teste pentru momelile flotante pe care le folosim, intr-un mod cat mai precis. Simpla testare a monturii in mal e buna, dar nu e suficienta. Articolul e foarte detaliat si merita parcurs cu atentie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: