CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nada pentru momitor
MesajScris: Dum Ian 05, 2020 9:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Buna.Am si eu o intrebare :am primit citeva kg de fainuri de peste si alte ingrediente ,pot sa le folosesc ca nada pentru momitor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 1:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Dupa ce am citit pe forum despre ingrediente am facut o nada din urmatoarele :
faina de peste lt94 200g
faina prediderata 100g
faina de raci 50g
pudra de ficat 50g
meggablend red 150g
indian spice 50g
robin red 50g
faina de varec 50g
drojdie 50g
betaina 50g
tarate 100g
seminte de pasarele 100g
Nu stiu eu daca e bine dar aroma este dementiala,nu iese in evidenta nici un ingredient dar se simt aproape toate ,mai bine spus un buchet de arome echilibrate,singura problema este la mecanica si anume ca nada este un pic cam prea colanta,daca am scapat prea multa apa se face o pasta pe care nu o mai poti repara chiar daca adaug nada uscata.Dar daca am adaugat apa mai putina si treptat am reusit sa o fac sa lucreze destul de bine,dar tot se simte ca este colanta.Si acum este problema ca nu stiu ce sa fac ,unde am gresit.
la partea asta am nevoie de ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 1:57 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
si am uitat sa spun ca am facut si o partida cu aceasta nada in decembrie pe o vreme friguroasa pe o balta noua,pe care nu am pescuit niciodata si am prins citiva carasi mari niste amuri sub 1kg si un crap de12kg si unul de 7kg,deci eu zic ca e destul de buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 3:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Retetele pe care le-ai citit pe forum - cu ingrediente de genul celor mentionate - cred ca erau retete de boilies, nu de groundbait (method mix, nada pentru momitor).

As folosi ingredientele respective pentru boiliesuri. Retetele de groundbait sunt diferite, in general sunt mai simple, mai ieftine si sunt realizate in functie de felul in care vrei sa lucreze groundbait-ul respectiv. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 8:09 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Da, asa este ,dar eu nu vreau sa-mi fac boiliesuri,pescuiesc exclusiv cu gama The source care nu au dezamagit niciodata.Iar in privinta pretului, mixul pe care l-am facut este cu mult mai ieftin decit Source-ul.Si pe de alta parte multe ingrediente le-am primit,deci, daca cineva m-ar ajuta la problema cu mecanica ar fii minunat,daca nu ,asta e.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Dupa parerea mea sunt prea multe ingrediente cu grad mare de solubilitate. Asta automat duce si la colantare si mixul devine pastos.

In primul rand ar trebui sa reduci procentele la predigerata si la faina de ficat. Eu as mai reduce si din LT94 si faina de raci. Procentele scazute din toate astea poti sa le inlocuiesti cu pesmet, cereal crumb, srot de floarea soarelui, spartura de canepa si eventual chiar un supergold 60. Cred ca astea ar fi mai potrivite pentru nada de momitor.

Nu am facut pana acum nade pentru momitor, insa am facut destule incercari de mixuri de boilies.

Cam asta as vedea eu, de la distanta, ca ar trebui in prima faza schimbat pentru a incepe sa lucreze ca o nada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Joi Ian 16, 2020 12:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Asa am si facut si am reusit destul de bine,am testat intr-un vas cu apa si lucreaza foarte bine.Si nici nu am renuntat la foarte multe ingrediente,doar am redus la unele si am crescut la altele.Iar ca si pret e undeva sub 20 lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Joi Ian 16, 2020 12:04 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Multumesc pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Sâm Ian 18, 2020 11:37 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 15, 2018 11:34 am
Mesaje: 18
Localitate: Focsani
O rețetă de nada bună folosită de mine pe carpodroame pentru momitor este:
400 gr spartura de cereale medie (grau, porumb, srot floarea soarelui)
200 gr faina de peste
200 gr clo
100 gr ttx
100 gr vitamelo
pretul per 10 kg nada 100 lei
Eu imi prepar 10 kg nada sa nu imi ramana fractii de ingrediente. Dupa preparare le pun in pungi de cate 2 kg.

Aditivata cu lapte de porumb, csl, betaina si o aroma de squid cu stropeala de fructa la alegere (capsuna,afine, prune) face minuni pe orice balta, daca ai localizat corect pestele.

_________________
Pescar amator :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nada pentru momitor
MesajScris: Dum Ian 19, 2020 2:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 28, 2018 6:59 pm
Mesaje: 9
Multumesc pentru sfat,dar as vrea sa fac o nada cit mai complexa cu ingrediente de calitate.Nu stiu eu ce valoare nutritiva si atractie are nada mea,dar incerc sa pun ingrediente cit mai bune si un aport de cereale cit mai mic,doar atit cit trebuie pentru o mecanica buna.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: