CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Boilies-urile plutesc !!!
MesajScris: Vin Iul 12, 2019 5:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 11, 2019 8:42 am
Mesaje: 11
Salutare dragi pescari,
Cred ca ati citit care era problema mea cu boiliesurile care pluteau. Am incercat de tot felul si nu am rezolvat-o elegant. Asa ca am scos tunurile cele mari. Inginer fiind, am conceput o "camera de vacuum" in care am pus boiliesurile, acoperite de un amestec de CSL+lichid atractant de la Dynamite Baits (Crave). Peste bile am asezat o tabla perforata de aluminiu cu o greutate din inox ca lichidul sa le acopere complet. Dupa ce le-am vacumat vre-o 10 minute, timp in care din lichid au iesit in continuu bule de aer, am oprit pompa si am lasat foarte usor printr-un robinet sa intre aerul in camera (o oala de inox).

Rezultatul e spectaculos, boiliesurile nu mai plutesc, si as estima ca la fiecare kg de boilies am consumat intre 120-150 ml de lichid. Clar ca e un plus valoare boiliesurilor.

Costurile totale ale instalatiei, fara pompa (care de fapt este un motor de frigider), sunt in jur la 85 lei. O poza a instalatiei mai jos. Oricine doreste mai multe detalii...le ofer cu incredere.

Multumesc @Vlad Pavlovici...mi-ai dat cele mai bune sfaturi cat priveste alegerea lichidului cu care sa le "injectez"...mare om, mare caracter.


Fişiere ataşate:
VacuumChamber.jpg
VacuumChamber.jpg [ 235.47 KiB | Vizualizat de 1927 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: