CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri proprii vs. cumpărate
MesajScris: Lun Dec 23, 2019 9:38 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Una dintre întrebările care îmi este adresată în discuțiile cu pescarii este "de ce pescuiești cu boiliesuri gata făcute?". Sau, pusă sub altă formă, "de ce nu-ți faci singur boiliesuri?". Articolele Ready made vs. home made, publicat ieri de Vlad, și Încrederea în nadă oferă răspunsul la aceste întrebări, având la bază experiențele personale.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 23, 2019 11:40 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Articolele lui Victor trateaza un lucru important in materie de boilies - faptul ca boiliesurile se cumpara pe incredere. 

Piata de boilies s-a schimbat mult in ultimul deceniu, atat in Anglia, cat si in Romania. A crescut concurenta si, in acelasi timp, au crescut preturile la diverse ingrediente. Ca sa va faceti o idee asupra cresterilor de pret, in numarul din noiembrie al revistei Carpworld, exista un articol despre nade scris de Kevin Clifford, care contine urmatoarea informatie: "In May 1999 a ton of fishmeal roughly cost about $350. Fifteen years later, in May 2014 that same ton cost $1900." In traducere: In mai 1999, o tona de faina de peste costa in jur de 350 de dolari. 15 ani mai tarziu, in mai 2014, aceeasi tona de faina de peste costa 1900 de dolari." 

Ca atare, firmele de nada sunt sub o mare presiune sa gaseasca solutii pentru a ramane competitive. Pe de o parte, trebuie sa investeasca mai mult decat in trecut pentru a fi vizibile in multimea de concurenti, iar pe de alta parte trebuie sa tina pretul boiliesurilor sub control, in timp ce pretul materiilor prime creste. 

Cu cat esti mai informat, cu atat intelegi mai bine ce se intampla si riscul sa fii pacalit e mai mic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 25, 2019 5:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
M-am apucat sa-mi fabric boilies acum 10 ani. Am rulat 824kg de mix si mi-am notat totdeauna cantitățile si preturile de achiziție. După părerea mea, ingredientele nu au crescut ca preț (cu care le-am cumpărat eu) sau sunt chiar mai ieftine. Spre exemplu in 2009 LT94 (daca era LT94!) era 19lei acum îl găsești la același preț. Prima data când am cumpărat Robin Red a fost de la Meet Fish costa 74lei acum îl găsești intre 65-69lei. In schimb au dispărut anumite ingrediente si lichide.
Diferența evidenta este ca in 2009 era un calvar sa-ti procuri ingredientele si lichidele aferente.
Problema cea mai mare in a fabrica propriile tale bile este spațiul unde le faci si le păstrezi, restul nu este costisitor.
De dragul statisticii, prețul mediu al unui kg de bile a fost de 32lei si am cheltuit (pe ingrediente si lichide) 36915,2 lei (suma este împărțită la 3 membrii ai echipei) pentru 4023kg crap prins in 10 ani (cu bilele făcute de noi), cel mai mare 15,66kg.
Nu știu sa spun daca merita sau nu, sa-ti faci bilele!
Cum anii încep sa treacă peste mine si timpul parca se contracta tendința este sa-mi cumpăr bilele.

Sărbători fericite!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 14, 2020 12:54 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iul 25, 2020 7:17 am
Mesaje: 6
Sunt mai incepator in boiliesurile home made, am inceput sa le fac de anul asta. Parerea mea dupa ce am pescuit cu ele toata primavara vara, ultima partida chiar wekendul trecut pe Vlahi, eu zic ca se merita 100% sa iti faci singur bilele. Am inceput ca baza si inspiratie din reteta d-lui Calin Visoianu(caruia tin sa ii multumesc pentru detaliile oferite), reteta cu aroma de squid octopus & cranberry, este postata si pe alt topic aici pe forum. Am inlocuit unele ingrediente atat la partea uscata cat si la partea lichida si a iesit o bila care se ruleaza f bine, nu am avut nici o problema cu aceast aspect si foarte atractiva pentru pesti, timpi de raspuns rapizi fata de ce am folosit pana acum din comert (nu dau nume). Este si un avantaj din punct de vedere financiar, ies sub bilele din comert. Partea mai putin placuta este procesul de fabricare, mai ales daca locuiesti la bloc ca mine, ceva miros pana incep sa se usuce pe balcon, "injuraturi" de la sotie etc.. :D Dar satisfactia sa prinzi cu bila facuta de tine nu se compara cu nimic. Concluzia un mare DA pentru boiliesurile home made.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: